News Release

Southeastern confers degrees on approximately 1,200


Contact: Tonya Lowentritt
Date: May 22, 2013

    

1)President's medal winners2)Judge Burrell Carter3)Ascension Parish graduate4)East Baton Rouge graduate

 

5)Jefferson Parish graduate6)Livingston Parish graduate7)Orleans Parish graduates8)St. Tammany graduate9)Tangipahoa Parish graduate


1) PRESIDENTS MEDAL WINNERS – Southeastern Louisiana University awarded its highest academic honor, the President's Medal for Academic Excellence, to 11 students with the highest cumulative grade point averages in the university's five colleges. Pictured on the front row, from left, are Abhishesh Acharya and Ashish Acharya of Nepal, Janis Urena of Lacombe, Michael Aucoin of Metairie, Amanda Hines of Mandeville, and Laura Blount of Holden. Back row, from left, are Southeastern President John L. Crain, Judson Clark, II from Denham Springs, Blake Brupbacher and Sarah Bertrand of Covington, Yogesh Agrawal and Bishwas Ghimire of Nepal,  and commencement speaker Judge Burrell J. Carter.

 

2)RETIRED JUDGE ADDRESSES SOUTHEASTERN GRADUATES – Retired Chief Judge Burrell J. Carter of the Louisiana First Circuit Court of Appeal addresses students and guests at Southeastern Louisiana University's spring commencement ceremony Saturday.


3) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES (Ascension) - Megan Poore, a criminal justice major from Gonzales, waves to family and friends at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday.


4) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES (East Baton Rouge) - Robert Hudson, an industrial technology major from Zachary, waves to family and friends at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday.


5) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES (Jefferson) - Blake Thomas, a marketing major from Marrero, waves to family and friends at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday.


6) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES (Livingston) – Kelsie Babin, a business management major from Denham Springs, smiles at family and friends at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday.


7) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES (Orleans) - Christina Dinvault and Brian Dietzway, business management majors from New Orleans, wave to family and friends at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday.


8) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES (St. Tammany) - Sarah Henthorn, a general studies major from Mandeville, smiles at family and friends at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday.


9) SOUTHEASTERN CONFERS DEGREES (Tangipahoa) - Richard Dusty Cooper of Ponchatoula receives his masters degree in English from President John L. Crain at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Saturday.


 

     HAMMOND – Southeastern Louisiana University conferred degrees on approximately 1,200 graduates Saturday, May 18, at the university's spring commencement exercises.
     Retired Chief Judge Burrell J. Carter of the Louisiana First Circuit Court of Appeals was the keynote speaker at the 10 a.m. ceremony in the University Center arena. Candidates for associate, bachelor's, master's and doctoral degrees were honored.
     In his welcome Southeastern President John L. Crain noted that the 1,263 individuals being recognized at commencement included 446 men and 817 women who were receiving 16 different degrees; and representatives from 21 states and 13 countries. Seven candidates received the doctorate in educational leadership.
     The university awarded its highest academic honor, the President's Medal for Academic Excellence, to 11 students with the highest cumulative grade point average in the university's five colleges.
     Medal recipients were:
▪ College of Arts, Humanities and Social Sciences – music major Sarah Bertrand of Covington, 4.0 GPA.
▪ College of Business – accounting major Abhishesh Acharya of Nepal, 4.0 GPA; accounting major Ashish Acharya of Nepal, 4.0 GPA; accounting major Yogesh Agrawal of Nepal, 4.0 GPA; management major Laura Lynn Blount of Holden, 4.0 GPA; and management major Blake Brupbacher of Covington, 4.0 GPA.
▪ College of Education and Human Development – Spanish education major Janis Urena of Lacombe, 4.0 GPA.
▪ College of Nursing and Health Sciences – family and consumer sciences major Amanda Hines of Mandeville, 4.0.
▪ College of Science and Technology – biological sciences major Michael Alvin Aucoin of Metairie, 4.0 GPA; computer science major Judson Clark II of Denham Springs, 4.0 GPA; and computer science major Bishwas Ghimire of Nepal, 4.0 GPA.
     Students receiving associate, bachelor's and master's degrees were:
ASCENSION PARISH
Doctoral Degrees
   St. Amant-- Stephen V. Westbrook, Educational Leadership Ed.D.;
Masters Degrees
   Geismar -- John F. Denstorff, History;
   Gonzales -- Terry E. Clark, Special Education; Ryan L. Empson, Educational Leadership; Brandi B. Payne, Nursing; Feasie D. Pearson, Educational Leadership; Cedric J. Smith, Executive MBA;
   Prairieville -- Laura S. Hebert, Special Education; Brad W. McDaniel, Educational Leadership; Anais F. Rey, Business Administration;
    Saint Amant -- Chad M. Madere, Nursing;
    Sorrento -- Lauren N. Gourgues, History;

