Southeastern confers degrees on approximately 1,200
Contact: Rene Abadie or Tonya Lowentritt
Date: May 14, 2012
Click on thumbnails for high resolution photos
HAMMOND – Southeastern Louisiana University conferred degrees on approximately 1,200 graduates
Saturday, May 12, at the university's spring commencement exercises.
Louisiana Secretary of State Tom Schedler was the keynote speaker at the 10 a.m. ceremony in the University Center arena. Candidates for associate, bachelor's, master's and doctoral degrees were honored.
In his welcome Southeastern President John L. Crain noted that the 1,219 individuals being recognized at commencement included 434 men and 785 women who were receiving 16 different degrees; and representatives from 18 states and 15 countries. One candidate received the doctorate in educational leadership.
The university awarded its highest academic honor, the President's Medal for Academic Excellence, to 13 students with the highest cumulative grade point average in the university's five colleges.
Medal recipients were:
▪ College of Arts, Humanities and Social Sciences – history major Stephen T. Pfeil of Hammond, 4.0 GPA; psychology major Chelsea M. Scarpuzzi of Chalmette, 4.0 GPA; English major Mary M. Tate of Franklinton, 4.0 GPA.
▪ College of Business – accounting major Donald L. Bastoe of Slidell, 4.0 GPA; marketing major Natalie D. Dodds of Franklinton, 4.0 GPA; accounting major Larissa J. Graves of Ponchatoula, 4.0 GPA; accounting major Devan L. Gray of Ponchatoula, 4.0 GPA; and accounting major Katelyn E. Kelley of Covington, 4.0 GPA.
▪ College of Education and Human Development – elementary education major Mary E. Cristina of New Orleans, 4.0 GPA.
▪ College of Nursing and Health Sciences – kinesiology major Ryan A. Bermudez of Slidell, 4.0 GPA; and communication sciences and disorders major Angela M. Threeton of Hammond, 4.0 GPA.
▪ College of Science and Technology – computer science major Elyse M. Bond of Covington, 4.0 GPA; and biological sciences major Nicholas J. Foto Jr. of Covington, 4.0 GPA.
Students receiving associate, bachelor's and master's degrees were:
ASCENSION PARISH
Masters Degrees
Duplessis -- Todd T. Toups, Executive MBA;
Geismar -- Melissa F. Bentley, Educational Leadership; Robert P. Greaud, Nursing;
Gonzales -- Jason E. Kutinac, Executive MBA;
Prairieville -- Kari M. Gaudin, Communication Sciences & Disorders; Derek V. Haigler, Business Administration; Isaac J. Rodriguez, Business Administration;
Saint Amant -- Marysia K. Michel, Executive MBA;
Bachelor's Degrees
Darrow -- Durand W. Jones, Music Education; Amanda L. Martine, Elementary Education Grades 1-5;
Duplessis -- Jennifer R. Garies, Family & Consumer Sciences;
Geismar -- Hannah E. Andrus, Business Administration;
Gonzales -- Terri K. Allain, Nursing; Mario R. Barahona, Business Administration; Duane C. Bordelon, Political Science; Daren P. Braud, Nursing; Brandon M. Chauvin, Engineering Technology; Lindsay C. Delatte, Nursing; Chase J. Dicharry, Criminal Justice; Britney N. Elisar, Nursing; Tai L. Green, Biological Sciences; Brittni L. Lagarde, Marketing; Kiehesia Q. Lathers, Business Administration; Erica D. McKnight, Finance; Lauren L. Melancon, Accounting; Megan E. Miley, Nursing; Kristen J. Moak, Art Education K-12; Michael C. Posseno, Jr., Kinesiology; Jordan M. Price, History; Kayrie L. Spinney, Accounting;
Prairieville -- Kristal A. Bourgeois, Criminal Justice; Kayla R. Decoteau, Art Education K-12; Christopher M. Dorris, Supply Chain Management; Lizalis O. Espinal, Spanish; Bridgette G. Ford, English Education; Jillian C. Gautreaux, Biological Sciences; Jared R. Hudson, Management; Meredith L. LaBorde, Communication; Holly E. LeBlanc, Health Education & Promotion; Micah A. Lunday, Industrial Technology; Chelsea T. Maulden, Social Work; Macon K. Mayeux, Business Administration; Katelyn M. Morris, Art; Treniece J. Morrise, Social Work; Daniel C. Nalepa, Physics; Jauslynne S. Parker, Finance; Roland J. Robert IV, Criminal Justice; Kelly N. Westbrook, Nursing; Erica A. de Veer, History;
Saint Amant -- Adam J. Babin, Accounting; Kelci B. Becnel, Nursing; Andi L. Berthelot, Family & Consumer Sciences; Meagan R. Fazzio, Biological Sciences; Adele R. Laws, Communication Sciences & Disorders; Colby M. Vicknair, Accounting;
Sorrento -- Kelly G. Michon, Middle School Education Grades 4-8; Erika M. Payton, Management;
Associate Degrees
Gonzales -- Kristen A. Mullins, General Studies; Trent J. Richey, Industrial Technology;
ASSUMPTION PARISH
Bachelor's Degrees
Belle Rose -- Michelle L. Cavalier, Social Work; Laurie B. Dupre, Family & Consumer Sciences; Jennifer C. Landry, Communication Sciences & Disorders;
Pierre Part -- Ashlyn N. Hebert, Science Education Biology;
BEAUREGARD PARISH
Bachelor's Degrees
Deridder -- Kovey R. Simmons, Finance;
CALCASIEU PARISH
Bachelor's Degrees
Westlake -- Kristin M. Picou, Biological Sciences;
CONCORDIA PARISH
Bachelor's Degrees
Vidalia -- Bridget M. Waller, Psychology;
EAST BATON ROUGE PARISH
Masters Degrees
Baton Rouge -- Allen G. Aker, Executive MBA; Maurice L. Batiste, Educational Leadership; Diane D. Bourgeois, Executive MBA; Ashley R. Bryant, Health & Kinesiology; Hilary S. Bryant, Educational Leadership; Jessica A. Carlson, Nursing; Tamala M. Edwards, Counselor Education; Justin C. Greer, English; Jeff M. Haley, Executive MBA; Carolyn K. Holmes, Educational Leadership; Karen L. Huggins, Educational Leadership; Sabrina D. Jenkins, Educational Leadership; Kevin C. Marino, Executive MBA; Elizabeth P. McElwee, Educational Leadership; Christopher J. Metz, Organizational Communications; Zamal Z. Mohamed, Executive MBA; Nursing; Richard B. Rattliffe, Educational Leadership; Jeffrey J. Risher, Executive MBA; Rachel G. Simmons, Nursing; Ashley Y. Smith, Educational Leadership; Marcus A. Spears, Educational Leadership; Tiffani K. Williams, Educational Leadership;
Zachary -- Benjamin T. Cavin, Executive MBA; Amanda D. Moore, Nursing;
Bachelor's Degrees
Baker -- Shelley D. Moore, Communication; Ranessa A. Potier, Family & Consumer Sciences; Kendra R. Temple, Social Work; DeNair M. Waddell, General Studies;
Baton Rouge -- Adam W. Aaron, Management; Jourdan S. Albritton, General Studies; Brian J. Albus, Music Education; Jessica A. Amoroso, Nursing; Jennifer T. Anderson, Accounting; Sara E. Arceneaux, Communication Sciences & Disorders; Raymond M. Ashworth, Accounting; Kristen N. Atwood, Communication Sciences & Disorders; William B. Bates, Management; Jeffrey S. Bennett, Criminal Justice; Destiny D. Berry, General Studies; Aubrey F. Black, Psychology; Dale J. Broussard, General Studies; Devan R. Broussard, Biological Sciences; Lauren M. Brown, Accounting; Robert L. Carper, General Studies; Christopher R. Carter, History; Brittany L. Castilaw, Nursing; Kirsten R. Chesne, Sociology; Whitney D. Christopher, English; Ruthie Coates, General Studies; Nicole C. Couper, General Studies; Victoria N. Crawford, Nursing; Joseph E. Cudney III, Accounting; Neal A. Dakmak, Kinesiology; Kyle H. Darr, General Studies; William A. Davis, Management; Elizabeth A. Delcambre, Nursing; Rachel A. Dukes, Family & Consumer Sciences; Erica O. Durlacher, Biological Sciences; Jacqueline C. Duvic, Nursing.
