Scholarships & Awards

 Each Spring semester, the College of Nursing and Health Sciences hosts an Honors Convocation. At this event, the Department of Kinesiology and Health Studies: 

  • honors an outstanding graduate of each academic program

  • recognizes a significant community partner

  • names an outstanding alumnus

  

Harvey A. Theriot, Jr. Memorial Endowed Scholarship

Eligible students are full time juniors or seniors pursuing the BS in Health and Physical Education (K-12) degree with a minimum cumulative GPA of 3.0.

  • Rosalind Flowers (Spring 2000)
  • Beverly Galatas (Fall 2000)
  • Tiffany Rauschkolb (Fall 2001)
  • Billy Gueldner (Fall 2004)
  • Amy Faust Willie (Fall 2005)
  • Ross Currier (Fall 2006)
  • Rebecca delaGarza (Fall 2008)
  • Brad Didier (Fall 2009)
  • Candace Johnson (Spring 2010)
  • Grace Stiegler (Fall 2012)
  • Michael Lachney (Spring 2013)
  • Jake Bourgeios (Fall 2014)
  • Emily Laurent (Spring 2016)
  • Madison Laprarie (Fall 2018)

 

Arthur and Esther deVries Endowed Scholarship

This scholarship is available to undergraduate and graduate students. Undergraduates must be full-time, junior standing, and have a minimum cumulative 3.0 GPA. Graduate students must be full time and have a minimum 3.0 GPA. Applicants must demonstrate interest and experience in special needs of the aging and aged.

  • Ollie Markens (Fall 1994)

  • Lisa Johnson (Fall 1996)

  • Andrea Albert (Spring 1997)

  • Robin Wright (Fall 1997)

  • Crag Callihan (Spring 1998)

  • Andrea Toups (Fall 1998)

  • Robin Wright (Fall 1998)

  • Stacy Meyn (Spring 1999)

  • Sherri Adler (Spring 1999)

  • Sheila Hughes (Fall 1999)

  • Beverly Galatas (Fall 1999)

  • Denis Dominique (Spring 2000)

  • Janie Hatcher (Fall 2000)

  • Wendy McCrimon (Fall 2000)

  • Denise Dominique (Spring 2001)

  • Robert Kelly (Spring 2001)

  • Janie Hatcher (Fall 2001)

  • Wendy McCrimon (Fall 2001)

  • Sarah White (Fall 2002)

  • Melanie Bartmess (Spring 2003)

  • Elizabeth Smiley (Fall 2004)

  • Dawn Bassett (Fall 2005)

  • Craig Thomas (Fall 2006)

  • Jim Hall (Fall 2008)

  • Chelsie Russell (Spring 2009)

  • Brielle Kluka (Spring 2010)

  • Hernilda Davis (Fall 2011)

  • Leslie Guillory (Fall 2012)

  • Rachel Brewer (Spring 2013)

  • Carley Short (Fall 2014)

  • Katie McReynolds (Fall 2016)

  • Whitney Adams (Spring 2017)

  • Emily Whittington (Spring 2018)

  • Not funded (Fall 2018)

 

Walter L. Russell Scholarship

Eligible students are full-time undergraduate junior or senior students pursuing a major in the Kinesiology and Health Studies Department with a cumulative GPA of 3.0 or higher.

  • Kristi Bergeron (Fall 1993-Spring 1994)

  • Joseph Didier (Fall 1993-Spring 1994)

  • Pamela Bettis (Fall 1994-Spring 1995)

  • Richard Warner (Fall 1994-Spring 1995)

  • Mark Cochran (Fall 1996)

  • Letitia Tooraen (Spring 1997)

  • Donna Hardy (Fall 1997)

  • Helena Polokava (Spring 1998)

  • Lisa Billingsley (Spring 1998)

  • Stacy Meyn (Spring 1998)

  • Alicia Zabala (Fall 1998)

  • Brian Bizette (Spring 1999)

  • Jacob Thompson (Spring 1999)

  • Eric Richard (Fall 1999-Spring 2000)

  • Robert Kelly (Fall 2000)

  • Brian Hirstius (Spring 2001)

  • Robert Kelly (Fall 2001)

  • Jeannie Dufrene (Spring 2002)

  • Sean Stanton (Fall 2002)

  • Emilie Kelley (Spring 2003)

  • Justine Vosloo (Fall 2004-Spring 2005)

  • Jennifer Culotta (Fall 2005)

  • Arden Ballard (Fall 2006)

  • Jasmine Ealy (Fall 2008)

  • Shawn Bedo (Spring 2009)

  • Miguel Larrea (Fall 2010)