Bachelors Degrees
   Darrow -- Brian K. Ventress, Management;
   Donaldsonville -- Katherine E. Capone, Marketing; Matthew M. Jones, Computer Science;
    Geismar -- Jessica C. Goldsmith, English Education; Farida S. Hernandez, Management; Jamie L. Miller, Family & Consumer Sciences; Damon P. Scanlan, Management; Valerie B. Strehle, General Studies;
    Gonzales -- Lace T. Aderholt, Nursing; Kelsie G. Babin, Management; Courtney R. Ballard, Nursing; Brandi R. Barksdale, Family & Consumer Sciences; Blaire A. Brignac, Social Studies Education; Cory A. Caro, Management; Ashli M. Chaney, Early/Childhood Education Grades PK-3; Devon A. Darr, Nursing; Douglas M. Doughty, Mathematics; Kristi D. Elisar, General Studies; Maggie M. Gautreau, Elementary Education Grades 1-5; Lindsey A. Hepting, Psychology; Durel L. Hoover, Computer Science; Megan G. Hyatt, Accounting; Kiera N. Johnson, Management; Wendy L. Jorgensen, History; Madison A. Kling, Middle School Education Grades 4-8; Tyler J. Lambert, General Studies; Sarah R. Levéron, Middle School Education Grades 4-8; Wendi M. Lobell, Middle School Education Grades 4-8; Colin M. Millet, Accounting; Kathryn E. Mullins, Early/Childhood Education Grades PK-3; Vicki L. Poche, General Studies; Megan A. Poore, Criminal Justice; Amanda M. Ridings, English; Katie M. Roach, Social Work; Lindsey E. Toups, General Studies; Lauren R. Troxclair, Elementary Education Grades 1-5; Victoria L. Westmoreland, General Studies;
    Prairieville -- Jason A. Barocco, Biological Sciences; Eric P. Bullion, Computer Science; Bridget A. Buquoi, Communication Sciences & Disorders; Katherine E. DeVall, Communication; Nicholas R. Dewhurst, Art; Lindsey A. Falgoust, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Joel M. Gangi, Psychology; Erin M. Gaspar, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Lauren P. Hebert, Accounting; Hillary N. Hullett, Kinesiology; Rebecca H. Kelley, History; Ragan M. LeBlanc, Psychology; Abbie E. Legendre, Social Studies Education; Emily D. Melancon, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Emily F. Mut, Nursing; Benjamin L. Nihart, Finance; Victoria E. Odom, English Education; Kacy A. Pellegrin, General Studies; Steven K. Poche', Athletic Training; Katie A. Robert, General Studies; Shelby G. Schexnailder, Early/Childhood Education Grades PK-3; Danielle E. Smiley, Management; Orben D. Smith, Business Administration; Sarah E. Twidwell, Elementary Education Grades 1-5; Madeline B. Watts, Communication Sciences & Disorders;
    Saint Amant -- Selby C. Boriel, Speech Education Grades 6 - 12; Shannon L. Burkes, Elementary Education Grades 1-5; Carly M. Cannon, Communication; Kori N. Gooden, Psychology; Sandy M. Hanna, Music Education; Shayna E. Langlois, Psychology; Kishi L. Milner, Nursing; Victor S. Moore, Biological Sciences; Austin N. Vizinat, Industrial Technology;
    Sorrento -- Brigette R. Diéz Kerr, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Meche' E. Manuél, Social Work;

ASSUMPTION PARISH
Masters Degrees
   Pierre Part -- Katie L. Verdin, Communication Sciences & Disorders;

AVOYELLES PARISH
Bachelors Degrees
   Bunkie -- Sara J. Moreau, Health and Physical Educ K-12;

BEAUREGARD PARISH
Bachelors Degrees
   Deridder -- Brittany N. Pfantz, Kinesiology;

CALCASIEU PARISH
Bachelors Degrees
   Lake Charles -- Rebecca C. Bekelja, General Studies; Michelle E. Joubert, Athletic Training;

EAST BATON ROUGE PARISH
Masters Degrees
   Baker -- Brynn L. Ballard, Special Education; Alan M. Courtney, History;
   Baton Rouge -- Jason C. Briggs, Business Administration; Arneisha D. Brisco, Educational Leadership; John B. Broussard, Executive MBA; Heather N. Brown, Educational Leadership; Jody M. Caraccioli, Executive MBA; Bridget A. Cross, Health & Kinesiology; Julia R. Davis,
History; Kimberly B. DiPalma, Educational Leadership; Christopher E. Dixon, Executive MBA; Carolyn J. East, Executive MBA; Mathew R. Falcon, Executive MBA; Billie J. Gray, Special Education; Brigette F. Hall, Communication Sciences & Disorders; Courtney A. Harrison,
Communication Sciences & Disorders; Dawn M. Henderson, Educational Leadership; Samuel L. James, Executive MBA; Jessica R. Johnson, Educational Leadership; Danielle L. Lee, Counselor Education; Christopher A. Lockwood, Educational Leadership; Grant H. Maher, Executive MBA; Lauren Paige M. Maher, Executive MBA; Nyoki M. Mokeba, Business Administration; Suzanne P. Navo, Educational Leadership; Joseph O. Otundo, Health & Kinesiology; Shunda Perry, Educational Leadership; Kathryn B. Segalla, Integrated Science & Technology; Stephanie H. St. Cyr, Educational Leadership; Sarah F. Tavernit, Executive MBA; Sage L. Theriot, MAT SPED Erly Interven Birth-5; John J. Thibodeaux, Executive MBA; Corey B. Vaccaro, Business Administration; Angelle V. Whitty, Nursing; Kristen R. Williams, Applied Sociology;
    Greenwell Springs -- Steven L. Bridges, Music; Kristy P. Simmons, Nursing; Jeffery C. Swarner, Jr., History;