Also, Ashley A. Elisar, Accounting; Caitlin A. Ellis, Psychology; Jeremy A. Galasso, General Studies; Katie E. German, Sociology; Elise M. Giese, Nursing; Arneisha C. Gipson, Management; Leah Glass, Accounting; Trey N. Gorham, Nursing; Laura A. Halphen, Management; Timothy J. Hannan, Industrial Technology; Brandon J. Harris, Management; Nathan J. Hathaway, Biological Sciences; Jasmine J. Hawkins, Psychology; Kaitlyn R. Hawkins, Biological Sciences; Dieadra R. Haynes, Communication; Kalynn R. Henry, Early/Childhood Education Grades PK-3; Julie D. Heuduck, Nursing; Kelly E. Indest, Management; Erin M. Janway, Marketing; Matt S. Johnson, Marketing; Sharday Johnson, Kinesiology; Keith R. Jones, Sociology; Renda R. Knight, Communication Sciences & Disorders; Bridget L. LaBonte, Elementary Education Grades 1-5; Ashley M. Lambert, Business Administration.
Also, Juanita E. Lindsly, General Studies; Angela N. Longs, Liberal Arts Studies; Lauren M. Lyons, Industrial Technology; Crystal L. Maise, Nursing; Jennifer K. Mather, Communication Sciences & Disorders; Christopher M. Maus, General Studies; Rebecca N. Mayeux, Psychology; Sarah K. Maynor, Social Work; Faith A. McCoy, Accounting; Jessica R. Miller, Sociology; Leicester G. Mitchell, Art; Dominique N. Mumphrey, English; Hayley E. Murphy, Social Work; Kristi N. Murray, Nursing; Kristin M. Patterson, Early/Childhood Education Grades PK-3; Lakeva M. Percy, Nursing; Amanda K. Pierce, Nursing; Shannon R. Pope, Marketing; Jessica L. Poret, Accounting; Jessica M. Poumaroux, Communication; Alice C. Prichard, Kinesiology; Andrew T. Pullman, Art Education K-12; Susan M. Quartano, History; Joshua R. Rahl, Accounting; Brittany C. Ramsey, Family & Consumer Sciences; Alex G. Rayner, Sport Management; Aaron M. Riddle, Marketing; Kristyn N. Rodrigue, English; Dallas A. Rogers, General Studies; Rebekah C. Rovira, Communication; Kendyl M. Rushing, General Studies.
Also, Jaci J. Sanchez, General Studies; Mackenzie D. Schild, Supply Chain Management; Laura B. Shoumaker, Nursing; Michael A. Simmons, Family & Consumer Sciences; Nicole A. St. Pierre, Art; Monica L. Starns, Sociology; Haley E. Strickland, General Studies; Cameron B. Sullivan, Political Science; Chad D. Taylor, Accounting; Jonathan C. Turner, Music; Aaron J. Turnipseed-Cotton, Music; Michael D. Ward, General Studies; David G. Weldon, Criminal Justice; Leah E. Whitlatch, Marketing; Shannon D. Wigglesworth, Nursing; Tremayne F. Williams, Biological Sciences; Emily G. Zeringue, Elementary Education Grades 1-5; Jacob J. Zumo, Marketing;
Greenwell Springs -- Katelyn G. Cowart, Nursing; Danielle N. Dixon, Social Studies Education; Jacques P. Dufour, Business Administration; Shelby R. Dufour, Business Administration; Leigh A. Jones, Communication; Yancy J. Lange, Management; Quinton J. Myer, Nursing; Courtney D. Pastorick, General Studies; Brandi B. Pourciau, Nursing; Lauren D. Presley, Criminal Justice; Elizabeth G. Simmons, Nursing; Maegan L. Struppeck, General Studies; Andrew S. Whisnant, History;
Pride -- David J. Bowen, Management; Curtis G. Dixon, Jr., French;
Zachary -- Leah M. Avellone, Elementary Education Grades 1-5; Kevin T. Bajoie, Management; Holly D. Byrd, Family & Consumer Sciences; Casee L. Dillon, Nursing; Jacob M. Fisher, General Studies; Cody L. Fletcher, Nursing; Amanda C. Gagneaux, Accounting; Courtney L. Gajan, Family & Consumer Sciences; Katherine M. Giaccone, Early/Childhood Education Grades PK-3; Tyler J. Guillot, Athletic Training; Jerry L. Parker, Jr., French; Heather G. Pinson, English; Nicholas B. Robert, Communication;
Associate Degrees
Pride -- Heather M. Folmar, General Studies;
EAST FELICIANA PARISH
Bachelor's Degrees
Clinton -- Chelsey E. DeLee, Nursing; Jamesse D. Haynes, Criminal Justice; Ashatea M. Stanley, Psychology;
Jackson -- Kimberly A. Palmer, Elementary Education Grades 1-5;
IBERVILLE PARISH
Bachelor's Degrees
Plaquemine -- Kelli M. Jenkins, Management; Baco A. Romero, Marketing;
Saint Gabriel -- Keturah E. Green, Communication; Ashley N. Wheeler, Social Work;
JEFFERSON PARISH
Masters Degrees
Kenner -- Allison A. Battaglia, Psychology; Melissa S. Futrell, Executive MBA; Matthew S. Luwe, Health & Kinesiology; Davina Tampira, Psychology;
Lafitte -- Angela E. Farizo, History;
Metairie -- Clifton S. Mixon, Psychology;
New Orleans -- Stephen F. Hux, Jr., Music;
Bachelor's Degrees
Gretna -- Tivonsheia A. Broussard, Political Science; Megan R. Dufresne, Athletic Training; Rachael F. Haas, Communication Sciences & Disorders; Eric J. Plaisance, Business Administration; Corinne L. Sander, Criminal Justice; David E. Schmidt, Nursing; Megan A. Van Der Meulen, Management; Kelly K. Wittmann, Management;
Harvey -- Kia S. Conrad, Nursing; Yuri C. Edwards, General Studies; Carley M. Townsend, Family & Consumer Sciences;
Kenner -- Christopher J. Bentel, Nursing; Rhea C. Bonicard, English Education; Nichole M. Chateau, Art Education K-12; Ayla V. Expose', Social Work; Jonathan M. Ferguson, Athletic Training; Brian J. Frederick, Computer Science; Sean M. Gremillion, Kinesiology; Kirsten N. Johns, Business Administration; Matthew R. Lancie, Management; Lauren E. Lynch, Elementary Education Grades 1-5; Jon C. Schneider, Biological Sciences;
Marrero -- Jeremy P. Aucoin, Industrial Technology; Ross S. Barbier, Sport Management; Ashley L. Braud, Accounting; Jasper A. Collor, Social Work; Avery L. Crooks, Business Administration; Alyssa C. DiMarco, Kinesiology; Blaine R. Dodgen, Supply Chain Management; Ashley M. Frank, Business Administration; Kristyn L. Graham, English Education; Alwyn J. Payadue, Biological Sciences; Mary Kate V. Stewart, Criminal Justice; Raynell K. Washington, Sociology;
Metairie -- Nicholas A. Breath, Industrial Technology; Matthew J. Doell, Athletic Training; Courtney A. Eshleman, Management; Natalie M. Esneault, Elementary Education Grades 1-5; Kathleen E. Funck, Communication Sciences & Disorders; Mary A. Gervais, General Studies; Chantelle M. Hadley, General Studies; Shannon M. James, Psychology; Michael J. Jeandron, Physics; Angele M. Louviere, Nursing; Mark K. Mauer, Jr., Finance; Heather C. Olivier, Biological Sciences; Crystal Ramos, Sociology; Ian T. Rands, Computer Science; Thomas W. Tynes, Sport Management; Sara G. Vega, Criminal Justice;