  • Kyle Macintosh (Fall 2011)

  • Tabitha McReynolds (Fall 2012)

  • Brandon Leblanc (Fall 2013)

  • Tyrone'E Hawkins (Fall 2014)

  • Callie Lambert (Spring 2017)

  • Emily Whittington (Fall 2018)


John Philip Templet Endowed Scholarship

This scholarship is given in memory of a former undergraduate student, John Templet. John graduated from East Ascension High School in 2005, where he was a very good student and football player. He attended Southeastern for 2 years pursuing a BS in Kinesiology, commuting daily from his hometown of Gonzales. He died in a car accident early one morning in 2008 on his way to Southeastern to exercise at the student health center then attend classes. The scholarship is sqarded to a junior or senior level undergraduate student pursuing a major in the KHS Department, who has a cumulative GPA of 3.0 or higher. Past recipients include:

  • Chelsea Barr (Fall 2011)

  • Abbey Smith (Fall 2012)

  • Allison Ostendorf (Fall 2014)

  • Meghan McInnis (Spring 2016)

  • Emily Laurent (Spring 2017)

  • Emily Carter (Fall 2018)

 

Outstanding Graduates

Outstanding Graduate in Athletic Training

  • Vanessa Taromina (2004-2005)

  • Scott Giardina (2005-2006)

  • Chad Dufrene (2006-2007)

  • Nicole Finch (2007-2008)

  • Melaina Pirie (2008-2009)

  • Phillip White (2009-2010)

  • Amanda Palazola (2010-2011)

  • Nicole Phegley (2011-2012) 

  • Tabitha McReynolds (2012-2013)

  • Katie Becnel (2013-2014)

  • Joel Lockhart (2014-2015)

  • Anthony Miller (2015-2016)

  • Anthony Baham (2016-2017)

  • Autumn Brown (2017-2018)

  • Kaleigh Vargas (2018-2019)

 

Outstanding Graduate in Health Education & Promotion

  • Yulanda Dyson (2004-2005)

  • Kimberly Hauer (2005-2006)

  • Fabian Austin (2006-2007)

  • Chelsea Clouatre (2007-2008)

  • Sarah Bennett (2008-2009)

  • Harper Wray (2009-2010)

  • Katie Lemoine (2010-2011)

  • Henry Rop (2011-2012) 

  • Nadia Allen (2012-2013)

  • Anna Espy (2013-2014)

  • Bobijo Bode (2014-2015)

  • Ryan Woods (2015-2016)

  • Katie McReynolds (2016-2017)

  • Darla Donnaud (2017-2018)

  • Eryn Brannagan (2018-2019)

 

Outstanding Graduate in Health and Physical Education Teacher Education

  • Emile Flanagan (1992)

  • Joseph Didier (1994)

  • Richard Warner (1995)

  • Shane Smith (1996)

  • Cary Berthelot (1997)

  • Kim Thompson (1998)

  • Jason Aucoin (2000)

  • Brandon Paille (2003)

  • Seth Foster (2003)

  • Evan Balfantz (2004)

  • Leon Hebert (2004-2005)

  • Kimberly Jones Stern (2005-2006)

  • Ross Currier (2006-2007)

  • Sandra Richardson (2007-2008)

  • Lindsey Russell (2008-2009)

  • Samantha Wilkinson (2009-2010)

  • Scott Gaines (2010-2011)

  • Joey Roberts (2011-2012) 

  • Cody Rogillion (2012-2013)

  • Meghan Thigpen (2013-2014)

  • Roy Misita (2014-2015)

  • Kevin Klingman (2015-2016)

  • Hannah Tracey (2016-2017)

  • Patrick Byrd (2-17-2018)

  • Hayli Gillette (2018-2019)

 

Outstanding Graduate in Exercise Science

  • Justine Vosloo (2004-2005)

  • Courtney Hope (2005-2006)

  • Dana Castjohn (2006-2007)

  • Alex Richerand (2007-2008)

  • Emily McMillan (2008-2009)

  • Abby Meehan (2009-2010)

  • Christy Hutchison (2010-2011)

  • Ryan Bermudez (2011-2012)

  • Donald Ponzo (2012-2013)

  • Rebecca Schnadelbach (2013-2014)

  • Erin St Pierre (2014-2015)

  • Sophia Epling (2015-2016)

  • Elizabeth Leboeuf (2016-2017)

  • Madina Vorotnikova (2017-2018)

  • Carl Guidry (2018-2019)

 

Outstanding Graduate in Sport Management

  • Janelle Grovey (2004-2005)

  • Lauren Fitzmorris (2005-2006)