Bachelors Degrees
   Baker -- Johnathan R. Blades, Industrial Technology; Jonathan L. Curtis, Supply Chain Management; Rochell J. Mamon, General Studies; Emily A. Phillips, Athletic Training; Dustin C. Raphael, Occupational Health, Safety, and Environment;
    Baton Rouge -- Brittany L. Aguillard, Communication; Samuel S. Allen, Supply Chain Management; Erin R. Anderson, Kinesiology; Matthew K. Banta, Management; Kelsye D. Bethel, Art; Shelbie E. Beuhler, Psychology; Robyn H. Borskey, General Studies; Kelie M. Brady, Management; Jessica A. Buhler, English; Natalie R. Burns, Marketing; Alisha M. Butler, English Education; John E. Campbell, Social Work; Kelly L. Chapman, History; Timesha J. Christy, Middle School Education Grades 4-8; Katherine M. Coco, General Studies; Bonita R. Cohén, Management; Jeremy B. Converse, General Studies; Raveen D. Coon, Nursing; Brandon N. Cooper, Political Science; Kate B. Cross, Elementary Education Grades 1-5; Kirsten P. Dantin, Psychology; Kristen E. Davis, Early/Childhood Education Grades PK-3; Shelley R. Debétaz, Elementary Education Grades 1-5; Nicole G. Eastman, Elementary Education Grades 1-5; Danielle J. Fedorsin, Management; Amber N. Fields, Psychology; Said R. Flifl, Management; Liling Fu, Mathematics;
   Also, Shannon D. Garrett, General Studies; Victor M. Giraud, Nursing; Sarah C. Gregoire, Mathematics Education; Kendrick J. Griffin, Management; Dayla M. Gros, Kinesiology; Trey P. Guy, Industrial Technology; Braylen D. Hamilton, Social Work; Chad M. Harelson, Computer Science; Elizabeth A. Harris, Psychology; Brandon M. Harvey, General Studies; Margaret M. Hodges, Nursing; Magen R. Howard, Nursing; Monica N. Howell, Psychology; Thomas J. Huckaby, Music Education; Beheir C. Johnson, Family & Consumer Sciences; Dynnishéa K. Jones, Health Education & Promotion; Ebony R. Jones, Family & Consumer Sciences; Joshua A. Jordan, Industrial Technology; Jalissia N. Joubert, Marketing; Katherine N. Kirsch, Nursing; Christopher D. Kittrell, Management; Shannon E. Kleinpeter, Elementary Education Grades 1-5; Taylor V. Kleinpeter, Marketing; Tyler G. Koch, Psychology; James M. Lapeyrouse, Finance; Kristen G. LeBlanc, Music; Kathryn A. LeBouef, Nursing;
   Also, Jessica L. Lenore, General Studies; Miesha K. Lethermon, Biological Sciences; Katherine M. Lindsay, Psychology; Kaylan N. Listach, Early/Childhood Education Grades PK-3; Paul G. Madden, History; Jeffrey S. Malone, Criminal Justice; Kelly D. Maples, Sociology; Travis E. Markey, Accounting; Macy D. Martin, Nursing; Eden E. May, Business Administration; Michael R. Mayes, Supply Chain Management; Amanda E. McDonnel, Management; Brittany K. Miller, Elementary Education Grades 1-5; Rachel M. Montoya, Communication; James L. Mulherin, Supply Chain Management; Jessica M. Nicosia, Accounting; Bradley G. Osborn, General Studies; Jacob C. Ourso, Accounting; Austin T. Payne, English; Jacques A. Piha-Paul, Criminal Justice; Kristi Prewitt, General Studies; Gregory J. Reda, Political Science; Christopher G. Reynolds, Industrial Technology; Maria C. Richardson, Social Work; Clarissa Roberson, Management;
   Also, Angela C. Robertson, General Studies; Camille E. Robinson, Nursing; Scott M. Roddy, Social Studies Education; Ashley M. Segalla, Mathematics; Andi L. Sessions, Social Work; Lauren N. Shea, Nursing; Maisie R. Smith, Criminal Justice; Kristina R. Stablier, Health Education & Promotion; Rachel E. Stafford, History; Lacie N. Stelly, Nursing; Rafe C. Stewart, Management; Lawrence Sylvester, Occupational Health, Safety, and Environment; Leslie P. Tassin, Jr., General Studies; Ronald J. Turpin, General Studies; Geneva C. West, Nursing; Kayla E. Westmoreland, Business Administration; Timothy J. Wilkinson, Political Science; Sean M. Willard, Computer Science; Ashley D. Williams, English; Courtney D. Williams, Nursing; Mallorie E. Wyatt, Social Work; Courtney L. Yarbrough, Elementary Education Grades 1-5;
    Greenwell Springs -- Erin M. Amy, Criminal Justice; Hannah M. Blanchard, Communication Sciences & Disorders; Danell B. Brice, Nursing; Natalie C. Dugan, General Studies; Alle E. Duvall, Nursing; Adam P. Lemoine, Industrial Technology; Nicole R. Manno, Nursing; Jade E. Pierce, Nursing; Ashley D. Presley, Psychology; Rachel E. Rasch, General Studies; Danielle C. Rumpf, Criminal Justice; Anna A. Schech, General Studies;
    Pride -- Sheree G. Hotard, General Studies; Robert F. Morris, Nursing; Ethan T. Reames, Occupational Health, Safety, and Environment; Cody R. Rogillio, Health and Physical Educ K 12;
    Zachary -- Kelsey M. Ballard, Elementary Education Grades 1-5; Rayne E. Barber, General Studies; Danielle M. Betz, General Studies; Lauren E. Conerly, Art Education K-12; Tonnie Doss, Jr., Management; Emma H. Fontenot, Middle School Education Grades 4-8; Michael J. Hebert, Business Administration; Taylor L. Heikes, Speech Education Grades 6 - 12; Mary A. Higginbotham, Business Administration; Noelle A. Jett, Nursing; Brittney N. Jones, Spanish; Hannah R. Kelly, Early/Childhood Education Grades PK-3; Tabitha M. McReynolds, Athletic Training; Jonathan T. Nogueira, Computer Science; Rachel L. Southall, Political Science; Marcus J. Stewman, Finance; Jaimelle N. Thomas, Political Science; Stephen Varnado, General Studies;