New Orleans -- Mary E. Cristina, Elementary Education Grades 1-5; Allison M. Daniel, Biological Sciences; Sarah R. Flake, Early/Childhood Education Grades PK-3; Maria R. Godoy, Health Education & Promotion; Jada R. Johnson, General Studies; Kimberly A. Windhorst, Middle School Education Grades 4-8;
Westwego -- Jonathan H. Alario, Accounting; Adam J. Braud, History; Nea N. Lewis, English; Brandon M. Smith, Occupational Health, Safety, and Environment; Clinton K. Wattigney, Sport Management;
LAFAYETTE PARISH
Bachelor's Degrees
Youngsville -- Mackenzie C. Bowman, Athletic Training;
LAFOURCHE PARISH
Masters Degrees
Larose -- Whitney M. Leonard, Communication Sciences & Disorders;
Lockport -- Denise M. Robichaux, Executive MBA;
Raceland -- Lindsey E. Matherne, Communication Sciences & Disorders;
Bachelor's Degrees
Galliano -- Soliska N. Cheramie, French;
Thibodaux -- Jacqueline R. Weimer, English;
LIVINGSTON PARISH
Masters Degrees
Albany -- Cheryl S. Breaux, English; Nathan E. Foster, Educational Leadership; Rachel C. Pauli, Health & Kinesiology;
Denham Springs -- Shane C. Castille, Executive MBA; Wayne S. Crawford, Jr., Business Administration; Julie L. Jackson, Organizational Communications; Christie L. Kinchen, Counselor Education; Melanie Mckee, Counselor Education; Daniel J. Orser, Applied Sociology; Sydney B. Pinchera, Executive MBA; Catherine L. Schwartz Doyle, Nursing; Russell J. Serpas, Jr., Executive MBA; Lauran T. Settoon, Counselor Education;
French Settlement -- Angela T. Stanga, Educational Leadership;
Holden -- Matthew W. Gill, Integrated Science & Technology;
Livingston -- Christopher D. Nelson, Business Administration; Karen D. Seamans, Curriculum and Instruction;
Maurepas -- Lauren B. Poche, History;
Springfield -- Jessica E. Easley, Educational Leadership;
Bachelor's Degrees
Albany -- Justin W. Anthony, General Studies; Aimee M. Arceneaux, Nursing; Brian C. Babb, General Studies; Dane E. Barrois, General Studies; Noel B. Milton, Biological Sciences; Andrea E. Peters, Accounting; Felicia D. Pickering, General Studies; Jordon J. Wascom, Political Science; Samantha L. Williams, Communication Sciences & Disorders;
Denham Springs -- Avalon M. Addison, Finance; Sarah J. Barnett, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Amanda B. Baroni, Nursing; Ricardo A. Battistini, Jr., Business Administration; Jennifer J. Blouin, General Studies; Joshua M. Blount, Mathematics Education; Kristen M. Brent, Art; Jason P. Brewer, Business Administration; Daniel R. Britt, Biological Sciences; Susanna H. Bryant, Accounting; Simone R. Chiasson, Nursing; Brandon J. Colletti, Kinesiology; Alisha L. Comeaux, Elementary Education Grades 1-5; Crystal N. Cryer, General Studies; Stephanie L. Davison, Early/Childhood Education Grades PK-3; Vanessa J. Eiland, Business Administration; Brett A. Farlow, Psychology; Thomas M. Frazier III, Occupational Health, Safety, and Environment; Gabriel M. Genre, Marketing; Juan J. Gonzales III, Communication; Kenneth R. Grayson, Computer Science; Matthew R. Green, Management; Crystal H. Gurley, Middle School Education Grades 4-8; Daniel A. Haggard, Industrial Technology; Emily M. Hanegan, Accounting; Chet D. Henderson, Management; Alicen M. Holden, Marketing; Mary K. Hutchins, Communication Sciences & Disorders; Kayla W. Jarrell, Elementary Education Grades 1-5; Jennifer C. Johnson, Elementary Education Grades 1-5; Elizabeth M. Johnston, Early/Childhood Education Grades PK-3; Amber C. Jordan, General Studies; Jessica W. Landess, Family & Consumer Sciences.
Also, Mark D. Lawrence, General Studies; Isaac B. LeBlanc, Industrial Technology; Sarah E. Lustig, Social Work; Brooke D. Lyons, Management; Jennifer L. Matthews, Mathematics Education; Timothy S. McDaniel, Nursing; Anna C. McDermitt, Biological Sciences; Katie C. Messenger, Early/Childhood Education Grades PK-3; Brittany A. Needham, Management; Brian S. Nevels, Accounting; Susan J. O'Neal, Computer Science; Adam S. Parker, Engineering Technology; Joshua W. Price, Engineering Technology; Hallie D. Robbins, Accounting; Joshua J. Rogers, History; Mattie E. Sachse, Health Education & Promotion; Katelyn M. Sharp, English Education; Denise M. Sherman, General Studies; William J. Smith, Business Administration; Gregory G. Stahlnecker, Jr., Political Science; Jennifer L. Strickland, Social Work; Trent D. Tarver, Management; Lacie R. Thomas, Communication Sciences & Disorders; Andrea M. Thurston, Elementary Education Grades 1-5; Hillary J. Veillon, Accounting; Craig D. Welch, Industrial Technology; Joseph B. Williams, Biological Sciences; Kelly R. Williams, General Studies; Miriam N. Williams, Nursing; Brandon J. Zuppardo, Engineering Technology;
French Settlement -- Buffie M. Brignac, Early/Childhood Education Grades PK-3; Kelli D. Moran, General Studies;
Holden -- Crystal A. Boatenreiter, Sociology; Samantha S. Fiddling, Elementary Education Grades 1-5; Sandra Valdes, Marketing; Cyle G. Wagner, Industrial Technology;
Livingston -- Melissa R. Alexander, Psychology; Linsie M. Bonvillian, General Studies; Kevin D. Brock, Art; Laura L. Elberling, Marketing; Kelli L. Guilbeau, Health and Physical Education K-12; Cody L. Guitreau, Biological Sciences; Courtney T. Harper, Accounting; Katherine L. Hutchinson, Biological Sciences; Kellie R. Martin, Accounting; Jerry L. Milne, Jr., Mathematics; Lindsey D. Simon, Early/Childhood Education Grades PK-3; Cody F. Taylor, Criminal Justice; Megan E. Williams, Early/Childhood Education Grades PK-3;
Maurepas -- Danielle D. Cedotal, Accounting; Jennifer R. Cowart, General Studies; Ashley R. Landry, Health Education & Promotion; Gary W. Perkins, Liberal Arts Studies;
Springfield -- Ricky J. Albin, Marketing; Scott A. Cardinale, Communication; Elizabeth A. Johnson, Communication; Candice H. Wild, Nursing;