  • Shara Cain (2006-2007)

  • Jeremy Barrios (2007-2008)

  • Jasmine Ealy (2008-2009)

  • Samone Cammon (2009-2010)

  • Claressa Farrow (2010-2011)

  • Chase Lawson (2011-2012)

  • Michael Dupre (2012-2013)

  • Erin Sykes (2013-2014)

  • Blake Borgstede (2014-2015)

  • Brent Wagner (2015-2016)

  • Amber Lasher (2016-2017)

  • Hannah Schexnailder (2017-2018)

  • Kade Granier (2018-2019)

 

Outstanding Graduate in Fitness and Human Performance

  • Brenna Faulk (2004-2005)

  • Kacie Thompson (2005-2006)

  • Tim Mars (2006-2007)

  • Wendy Lester (2007-2008)

  • James Whitener (2008-2009)

  • Jill Leblanc (2009-2010)

  • Jason Schexnayder (2010-2011)

  • Claire Ford (2011-2012) 

  • Alyssa Glover (2012-2013)

  • Kana Koenig (2013-2014)

  • Brandon Chapoton (2014-2015)

  • Sarah Koger (2015-2016)

  • Alexis LaPlante (2016-2017)

  • Madeline Siau (2017-2018)

  • Whitney Lobell (2018-2019)

 

Outstanding Graduate Student

  • Sheri Reynolds (2003)

  • Jason Aucoin (2004)

  • Tiffany Rauschkolb (2004)

  • Elliott Pauli (2004-2005)

  • Vanessa West (2004-2005)

  • Ashlee Loboguerrero (2005-2006)

  • Gregory Reeves (2005-2006)

  • Ashley Dupre (2006-2007)

  • Anne Zaloudek (2006-2007)

  • Louvenia Askew (2007-2008)

  • Angelique Ortego (2007-2008)

  • Kirin Sehgal (2008-2009)

  • Katie Keen (2009-2010)

  • Brian Williams (2009-2010)

  • Brielle Kluka (2010-2011)

  • Jenny Ricks (2010-2011)

  • Nancy Dardis (2011-2012)

  • Tifffany Genola (2012-2013)

  • Heather Koepp (2012-2013)

  • Greg Mayo (2013-2014)

  • Daniel Toups (2013-2014)

  • Matthew Reynolds (2014-2015)

  • Caitlin Clarke (2014-2015)

  • Jessica Osborn (2015-2016)

  • Cedric Scotto (2015-2016)

  • Corinne Cormier (2016-2017)

  • Drew Gourley (2016-2017)

  • Alex Bowers (2017-2018)

  • Jessica Friley (2017-2018)

  • Ebony Glascock (2018-2019)

  • Brittany McDaniel (2018-2019)

  • Alex Young (2018-2019)

 

Partnership Award

  • Strawberry Fields, Inc. (2002)

  • Tangipahoa Alcohol and Drug Abuse Council (2003)

  • Covington Orthopedics (2004)

  • Denham Springs High School (2005)

  • North Oaks Community Education (2006)

  • Covington High School (2007)

  • Baton Rouge Area Sports Foundation (2008)

  • St. Tammany Parish Hospital Cardiac Rehabilitation (2009)

  • Jeff Schnitt, North Oaks Sports Medicine (2010)

  • Andrew Bechac, Southeastern Louisiana University Athletics (2011)

  • Gayle Hatch, Spectrum Fitness (2012)

  • Albany Upper Elementary School (2013)

  • Gerald Drefahl, Functional Integrated Therapy and Training (2014)

  • Tammy Swindle, Cancer Center of Greater New Orleans (2015)

  • Health Transition Alliance Program, North Oaks Medical Center (2016)

  • Bill Gvoich, Medical Wellness, Spectrum Fitness (2017)

  • Child Advocacy Services of Hammond (2018)

  • Alyssa Lyon, North Oaks HealthSystem (2019)

 

Department of Kinesiology and Health Studies Alumnus of the Year

  • Leroy Fanning (2002)

  • Michael Berry (2003)

  • Tammy Louk Swindle (2005)

  • Al Link (2006)

  • Dee Jacobsen (2007)

  • Lisa Johnson (2008)

  • Mary Martin Nordness (2009)

  • Reggie Stone (2010)

  • Ken Jenkins (2011)

  • Valerie Altazin (2012)

  • Rosalind Bello (2013)

  • Robert Sloan (2014)

  • Samone Cammon (2015)

  • Ashlee Menke (2016)

  • Darrius Croson Hughes (2017)

  • Joseph Roberts (2018)

  • Crystal Pichon (2019)