Associate Degrees
   Greenwell Springs -- Tyler B. Jones, General Studies;
    Zachary -- Robert W. Hudson, Industrial Technology;

EAST FELICIANA PARISH
Masters Degrees
   Jackson -- Margaret J. McKowen, Special Education;
Bachelors Degrees
   Clinton -- Urhonda R. Beckwith, Nursing; Kathryn E. Roddy, Cultural Resource Management;
    Ethel -- Elisabeth N. Carline, Management; Ryan T. Harrell, Marketing; Brandie L. Richardson, Communication; Ashley C. Theriot, Nursing; Haley E. Weaver, General Studies;
    Jackson -- Fiona C. Allen, Music;

EVANGELINE PARISH
Bachelors Degrees
   Mamou -- Kaleb M. Manuel, General Studies;

GRANT PARISH
Bachelors Degrees
   Dry Prong -- Alexandra B. Cooper, Nursing;

IBERVILLE PARISH
Bachelors Degrees
   Plaquemine -- LaTeadra Q. Mellion, Social Work;
   Saint Gabriel -- Hannah G. Williams, Management;

JEFFERSON PARISH
Masters Degrees
   Gretna -- Matthew L. Taylor, Health & Kinesiology;
    Kenner -- Ashton E. Frilot, Curriculum and Instruction; Dayna G. Toscano, Nursing;
    Lafitte -- Mitzi A. Boudreaux Plaisance, Educational Leadership;
    Marrero -- Brittany M. LaBarre, Communication Sciences & Disorders;
    Metairie -- Christopher G. Brannon, Organizational Communications;
    New Orleans -- Gina M. Schmitt, Business Administration;
Bachelors Degrees
   Gretna -- Alexandra E. Miller, Early/Childhood Education Grades PK-3; Brandon M. Rogers, Management; Rosheka J. Taylor, Art;
    Harvey -- Lacey M. Dubuc, Art; Rodney B. Garland, Computer Science; Danielle M. Panepinto, Psychology; Stephanie M. Pitre, Communication; Brittany N. Randall, Nursing; Nathaniel W. Stewart, Management; Deandrea M. Taylor, Family & Consumer Sciences;
    Kenner -- Gemara M. Diaz, Criminal Justice; Jorge A. Franco, Management; Danielle M. Hatamian, Kinesiology; Melinda S. Kimball, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Kayla M. Meyer, Marketing; Matthew L. Reynolds, Athletic Training;
    Marrero -- Bryce R. Barras, Management; Christian J. Brown, Management; Cassie L. Callais, Athletic Training; Amelia R. Chartier, Management; Nydivette L. Cortes, Nursing; Breanna E. LeBlanc, Accounting; Kelly S. LeBlanc, Industrial Technology; Matthew J.
Martin, Accounting; Sean M. Martin, Criminal Justice; Brett A. Smith,Criminal Justice;
    Metairie -- Michael A. Aucoin, Biological Sciences; John W. Braud, Sport Management; Bethany N. Burst, Athletic Training; Daniel J. Capretto, Art; Claire M. Cullison, Kinesiology; Thomas J. Dorvin, Management; Nichole V. Eddy, Criminal Justice; Taylor A. LaCombe, Elementary Education Grades 1-5; Andrew J. Landry IV, Nursing; Megan E. Lynch, Accounting; Meghan C. Montalbano, Early/Childhood Education Grades PK-3; Caitlin S. O'Neil, English; Alicia E. Tickle, Business Administration;
    New Orleans -- Kayla E. Bonura, Middle School Education Grades 4-8; Brian M. Dietzway, Marketing; Alexandra R. Fuentes, Social Studies Education; Sara M. McGraw, Management; Emily L. Noel, Management; Victoria N. Smith, Criminal Justice;
    Westwego -- Heather M. Breecher, Social Work; Tina L. Nguyen, Health Education & Promotion; Heather M. Steve, Elementary Education Grades 1-5;