Walker -- Jesse J. Ardonne, Engineering Technology; Kristi L. Brown, Nursing; Jodie L. Carlin, Social Work; Holly A. Courtney, General Studies; Courtney M. Crawford, Biological Sciences; Ashley M. Dixon, Communication; Brooke C. Easley, Family & Consumer Sciences; Cole L. Fauntleroy, English; Audrey M. Girlinghouse, Elementary Education Grades 1-5; Catherine M. Hanson, Nursing; Bronson D. Hopkins, Occupational Health, Safety, and Environment; Kara J. Kendrick, Kinesiology; Brooke H. Kimball, Marketing; Michael R. Lee, General Studies; Jill N. Maynard, General Studies; David A. Moffatt, Occupational Health, Safety, and Environment; Rachel M. Moss, Social Studies Education; Bret M. Oldendorf, Accounting; Teresa J. Phillips, Nursing; Michael A. Rheams, General Studies; Jessica L. Rhodus, Chemistry; Stephanie L. Rockco, Biological Sciences; Jourdan E. Spangler, Communication Sciences & Disorders; Bryan J. Tadlock, English; Virginia L. Tanner, Family & Consumer Sciences; Joseph P. Trosclair, Finance; Ashley S. Welborn, Elementary Education Grades 1-5;
Associate Degrees
Albany -- Austin C. Barber, General Studies;
Denham Springs -- Carolyn E. Hutto, General Studies;
Walker -- Margaret B. Hanson, General Studies;
ORLEANS PARISH
Masters Degrees
New Orleans -- Brandon F. Grubbs, Health & Kinesiology; Katherine C. Hopper, Communication Sciences & Disorders; Jason P. Iapichino, Executive MBA; Otho Nash, Jr., Health & Kinesiology; Jennifer L. Wold, Health & Kinesiology;
Bachelor's Degrees
New Orleans -- Lilla C. Ball, English; Brittani A. Doakes, Communication; Kimberly M. Gastinell, General Studies; Katherine C. Gravel, Management; Kiara D. Hogans, Accounting; Jaleesa J. Jett, Social Work; Jessica L. Kraemer, Social Work; Jarrad W. LaCroix, Accounting; Jarren J. LeBlanc, Communication; Christine M. Lentz, Biological Sciences; Lakiesha T. Lindsey, Family & Consumer Sciences; Megan M. McLean, Social Work; Amy E. Myatt, Art; Elizabeth A. Nuernberger, Communication Sciences & Disorders; Jade L. Recasner, Family & Consumer Sciences; Esinam Y. Seanehia, Criminal Justice; Samantha R. Shelley, Business Administration; Paul A. Trotter, Jr., Management; Rosalyn M. Walters, General Studies; Linda A. Yarber, Accounting;
Associate Degrees
New Orleans -- Lori T. McKey Robinson, General Studies;
PLAQUEMINES PARISH
Bachelor's Degrees
Belle Chasse -- Simon J. Bowers, Social Studies Education; Hanna M. Fischtziur, General Studies; Tyler J. Kampmann, Management; Andrew Laurant II, Art; Monique A. Picou, Nursing; Tuyen T. Vu, Accounting;
Buras -- Jennifer L. Vallot, Nursing;
Venice -- Rodney P. Stumpf, Jr., Management;
POINTE COUPEE PARISH
Bachelor's Degrees
Livonia -- Andrew W. Lott, General Studies;
New Roads -- Meagan L. Vaccaro, Early/Childhood Education Grades PK-3;
RAPIDES PARISH
Bachelor's Degrees
Ball -- Jeremy P. Dicus, Accounting;
Boyce -- Cory E. Young, Management;
Deville -- Michael T. Miller, Music Education;
Pineville -- Caitlyn G. Ryland, Biological Sciences;
SAINT BERNARD PARISH
Masters Degrees
Meraux -- Laura A. Barth, Applied Sociology; Elizabeth M. Duhy, Business Administration;
Bachelor's Degrees
Arabi -- Benjamin J. LeBleu, Management;
Chalmette -- Chelsea M. Scarpuzzi, Psychology;
Meraux -- Karen X. Phung, Psychology;
SAINT CHARLES PARISH
Masters Degrees
Destrehan -- Michelle D. Strachan, Business Administration;
Bachelor's Degrees
Ama -- William M. Theall, Accounting;
Destrehan -- Andrew J. Blackwell, Marketing; Candace L. Cozzo, Management; Daniel J. Goodman, Accounting; Brittany L. Graver, Communication Sciences & Disorders; Nicole A. Matherne, General Studies; John N. Nicosia, Management; Kayla J. Watson, Middle School Education Grades 4-8;
Hahnville -- Brittany S. Raymond, Accounting;
New Sarpy -- Rayford D. Lewis, Management;
Norco -- Ashley R. Freitas, Psychology; Chris T. Roussel, Jr., Industrial Technology;
Paradis -- Ashley C. Eusea, Athletic Training;
SAINT HELENA PARISH
Bachelor's Degrees
Greensburg -- Donavon J. Jenkins, Psychology;
Associate Degrees
Greensburg -- Haley A. Piner, General Studies;
SAINT JAMES PARISH
Masters Degrees
Paulina -- Katie M. Duhe, Business Administration;
Vacherie -- LeVar A. Joseph, Executive MBA;
Bachelor's Degrees
Convent -- Stephen P. Chauvin, Computer Science;
Gramercy -- Danielle D. Riley, Psychology;
Lutcher -- Michelle R. Larozé, Kinesiology;
Paulina -- Nicole L. Martin, Industrial Technology; Arielle L. Roussel, Accounting; Megan R. Waguéspack, Marketing;
Vacherie -- Craig J. Duronslet, Jr., Psychology;
SAINT JOHN THE BAPTIST PARISH
Masters Degrees
LaPlace -- Sarah E. Smith, Curriculum and Instruction;
Reserve -- Megan L. Millet, MAT SPED Early Intervention Birth-5;
Bachelor's Degrees
Garyville -- Tyranisha L. Cole, Psychology;
LaPlace -- Jessica E. Aceituno, Biological Sciences; Blaine J. Bennett, Business Administration; Victoria A. Cheramie, Communication; Lauren E. Coniglio, General Studies; Brandon M. Cornett, Computer Science; Paige E. Cortez, Nursing; Terrilyn Darr, Middle School Education Grades 4-8; Kerri L. Durio-Todd, General Studies; Katherine A. Gonzalez, Athletic Training; Sarah B. Gustafson, Nursing; Rachel M. Hornby, Early/Childhood Education Grades PK-3; Vernett P. Knight, Jr., General Studies; Wade L. Laiche, Accounting; Cherry L. Roberts, Criminal Justice; Marianne E. Rongey, General Studies; David A. Stell, Marketing; Ryan A. Stipe, Kinesiology; Kayla P. Tamplain, Nursing; Grace E. Triche, General Studies; Erin A. Vial, Business Administration; Stevie Vicknair, Management; Michael P. Wright, Management;
Mount Airy -- Kwan M. Bailey, Family & Consumer Sciences;
Reserve -- Hailee M. Brasington, Finance; Diamond M. Nicholson, Family & Consumer Sciences;
SAINT LANDRY PARISH
Bachelor's Degrees
Eunice -- Maria A. Papillion, Nursing;
SAINT MARY PARISH
Masters Degrees
Morgan City -- Joyce A. Stewart, Elementary Education;
SAINT TAMMANY PARISH
Masters Degrees
Abita Springs -- Eric A. Castillo Cruet, Integrated Science & Technology; Jake P. Palmer, Executive MBA;
Bush -- Natalie M. Floyd, Business Administration;
Covington -- Sarah Renee' O. Beerbohm, Health & Kinesiology; Gerald Caime, Jr., Executive MBA; Robert W. Chaney, Jr., Integrated Science & Technology; Amber L. Deano, Communication Sciences & Disorders; Tiffani L. Ducote, Executive MBA; Marie V. Dupre, Executive MBA; Richard M. Eberle, Counselor Education; Michele D. George, Executive MBA; Emily R. Moíse, Counselor Education; Naomi E. Narcisse, Organizational Communications; Wesley C. Pfeiffer, Applied Sociology; Tiffany N. Roberts, Special Education; Sarah A. Russell, Health & Kinesiology; Narada M. Thomas, Business Administration;
Madisonville -- Anthony M. Grieco, Executive MBA; Joy J. LeBlanc, Nursing;
Mandeville -- Kimberly Bajnauth, Business Administration; Terrilynn S. Bowe, Counselor Education; Ann M. Durel, History; Michael M. McShan, Jr., Counselor Education; Melissa L. O'Malley, Executive MBA; Melanie L. Pasqua, Counselor Education; Eileen F. Pizzalato, History; Dustin R. Smith, Health & Kinesiology; Ericka L. Totorico, Counselor Education;
Slidell -- Kellie T. Argeanton, Communication Sciences & Disorders; Hilary C. Bordelon, Special Education; James D. Grose, Jr., Special Education; Steven C. Guttierrez, Business Administration; Joshua B. Herleikson, Business Administration; Cheryl L. Jones, Counselor Education; Shannon P. Pippin, Nursing;
Bachelor's Degrees
Abita Springs -- Michelle E. Conrad, Psychology; Hernilda B. Davis, Health Education & Promotion; Daniel M. Dwyer, English; Kevin J. Fletcher, Management; Jamie L. Pasqua, Psychology; Shelby A. Raquet, Management; Grady G. Sandidge, Music; Elizabeth E. Strain, General Studies;
Bush -- Gregg J. Caruso, Art; Kasey L. Thomas, General Studies;
Covington -- Andrew M. Barker, General Studies; Jerry J. Benoit, Management; Elyse M. Bond, Computer Science; Steven M. Bryan, Liberal Arts Studies; Heather N. Burkett, Art; Wade N. Candies, Jr., Supply Chain Management; Carol Ann Chatelain, Social Studies Education; Candice M. Combs, Management; Tina D. Couch, Nursing; Molly F. Craig, Early/Childhood Education Grades PK-3; Ashley N. Crosby, General Studies; Heather M. Deynoodt, Nursing; Lydia C. Fangue, English; Colette J. Farnet, Business Administration; Bonnie E. Finney, Marketing; Nicholas J. Foto, Jr., Biological Sciences; Tiffany L. Fruchtnicht, Management; Jordan L. Frutiger, Accounting; Ashley L. Galiano, Nursing; Judith P. Greene, Elementary Education Grades 1-5; Lydia C. Hano, English; Richard P. Hebert III, Criminal Justice; Shawn W. Herbert, Business Administration; Tiffany D. Hollander, Marketing; Luther W. Holloway IV, History; Brittany L. Jones, Elementary Education Grades 1-5.
Also, Margaret C. Keating, Early/Childhood Education Grades PK-3; Brandon W. Keay, Political Science; Katelyn E. Kelley, Accounting; Eric M. Kessenich, Supply Chain Management; Allison D. Lanclos, Biological Sciences; Lora M. Leblanc, General Studies; Courtney B. Lehman, General Studies; Jeffrey H. Lohmeyer, General Studies; Damena N. Maddox, English Education; Katie I. Malone, Liberal Arts Studies; Kelly E. Marino, Nursing; Ryan L. McCray, Jr., Marketing; Jennifer M. Mosbey, Biological Sciences; John J. Nugent IV, Management; Brandi N. Ostendorf, Nursing; Jeannie Lynn M. Parker, General Studies; Diana M. Pepperman, Computer Science; Matthew J. Peralta, Psychology; Tiffany A. Pizzitola, Nursing.
Also, Joseph M. Roberts, Health and Physical Educ K-12; Robin E. Sekul, Nursing; Kathryn L. Snitzer, Psychology; Betty L. Starnes, Art; Barbara C. Stratton, Early/Childhood Education Grades PK-3; Autumn R. Sutton, Art; Matthew J. Thiel, Business Administration; Stephanie M. Troxler, Business Administration; Malinda M. Webster, Nursing; Rachel E. Weidenbacher, General Studies; Brandi G. Welch, History; Sonia H. Wells, Family & Consumer Sciences; William R. White, Middle School Education Grades 4-8; Amanda R. Zapata, Nursing;
Folsom -- Patrick N. Brooks, Business Administration; Emelie R. Cancienne, General Studies; Amy D. Chehardy, Early/Childhood Education Grades PK-3; Kristen N. Cooke, English Education; Jessica R. Manton, Social Work; Karen F. McGrew, Nursing; James D. Mizell, Kinesiology; Lindsay E. Pitre, General Studies; Christopher M. Richerand, Industrial Technology; Christopher S. Theriot, Computer Science; Shakara A. Tyson, Management; Victoria L. Volz, General Studies;
Lacombe -- Nathalie A. Campsen, Psychology; Kimberly R. Cousin, Business Administration; Jason A. Davies, Kinesiology; Sheila F. Dean, Early/Childhood Education Grades PK-3; Matthew W. Fontenette, Engineering Technology; Andrew M. Heffker, Management; Corey J. Jenkins, Management; Michael T. Lenahan, Liberal Arts Studies;
Madisonville -- Emilee C. Arthur, Social Studies Education; Toni M. Bonura, Finance; Brittany V. Breaux, Health Education & Promotion; Alyssa L. Chauppette, General Studies; Travis L. Hunt, Social Studies Education; Kathleen L. Landry, Middle School Education Grades 4-8; Geoffrey E. Larson, Jr., Biological Sciences; Tara G. Miller, Management; Andrew B. Pennington, Social Studies Education; Toni G. Pete, Psychology; Daniel J. Puffer, Jr., Kinesiology; Kasey J. Randall, Art; Daniel F. Stanga, Art;
Mandeville -- Elizabeth C. Bee, Business Administration; Amanda M. Borne, Communication; Brittany R. Boudreaux, Social Work; Brittany L. Bowlsbey, Elementary Education Grades 1-5; Adrianna E. Boyd, Communication Sciences & Disorders; Joshua C. Buchholz, General Studies; Sara F. Chauppette, English; Amanda C. Couchis, Nursing; Lauren M. Crescioni, General Studies; Kyle S. Driscoll, Business Administration; Jessica D. Erkel, Business Administration; Patrick S. Ferguson, Occupational Health, Safety, and Environment; Kaitlin M. Foley, Biological Sciences; Marcey A. Fradella, Marketing; Kristian K. Goertz, Management; Leila E. Guidry, Nursing; Michelle M. Hawkins, Biological Sciences; Anthony R. Hoss, Music; Michael A. Jacobi, General Studies; Bradley W. Jarvis, Industrial Technology; Matthew R. Jones, Business Administration; Amanda N. Klipsch, General Studies.