LAFAYETTE PARISH
Bachelors Degrees
   Lafayette -- Alyssa R. Carranza, Music Education; Renada J. Living, Nursing; Amanda J. Rivault, Communication Sciences & Disorders;

LAFOURCHE PARISH
Masters Degrees
   Cut Off -- Tommie J. Landry, Jr., Nursing;
    Lockport -- Devin P. Champagne, Biology (Thesis);
Bachelors Degrees
   Cut Off -- Chase M. Lefort, Management;
    Larose -- Jeremy J. Rousse, Industrial Technology; Meagan E. St.Pierre, Family & Consumer Sciences;

LIVINGSTON PARISH
Doctoral Degrees
   Denham Springs -- Elizabeth F. Meyers, Educational Leadership Ed.D.;
    Maurepas -- Patrice B. Pujol, Educational Leadership Ed.D.; Jennifer L. Tuttleton, Educational Leadership Ed.D.;
Masters Degrees
   Albany -- Brandy M. Brecheen, Educational Leadership; Meghan E. Perry, Applied Sociology;
    Denham Springs -- Amber D. Brown, MAT SPED Erly Interven Birth-5; Samantha J. Burks, Educational Technology Leadership; Kelli N. Cowart, Organizational Communications; Paige A. Fore, Executive MBA; Clifton T. Fox, History; Roze A. Hanks, Executive MBA; Alexandra L. Hedrick, English; Melissa E. Minella, Special Education; Aimeé M. Perrodin, Special Education; Joshua H. Prejean, Executive MBA; Olivia M. Saltaformaggio, Nursing; Christy C. Staggs, Nursing; Will C. Wascom, Executive MBA;
    Holden -- Anna C. Roberts, Health & Kinesiology;
    Livingston -- Jessica H. Andrews, Curriculum and Instruction; Michelle Z. Jones, Curriculum and Instruction;
    Walker -- Lauren M. Hebert, Communication Sciences & Disorders; Dawn M. Rawlins, Curriculum and Instruction;
Bachelors Degrees
   Albany -- Candace M. Anthony, Early/Childhood Education Grades PK-3; Douglas W. Barbin, Computer Science; Jamie N. Corkern, Psychology; Jessica K. Hano, Biological Sciences; Katina M. House, Criminal Justice; Samantha M. Stewart, Communication Sciences & Disorders; Savannah R. Watts, Kinesiology; Jonathan P. Welch, Management;
    Denham Springs -- Brandee L. Adams, Early/Childhood Education Grades PK-3; Gwendlyn L. Allen, Elementary Education Grades 1-5; Ralph C. Allyn, Industrial Technology; Caleb J. Atwell, Accounting; Roseanna J. Atwell, Family & Consumer Sciences; Lisa M. Avery, General Studies; Valerie R. Ayres, Elementary Education Grades 1-5; Justine R. Badon, Nursing; Susan F. Bailey, Management; Brooke L. Bajon, English; Amber E. Bassett, Sociology; Jonathan R. Battistella, Accounting; Danielle C. Berteau, Nursing; Brandi M. Blowers, General Studies; Meagon L. Burchfield, Nursing; Jacob P. Byrd, Chemistry; Rachel K. Chandler, General Studies; Thomas B. Chavers, Industrial Technology; Jordan E. Choate, Finance; Judson W. Clark II, Computer Science; Regan N. Clark, Accounting; Jennifer A. Cockerham, General Studies; Nicole R. Cook, Psychology; Rebecca L. Cupit, Psychology; Allen B. Cutrer, Communication; Kristin D. Deshotel, Elementary Education Grades 1-5; Ronnie "Rip" P. Dinecola, Jr., General Studies; Jamie Leigh W. Dodson, English; Elizabeth A. Doggette, Nursing; Benjamin R. Doiron, Family & Consumer Sciences; Kevin B. Dorhauer, Kinesiology; Justin A. Etue, General Studies;
   Also, Aimee M. Falke, Art; Andrew B. Galeano, Kinesiology; Bailey R. Gant, Accounting; Katherine D. Gisclair, General Studies; Cassie J. Hall, English; Sarah W. Hodges, Elementary Education Grades 1-5; Kimberly A. Holmes, Family & Consumer Sciences; Danielle M. Jenkins, Biological Sciences; Samuel J. Lavergne, Criminal Justice; Katie C. LeBlanc, Psychology; Alycia R. LéCoq, Early/Childhood Education Grades PK-3; Joshua S. Lewis, Nursing; Rachael L. Libersat, English; Samuel D. Lockhart, English; Taylor A. Loper, English Education; Morgan T. McDermitt, Communication; Baylie R. McMorris, Early/Childhood Education Grades PK-3; Stacy D. McMorris, General Studies; Danilo S. Miranda, Management; Blake D. Mitchell, Management; Sarah E. Pardue, Psychology; Holly A. Parker, Athletic Training; Brooklyn L. Phillips, Middle School Education Grades 4-8; Natalie R. Piper, Kinesiology; Heather A. Pyle, History; Suzette D. Rabalais, English Education; Amber S. Rhodes, Social Work; Lauren B.
Richard, Elementary Education Grades 1-5; Megan M. Smith, Management; Haley E. Spears, Elementary Education Grades 1-5; Callie C. Tate, Health and Physical Educ K-12; Jessica J. Tate, Nursing; Byron V. Traylor, Accounting; Danielle L. Williamson, Communication Sciences & Disorders; Lauren E. Wolfanger, Mathematics;
    Holden -- Melissa L. Balfantz, General Studies; Laura L. Blount, Management; Sarah A. Davidson, Elementary Education Grades 1-5; Michelle B. Hills, Mathematics;
Livingston -- Stephanie C. Bankston, Occupational Health, Safety, and Environment; Rebecca H. Cullen, Elementary Education Grades 1-5; Tracy M. Durham, Supply Chain Management; Macey A. Jones, Communication; Laine N. LeBlanc, Kinesiology; Bryan W. McMorris, History; Erica K. Pekins, Elementary Education Grades 1-5; Joshua P. Piper, History; John B. Sager, Management; April N. Stuart, Sociology; Jennifer L. Taylor, History; Phillip M. Taylor, Criminal Justice; Blake M. West, Social Studies Education; Mark R. Willie, Accounting;
    Maurepas -- Lauren A. Perry, Nursing; Jennifer L. Stewart, General Studies;
    Springfield -- Lacy D. Anderson, Psychology; Jermaine J. Smith, General Studies; Alex L. Wright, Mathematics;
    Walker -- Katie C. Arnold, Middle School Education Grades 4-8; Christopher L. Crochet, Supply Chain Management; Dana M. David, Elementary Education Grades 1-5; Josette C. David, Family & Consumer Sciences; Verna P. Dean, Kinesiology; Micah L. Forbes, Nursing; April D. Gentry, Accounting; Arthur T. Gordon, Criminal Justice; Kayla Griffin, Accounting; Catlin J. Kallies, Music Education; Sheri N. Lenoir, English Education; Amond S. Mathis, General Studies; Stuart C. Maynard, English; Courtney D. Mitchell, Family & Consumer Sciences; Cody D. Oldendorf, Accounting; Chester I. Parrott, Computer Science; Bobby M. Perere, Finance; Gabriella J. Riley, Cultural Resource Management; Brittney S. Rodriguez, Family & Consumer Sciences; Trisha M. Skinner, English; Kayleigh M. Underwood, Psychology; Jessica R. Wagner, Family & Consumer Sciences; Heidi M. Wales, Elementary Education Grades 1-5; Ciara L. Willeford, Business Administration; Danielle L. Wolverton, Psychology;
    Watson -- Victoria G. Owens, General Studies;
Associate Degrees
    Denham Springs -- Joshua M. Shelton, General Studies;
    Livingston -- Jonathan P. Holifield, Industrial Technology; Kerri A. McDonald, General Studies;
    Maurepas -- Brooke A. Richardson, General Studies;
    Walker -- Brooke A. Guidroz, General Studies;