Also, Katlin E. Lala, Communication; Robyn R. LeBlanc, General Studies; Sarah R. Lopez, Nursing; Camilo E. Martinez Arrieta, Engineering Technology; Tina M. McCormick, Social Studies Education; Jessica S. McDevitt, Communication; Amanda K. Normand, Biological Sciences; Kailyn M. O'Neil, Business Administration; Katherine E. Robinson, Spanish; Christina T. Rusca, Liberal Arts Studies; Megan H. Ryals, General Studies; Allan W. Selman, Industrial Technology; John E. Sencial III, Business Administration; Mark R. Steffan, Business Administration; Ian L. Steinberg, General Studies; Matthew J. Vidacovich, Computer Science; Michelle L. Vinsanau, Psychology; Kristen G. Wilkinson, Middle School Education Grades 4-8; Jonathan C. Wimberly, General Studies; Amanda E. Worthy, Political Science;
Pearl River -- Jennifer C. Beaubouef, History; Matthew R. Brandon, Management; Matthew B. Clayton, History; John J. Decaro, Jr., Nursing; Hayley M. Dudenhefer, Kinesiology; Stephanie M. Floyd, Mathematics Education; Renee M. Harper, Sociology; Aaron J. Harris, Computer Science; Courtney M. Harris, Business Administration; Marc O. Richey, Psychology; Jessica N. Sechrengost, Early/Childhood Education Grades PK-3; Rose L. Shapiro, Management; Dionne M. Younce, Health and Physical Educ K-12; David M. Zaffuto, Jr., Nursing;
Slidell -- Charles J. Agar, Health and Physical Educ K-12; Cayla E. Baker, General Studies Gianluca Balzano, Computer Science; Mandy L. Barahona, Elementary Education Grades 1-5; Robert D. Barnes, Music; Donald L. Bastoe, Accounting; Ryan A. Bermudez, Kinesiology; Emily D. Binder, Art; Nicholas M. Black, Industrial Technology; Claudia A. Blanc, Psychology; Brittney V. Brandt, Nursing; Kaleigh M. Brandt, Management; Katie R. Cahill, Family & Consumer Science Education; Kerry J. Cahill, Political Science; Victoria A. Castro, Spanish; Lacy L. Chapmon, Biological Sciences; Karissa A. Claybrook, Mathematics; Matthew T. Cognevich, Accounting; Kelly M. Costello, Nursing; Tanya M. Culpepper, Elementary Education Grades 1-5; Chad M. Danna, Art; Megan E. Darby, Business Administration; Paul M. DeSilvey, Art; Joseph P. Desselle II, Computer Science; Sara E. Dupree, Criminal Justice.
Also, Tina M. Elfer, Elementary Education Grades 1-5; Chelsey M. Enxing, Elementary Education Grades 1-5; Kristen D. Fagot, Sociology; Heather R. Fridge, Biological Sciences; Lewis A. Gaines, Accounting; Jamie M. Gonzales, Psychology; Sherrell S. Griffin, Early/Childhood Education Grades PK-3; Justin J. Grijalva, Kinesiology; Ryan C. Groseclose, Computer Science; Samantha J. Haines, English; Casey C. Hanlon, Health Education & Promotion; Dana M. Huff, Business Administration; Megan L. Kahrs, General Studies; Laura S. Larsen, General Studies; Courtney A. Lashouto, Nursing; Joseph G. Marshall, Computer Science; Alan R. Miller, Athletic Training; Johnnie A. Morrison, Computer Science; Summer R. Morton, Psychology; Megan R. Pellegrin, General Studies; David Plauche, Industrial Technology; Ashley N. Royerre, General Studies; Joann D. Rucker, Social Work.
Also, Jeremy M. Sager, Business Administration; Eric J. Schwefel, Kinesiology; Nicholas J. Scott, Computer Science; Nancy H. Shields, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Sarah A. Shields, Elementary Education Grades 1-5; Tyron R. Slack, Psychology; Katherine A. Smith, Music; Hannah E. Strecker, General Studies; Catherine L. Thurmond, Sociology; Mandi L. Vetter, Management; Amanda J. Villarrubia, Psychology; Rachel J. Vincent, Family & Consumer Sciences; Ryan R. Washington, Communication; Kyle L. Wiater, Accounting; Jill L. Zengarling, Nursing; Faye E. Zimmerman, Criminal Justice;
Associate Degrees
Mandeville -- Melanie N. Janssen, General Studies;
Slidell -- Heather M. Garrett, General Studies;
TANGIPAHOA PARISH
Doctorate
Hammond –Schellia Arnette Robertson; Educational Leadership
Masters Degrees
Amite -- Melinda R. Jackson, Applied Sociology; Jo A. Schneider, Counselor Education; Averil J. Turner, Educational Leadership;
Hammond -- Joy K. Brown, Health & Kinesiology; Alexandra M. Burghardt, English; Angela D. Davis, Educational Leadership; Leslie Ann A. Edwards, Communication Sciences & Disorders; William B. Fairchild, Jr., Counselor Education; Robert D. Hamilton, Jr., Educational Leadership; Amanda F. Hammonds, Organizational Communications; Anna M. Hebert, Communication Sciences & Disorders; Colisha A. Holmes, Counselor Education; Michelle E. Kiral, Executive MBA; Adam A. Krasnoff, English; Jakub T. Kwasniewicz, Business Administration; Amanda S. LeCompte, Educational Leadership; Justin A. Martens, Health & Kinesiology; Laura A. Miller, Counselor Education; Amanda R. Moore, Communication Sciences & Disorders; Julie D. Neidhamer, Educational Leadership.
Also, Danielle M. Nobles, Educational Technology Leadership; Maurice C. Prevost, Organizational Communications; Caroline E. Roy, Counselor Education; Amy L. Seal, Counselor Education; Sarah M. Simmons, Educational Leadership; Misty B. Smith, Health & Kinesiology; Danielle M. Stark, Applied Sociology; Chelsea V. Takacs, Health & Kinesiology; Haleluyah M. Tesfasion, Integrated Science & Technology; Christie R. Varnado, Curriculum and Instruction; Shanshan Xiang, Integrated Science & Technology; Cliff K. Yee, Counselor Education; John S. Zaffuto, History;
Kentwood -- Tammy M. Fairburn, Educational Leadership; Theresa D. Smith, Educational Leadership;
Loranger -- Cameron M. Varnado, Business Administration;
Ponchatoula -- Sheila M. Binder, Curriculum and Instruction; Sarah E. Chiasson, Communication Sciences & Disorders; Judith N. Dettwiller, Business Administration; Melanie A. Doescher, Curriculum and Instruction; Deshea D. Johnson, Curriculum and Instruction; Erica V. Kelly, Counselor Education; Shana A. Majesty, Communication Sciences & Disorders; Sarah A. Scafidel, Applied Sociology; Hannah K. Smith, Communication Sciences & Disorders; Caycee Terrell-Vining, Counselor Education; Felicia S. Williams, Executive MBA;
Tickfaw -- Atsuko K. Sealy, Business Administration;
Bachelor's Degrees
Amite -- Cody W. Bankston, Business Administration; Breanne T. Cefalu, Early/Childhood Education Grades PK-3; Lindsey J. Champlin, Psychology; Damian W. Faul, Music; Megan R. Fitzgerald, Accounting; Katy E. Flynn, English Education; Loren M. Foster, Spanish; Hilary F. Genusa, Management; Elizabeth R. Helton, Social Studies Education; Heather A. Hughes, Psychology; Austin T. Lanier, Industrial Technology; Blayne G. Lewis, Athletic Training; Nicholas F. Liuzza, General Studies; Bradford B. McClendon, History; Robert W. Ricks, General Studies; Landon K. Whitworth, Nursing;
Hammond -- Iuliia S. Alyeksyeyeva, Music; Kelly N. Andino, Music; Jessica M. Autin, Social Work; Carlos F. Az-Sandoval, Spanish; Corwin A. Bagley, Computer Science; Erica L. Bastian, Psychology; Whitney L. Beasley, English; Brittany A. Blackmon, General Studies; Emily A. Blanke, Communication; Amber S. Bordelon, Chemistry; James R. Brinkman, Music; Quinette L. Brown, Management; Marcia A. Buggage-Joseph, Nursing; Rachel T. Capaci, Health Education & Promotion; Ernestine D. Carodine, Kinesiology; Jacy E. Carpenter, Psychology; Kathryn A. Conway, Business Administration; Joseph M. Cox, Accounting; Meagan L. Davis, Elementary Education Grades 1-5; Melissa R. Dennis, Business Administration; Shlondon Q. Doughty, Family & Consumer Sciences.
Also, Katelyn Dreux, Chemistry; Robert A. Dugas, Jr., Industrial Technology; Arieal T. Ellis, Biological Sciences; Enkhsanaa Erdene-Ochir, Business Administration; Richard T. Fajoni, Jr., Finance; Patrick F. Flowers, Chemistry; Winston L. Fluker, Liberal Arts Studies; Heather S. Folse, Family & Consumer Sciences; Baylen M. Fontenot, Finance; Brandon J. Fortenberry, General Studies; Kenyatta S. Foster, General Studies; Amy L. Fulcher, Management; Amanda K. Geissler, Management; Denver K. Golmon, Criminal Justice; Sunni P. Grabert, Management; Erica N. Granderson, General Studies; Donny R. Granison, Social Work; Rebecca L. Grigas, Art; Forrest E. Guedry, Management; Yasmin Guendouzi, English; Keels A. Haughn, Business Administration; Tierre E. Hazlewood, Criminal Justice; David B. Hill, Business Administration; Laquanda M. Hollins, Family & Consumer Sciences.
Also, Alyson R. Holmes, Communication Sciences & Disorders; Teryn L. Ivey-Elam, Social Work; Joshua D. Jackson, Athletic Training; Michael R. Jackson, Supply Chain Management; Naomi Jeruto, Health Education & Promotion; Lorenda A. Johnson, Family & Consumer Sciences; Adrian V. Jones, Management; Brooke E. Jones, Accounting; Jantel J. Joseph, Criminal Justice; Carrie C. Kahn, Business Administration; Caitlin L. Kearney, Communication; Bradley J. Killebrew, Biological Sciences; Travis D. King, Nursing; Mitch R. Lamonica, General Studies; Danielle R. Landry, Marketing; Jarryd H. Landry, Supply Chain Management; Rainey A. Lee, General Studies; Megan D. Long, Kinesiology; Amanda L. Lopez, General Studies; Kayla E. Lott, English.
Also, Mindy J. Manzella, Nursing; Fabyan P. Martin, Computer Science; Nancy Massawe, Biological Sciences; Molly M. May, Communication; Whitney R. Mayers, Management; Billy M. McGehee, Art; Brad J. McKee, General Studies; Laura N. Moore, Art; Michael J. Moye, Management; Brad J. O'Connell, Elementary Education Grades 1-5; Trevor W. Owen, Industrial Technology; Brian J. Pereira, Criminal Justice; Stephen T. Pfeil, History; Chase A. Pierce, Computer Science; Brandi N. Polk, General Studies; Georgia L. Polkey, Art; Petra Pozni, General Studies; David P. Quatrocci, Jr., Business Administration; Stephen P. Rabalais, Management; Tracy L. Rathbun, Sociology; Jillian E. Raxsdale, Business Administration; Laurie J. Relle, Nursing; Amber K. Richards, Psychology; Preston J. Roberts, Finance; Courtenay H. Robinson, Social Work; Margaret A. Rownd, Cultural Resource Management; Hannah A. Ruibal, Biological Sciences; Sarah E. Schnadelbach, Art; Heath T. Schuller, Criminal Justice.
Also, Joshua W. Settoon, English; Steven M. Showalter, Psychology; Chancie L. Sibley, Management; Hillary A. Simpson, Marketing; Kaly A. Solek, Psychology; Brittany C. Suttle, Psychology; William C. Takewell, Communication; Brandon D. Thompson, Supply Chain Management; Angela M. Threeton, Communication Sciences & Disorders; George P. Tiley, Biological Sciences; Jarvik L. Tuckson, Criminal Justice; Tyler S. Vial, Accounting; Melissa A. Vogelsanger, Management; Latronia T. White, Sociology; Sundra L. White, Psychology; David M. Will, Jr., Music Education; Coty A. Wilson, Criminal Justice; Joseph K. Wong, Sport Management; Zhaolei Xie, Music; Amanda D. Zell, Art;
Husser -- Alex M. Capdeboscq, Industrial Technology; Kenneth B. Lanier, Biological Sciences;
Independence -- Dominick J. Abrams, English; Amy L. Galofaro, Early/Childhood Education Grades PK-3; Jason D. Grass, General Studies; Devin Leggett, Business Administration; Elizabeth A. Phillips, Communication Sciences & Disorders; Andrea C. Strother, Nursing; Tiffany M. Todora, Political Science; Angela M. Valenti, Nursing;
Kentwood -- Kaitlyn E. Blanchard, General Studies; Bodie K. Bridges, Management; William B. Brumfield, French; Jalyssia A. Hancock, Accounting; Major L. Hatcher, Management; Austin G. Hayden, Family & Consumer Sciences; Kyle M. Newman, Sport Management; Brandon B. Reinninger, General Studies; Shelly V. Sharkey, Elementary Education Grades 1-5; Amanda L. Warren, Management;
Loranger -- Torrie A. Augello, General Studies; Willis M. Bezue, Psychology; Barry J. Carpenter, Jr., English; Melanie T. Gottschalck, Accounting; Renee M. Goudeau, Family & Consumer Sciences; Jessica L. Huhn, Special Education Mild/Moderate Disabilities;
Natalbany -- Dericka R. Buckels, History; Shiri D. Lindsey, Biological Sciences;
Ponchatoula -- Lenette D. Adams Armstrong, General Studies; Darralann M. Boudreaux, Early/Childhood Education Grades PK-3; Katie L. Boylan, Middle School Education Grades 4-8; Safonia D. Brown, Management; Monica L. Crane, Management; Douglas M. Doescher, Accounting; Kelli E. Donnell, Psychology; Briege C. Dyer, Psychology; Kristin M. Eudy, Science Education Biology; Jonathan E. Gantt, Athletic Training; Kim V. Gatlin, Marketing; Larissa J. Graves, Accounting; Devan L. Gray, Accounting; Bryce H. Guillot, Sport Management; Kasie L. Hargis, Management; Charles W. Hebert, Engineering Technology; Angelina J. Hemingway, Management; Heather S. Hoda, Biological Sciences; Daniel J. Huggett, Physics; Skye M. Jenkins, Art; Jenice K. Jones, Management; Natalie F. Jones, General Studies.