NATCHITOCHES PARISH
Bachelors Degrees
   Natchitoches -- Mason G. Porter, Kinesiology;

ORLEANS PARISH
Doctoral Degrees
   New Orleans -- Laure M. Rousselle, Educational Leadership Ed.D.;
Masters Degrees
   New Orleans -- Jeremy R. Barrios, Business Administration; Gilda Duplessis Toledano, Special Education; Harold P. Moore, Executive MBA; Gabrielle R. Thomas, Executive MBA; Leonard C. Washington, Business Administration;
Bachelors Degrees
   New Orleans -- Brandy M. Andrews, Criminal Justice; Devance J. Ball, Criminal Justice; Brooke K. Bascle, Communication; Timothy J. Bell, Management; Terrance L. Bradley, Criminal Justice; MacKenzie E. Callahan, Psychology; Brainard W. Crump, Accounting; Arionné B. Edwards, Accounting; Eric C. Fair, Jr., Management; Shawndreka Gatlin, Family & Consumer Sciences; Jeoffery Harris, Jr., Art; Jessica M. Horne, Accounting; Stephanie R. Hughes, Management; Lauren A. Kimble, Accounting; Tasjanique A. LéMay, Psychology; Travis W. Lewis, Management; Vania O. McKendall, Psychology; Elaina C. Meyers, Business Administration; Matthew A. Moore, Kinesiology; Catherine E. New, Music Education; Richard J. Recile II, Finance; Brandon C. Rousseve, Kinesiology; Amanda K. Theriot, Psychology;

PLAQUEMINES PARISH
Bachelors Degrees
   Belle Chasse -- Julia G. Lemus, Spanish; Boyd L. Mothe III, Finance;

POINTE COUPEE PARISH
Masters Degrees
   Lakeland -- Jeremy W. Beckham, Executive MBA;
Bachelors Degrees
   Jarreau -- Stephen C. Bridgewater, Psychology;
    Lakeland -- Alicia M. Guidroz, Elementary Education Grades 1-5;
    Ventress -- Hannah N. Daigle, Nursing;

RAPIDES PARISH
Bachelors Degrees
   Alexandria -- Joseph L. Jones, Accounting;

SAINT BERNARD PARISH
Bachelors Degrees
   Chalmette -- Brittney N. Caywood, Psychology;
    Meraux -- Breanna A. Bienemy, Psychology;
    Violet -- Jessica L. Tabony, Psychology;

SAINT CHARLES PARISH
Masters Degrees
   Destrehan -- Alan K. Staub, Special Education;
    Norco -- Rachel A. Bourgeois, Organizational Communications;
Bachelors Degrees
   Boutte -- Caitlyn N. Haynes, Health Education & Promotion;
   Des Allemands -- Jonathan J. Bishop, Engineering Technology; Paige N. Caillouet, Management;
    Destrehan -- Mallory E. Guidry, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Katherine E. Lassere, Biological Sciences; Blaine A. Leblanc, General Studies; Garrett P. Lee, Management; Allison M. Sander, Family & Consumer Sciences; Sara T. Smira, Supply Chain Management; Brandi M. Smith, Psychology; Jessica L. Stonestreet, Kinesiology;
    Luling -- Trejon A. Brignac, Nursing; Giuseppe N. Crovetto, Management; Dara L. Fontenot, Health Education & Promotion; Brittany L. Hill, Nursing; Bryan H. Robinson, Communication; Amanda M. Valdin, Communication;
    New Sarpy -- Abby C. Champagne, Nursing;
    Norco -- Leslie S. Britt, Family & Consumer Sciences; Julianna R. Drago, General Studies; John A. Meunier, Jr., Art; Brooke E. Miller, Family & Consumer Sciences; Dane M. Weber, Management;
    Saint Rose -- Cayse M. Kingsmill, Marketing; Bryan A. Windmann, Management;

SAINT HELENA PARISH
Bachelors Degrees
   Greensburg -- Sarah A. Venable, General Studies; Eddie E. Wright, Jr., Psychology;
    Pine Grove -- Kristin A. Blades, English; Reanna C. Claiborne, Communication Sciences & Disorders; Mandy J. Sibley, Criminal Justice;

SAINT JAMES PARISH
Bachelors Degrees
   Convent -- Mason J. Bland, Accounting;
    Gramercy -- Christie E. Veron, Elementary Education Grades 1-5; Whitlee E. Vicknair, Nursing;
    Lutcher -- Amber L. Kilburn, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Dustin G. St.Pierre, Accounting;
    Paulina -- Quinn C. LeBlanc, Occupational Health, Safety, and Environment; Jamie M. McBride, Early/Childhood Education Grades PK-3; Monica L. Oubre, Health and Physical Educ K-12; Darcie M. St. Pierre, Elementary Education Grades 1-5;

SAINT MARTIN PARISH
Masters Degrees
   Breaux Bridge -- Taylor G. Bourgeois, Health & Kinesiology;

SAINT TAMMANY PARISH
Masters Degrees
    Covington -- Anthony Bellina, Executive MBA; Reneisha N. Cherry, Special Education; Lisa M. Collins, Special Education; Kimberly P. Davenport, Applied Sociology; Jill L. Jeffers, History; Paul M. Morlier, Educational Leadership; Shawn C. Potter, Executive MBA; Glenn J. Schexnayder, Jr., Executive MBA; Kassi M. Sullivan, Communication Sciences & Disorders; Marie Dolores B. Ward, Executive MBA; Miranda B. Winebrener, MAT SPED Erly Interven Birth-5;
    Mandeville -- Tyler M. Ammerman, Business Administration; Edward F. Bergeron, Executive MBA; Shannon C. Conner, Counselor Education; Stacey A. DeMichiel, History; Timothy P. Dunn, English; Julianna R. Gallego, Executive MBA; Emily M. Harvey, Counselor Education; Pamela A. Helms, Business Administration; Paul R. Henning, Executive MBA; Alaina H. McKnight, Educational Leadership; Rita J. Storey, Special Education; Frank H. Vander Stappen, Executive MBA; Kimberly R. Woods, Nursing;
    Slidell -- Richard P. Allen, History; Tisha M. Batuk, Health & Kinesiology; Elliott K. Bergeron, Business Administration; Alexandra J. Esposito, Communication Sciences & Disorders; Kristen M. Lagarde, Health & Kinesiology; Hannah E. Locke, Psychology;