Also, Tyler K. Kinchen, English; Katherine E. Kittok, Accounting; Torin J. Lucas, Sport Management; Kay J. Peltier, Early/Childhood Education Grades PK-3; Kanotaye L. Rodgers, Management; Brooke A. Russell, Art; Amanda L. Sheridan, Psychology; Kasi L. Silbernagel, Criminal Justice; Ricky E. Smith, Occupational Health, Safety, and Environment; Chad M. Sziszak, Physics; Irene L. Terry, French; Chelsea M. Tucker, Accounting; Brigitte R. Walker, Business Administration; Allegra A. Weldon, Communication; Taylor R. Willie, Marketing; Simmie D. Yarborough, General Studies;
Robert -- Ami R. Smith, Early/Childhood Education Grades PK-3; Michael J. Trosclair, Business Administration;
Roseland -- Robert L. Lewis, Sociology;
Tickfaw -- Derric B. Boudreaux, English; Megan A. Carpenter, English Education; Tiffany N. DiVincenti, Social Work; Joshua M. Dupont, Political Science; Marcy L. Jones, General Studies; Felecia R. Kirkland, Health Education & Promotion; Kristina M. McDonald, English Education; Bridget A. Polito, Management; Sara J. Shearman, Art Education K-12; Kyle L. Simnick, Industrial Technology;
Associate Degrees
Amite -- Clayton M. Wilson, General Studies;
Hammond -- Jennifer Q. Davis, General Studies; Brett O. Falgoust, Industrial Technology; Andrew C. LaBorde, General Studies; LaDamien J. Mack, Sr., General Studies;
Independence -- Kaitlin J. Santalucito, General Studies; Ashley A. Wahl, General Studies;
Kentwood -- Colton D. Strickland, General Studies;
Ponchatoula -- Brittany L. Palmer, General Studies; Kimberly N. Taylor, General Studies; William E. Thibodeaux, Industrial Technology;
TERREBONNE PARISH
Masters Degrees
Houma -- Hannah M. Pitre, Communication Sciences & Disorders;
Bachelor's Degrees
Houma -- Katie L. Dufrene, Family & Consumer Sciences; Vanessa L. Thibodeaux, French;
Schriever -- Natasha L. Domaschk, History;
WASHINGTON PARISH
Masters Degrees
Franklinton -- David E. Smith, Business Administration;
Mount Hermon -- Laura P. Varnado, Counselor Education;
Bachelor's Degrees
Angie -- Jarvis R. Harry, Communication Sciences & Disorders; T'Laria T. Truong, Management;
Bogalusa -- Ryan D. Courtney, Engineering Technology; Natalie D. Dodds, Marketing; Ashley L. Douglas, Family & Consumer Sciences; Ronald R. Rollins II, Mathematics Education; Brittney V. Terrell, General Studies; Amanda M. Upton, English;
Franklinton -- Elizabeth D. Branch, General Studies; Holly D. Breland, General Studies; Candace E. Carter, Biological Sciences; Jannel J. Clark, Communication Sciences & Disorders; Shannon M. James, General Studies; Marie V. Jefferson, Psychology; Jared S. Magee, Biological Sciences; Alexander J. Reine, Social Studies Education; Mary M. Tate, English; Alyssa B. Thomas, Psychology;
Mount Hermon -- Victoria D. Givens, English Education; Quinesha D. Johnson, Psychology;
WEST BATON ROUGE PARISH
Masters Degrees
Erwinville -- Rickie S. Robertson, Jr., Executive MBA;
Bachelor's Degrees
Addis -- Mary H. Cascio, Early/Childhood Education Grades PK-3; Chad J. King, Jr., Kinesiology; Kristina T. Mouch, Nursing; Larry E. Thomas, Jr., Management;
Port Allen -- Annie L. Bordelon, Early/Childhood Education Grades PK-3; LaToya R. Collins, Family & Consumer Sciences; Michael T. Gautreaux, Political Science;
WEST FELICIANA PARISH
Bachelor's Degrees
Saint Francisville -- Brittany L. Boatner, Chemistry; Claire L. Ford, Kinesiology; Victoria B. Honeycutt, General Studies; Nathaniel D. House, Psychology; Alana M. Metz, Health Education & Promotion; Bena S. Young, Psychology;
OUT OF COUNTRY
Canada
Bachelor's Degrees
St. Catharines -- Kyle A. MacIntosh, Kinesiology;
Costa Rica
Masters Degrees
Joshua T. Hernández, Business Administration;
France
Bachelor's Degrees
Morgane Dadot, Management;
OUT OF STATE
ALABAMA
Masters Degrees
Thomasville -- Helen L. Givens, Educational Leadership;
Bachelor's Degrees
Florence -- Cody Y. Kennedy, Health and Physical Educ K-12;
ARIZONA
Bachelor's Degrees
Phoenix -- Amy L. Ward, Nursing;
CALIFORNIA
Bachelor's Degrees
Bakersfield -- Briana Kelly, Psychology;
Bachelor's Degrees
Guerneville -- Arianne M. Cruckshank, Management;
MAINE
Bachelor's Degrees
Houlton -- Kimberly D. Ritchie, Nursing;
MISSISSIPPI
Masters Degrees
McComb -- Kimberly E. Barnes, Communication Sciences & Disorders;
Bachelor's Degrees
Carriere -- Sarah C. Hamilton, Biological Sciences;
McComb -- Charles B. Burris, General Studies;
Mount Olive -- Evan T. Niles, General Studies;
Picayune -- Emily A. Lander, Nursing;
Terry -- John H. Pace, General Studies;
Toomsuba -- Clinton R. Jenkins, General Studies;
Waveland -- Dustin S. Lafontaine, General Studies;
Wesson -- Kara A. Barnes, Elementary Education Grades 1-5;
NEBRASKA
Bachelor's Degrees
Valley -- Paige R. Dollison, Biological Sciences;
NEW JERSEY
Bachelor's Degrees
Flemington -- Nicole E. Phegley, Athletic Training;
TENNESSEE
Bachelor's Degrees
Memphis -- Amber N. Crenshaw, Management;
TEXAS
Masters Degrees
Houston -- Tulong T. Le, Business Administration;
Bachelor's Degrees
Alvin -- Meghan M. Gomez, Biological Sciences;
Houston -- Kyle L. Nichols, Business Administration;
Humble -- David A. Gutekunst, Psychology;
San Antonio -- Jessica N. Sommers, General Studies;
Spring -- Katelyn N. Matthews, General Studies;
WASHINGTON
Bachelor's Degrees
Lakewood -- Heather E. Grivas, General Studies;
CUTLINES
1) PRESIDENTS MEDAL WINNERS- Southeastern Louisiana University awarded its highest academic honor, the Presidents
Medal for Academic Excellence, to 13 students with the highest cumulative grade point
averages in the universitys five colleges. Pictured on the front row, from left, are
Angela Threeton of Hammond, Mary Cristina of New Orleans, Donald Bastoe of Slidell,
Devan Gray and Larissa Graves of Ponchatoula, and Katelyn Kelley of Covington. Back
row, from left, are President John L. Crain, Louisiana Secretary of State and commencement
speaker Tom Schedler, Nataile Dodds of Franklinton, Nicholas Foto Jr. of Covington,
Stephen Pfeil of Hammond, Ryan Bermudez of Slidell, Chelsea Scarpuzzi of Chalmette,
Elyse Bond of Covington, Mary Tate of Franklinton, University of Louisiana System
Board Member Andre Coudrain, and Rep. Steve Pugh.
2) SECRETARY OF STATE ADDRESSES SOUTHEASTERN GRADUATES- Secretary of State Tom Schedler addresses students and guests at Southeastern Louisiana
Universitys spring commencement ceremony Saturday.
3)SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES-Megan Faunce, an organizational communication graduate student from Loranger, waves
to family and friends at Southeastern Louisiana Universitys commencement ceremony
Saturday.
4) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES- Jessica Rhodus, a chemistry major from Walker, receives her degree for President
John L. Crain at Southeastern Louisiana Universitys commencement ceremony Saturday.
5) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES – Aaron Gutekunst, an organizational communication graduate student from Slidell, waves to family and friends at Southeastern Louisiana Universitys commencement ceremony Saturday.
6) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES – Rhea Bonicard, an English education major from Kenner, waves to family and friends at Southeastern Louisiana Universitys commencement ceremony Saturday.
7)SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES- Jessica Amoroso, a nursing major from Baton Rouge, waves excitedly to loved ones
in the crowd at Southeastern Louisiana Universitys commencement ceremony Saturday.