Bachelors Degrees
   Abita Springs -- Katherine A. Carminati, Management; Kimberly E. Cryer, Health Education & Promotion; Caroline E. Fenger, Accounting; Katie M. Fitzmorris, Family & Consumer Science Education; Brandon E. Kelley, Occupational Health, Safety, and Environment; Brock C. Kerry, Engineering Technology; Todd M. Vandenbroek, Biological Sciences; Meagan M. Williamson, Middle School Education Grades 4-8;
    Bush -- David J. Gambino, Music Education; JeriLynn M. Hall, Nursing; Dylan T. Maras, Art; Geonathan Sena, Computer Science; Jacob T. Turner, Management;
    Covington -- Jane M. Beck, General Studies; Cortni M. Bronson, Management; Bethany L. Brown, Nursing; Blake A. Brupbacher, Management; Kevin D. Carbon, Psychology; Aaron C. Coudrain, Management; Chad L. Creger, General Studies; Erika L. Daigle, General Studies; Dana A. De Noux, Art; Ashley M. Degelos, Communication Sciences & Disorders; Eric J. Doyle, Art; Daniel P. Dragon, Criminal Justice; Delonna J. Duplantis, Communication; Blake S. Fagot, Spanish; Carly C. Fauntleroy, Music Education; Jennifer L. FitzSimons, Biological Sciences; Kelly N. Foster, Management; Jenna M. Fucci, Art; Jennifer V. Gilhaus, Accounting;
   Also, Katherine D. Guido, Social Studies Education; Paul J. Henderson, Management; Joseph P. Hutchinson, Management; Kelsey R. Jones, History; Jonathan W. Kennedy, Business Administration; Mita A. Lad, Accounting; Andre L. Ladegaillerie, Art; Rachael M. Leddy, Business Administration; Elizabeth A. Mahfouz, General Studies; James W. Marchbanks, Political Science; Benjamin J. Martino, General Studies; Lesley A. McDonald, Accounting; Elizabeth L. Olson, Elementary Education Grades 1-5; Jessica B. Parnell, History; Courtney D. Raquet, Management; Tara N. Richardson, Early/Childhood Education Grades PK-3; Deanna B. Robert, Middle School Education Grades 4-8; Nicole E. Ross, Biological Sciences; Kristin H. Schenck, Accounting; Lauren E. Strazisar, Management; Elise d. Taylor, General Studies; John M. Taylor, Management; Ashela A. Thorne, Psychology; Joshua Valladares, Psychology; Toran D. Vick, Psychology; Jade F. Wedgeworth, Family & Consumer Science Education; Michael C. Williams, Psychology; Tiffany M. Williams, English Education;
    Lacombe -- Trey A. Ardeneaux, Criminal Justice; Michelle L. Hueschen, Family & Consumer Sciences; Wade M. Krodinger, Business Administration; Holly E. Lenzen, General Studies; Kevin B. Patton, Business Administration; Emily R. Suarez, Art; Janis R. Uréna, Spanish Education;
    Madisonville -- Steven D. Cessna, Nursing; Janice K. Dore, History; James P. Faucheux III, Marketing; Nathaniel R. Fornea, Sport Management; Beau M. Hildenbrand, Management; Taylor J. Krulisky, Art Education K-12; Sarah E. McLain, Accounting; Kyle E. Nunez, Marketing; Lauren M. Pennington, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Michael A. Selser, English; Jennifer A. Senac, Early/Childhood Education Grades PK-3; Sara V. Short, Biological Sciences; Robert H. Smith, Political Science; Marie A. Westlake, Nursing;
    Mandeville -- Anna B. Campo, Management; Michele R. Carlton, Management; Zachary N. Cheaney, Management; Dereck R. Clark, Criminal Justice; Alise A. Colombo, Marketing; Christopher A. Donley, Industrial Technology; Gina M. Fazzio, Accounting; Nicole E. Fekete, Family & Consumer Sciences; Karista A. Filopoulos, Music; Melissa J. Goens, Management; Donald J. Guastella, Jr., Management; Gabrielle N. Guevara, Nursing; Cynthia A. Harpham, Nursing; Sarah B. Henthorn, General Studies; Amanda J. Hines, Family & Consumer Sciences; Linli M. Hymel, Criminal Justice; Carlena L. Jelley, Elementary Education Grades 1-5; Stephanie E. Katz, Communication; Anthony F. Lagarrigue, Jr., Computer Science; Ting Liu, Nursing; Charles R. Madere, Computer Science; Emily Y. Madere, Marketing; Corey L. McKeithen, History; Amy Moisant, Accounting; Luisa F. Quijano, Management;
   Also, Alyssa R. Ranzino, Communication Sciences & Disorders; Desiree S. Ricks, Early/Childhood Education Grades PK-3; Caroline M. Robertson, Health Education & Promotion; Jessica M. Roden, Criminal Justice; Molly A. Sansovich, General Studies; Mark F. Sarver, Business Administration; Jayme E. Scharfenstein, Early/Childhood Education Grades PK-3; Rebekah S. Schroeder, English Education; Kaitlyn M. Seiler, English; Rhett E. Sharpe, General Studies; Katie L. Shelton, General Studies; Sara E. Shoultz, Political Science; Jeffrey G. Singer, Accounting; Kenneth A. Smith, Business Administration; Michaela F. Sperry, Elementary Education Grades 1-5; Marcus G. Staub, Jr., Psychology; B. Tauzier, Psychology; Blake M. Thomas, Marketing; Alexander R. Tipton, Supply Chain Management; Barbara A. Whitfield, Spec Educ M/MOD Grades 1-5;
    Pearl River -- Sean P. Collins, General Studies; Matthew E. Cusimano, Management; Jenna M. Gindro, Business Administration; Cady A. Harris, Communication Sciences & Disorders; Kathryn W. Martin, Music Education; Eric C. Mavor, Kinesiology; Amanda C. Saladino, Family & Consumer Sciences; Teresa N. Santana, Marketing; Brittany M. Turner, Speech Education Grades 6 - 12; Laura T. Woods, Criminal Justice; Sarah J. Wrenn, Family & Consumer Science Education;
    Slidell -- Alisa K. Abouomar, Psychology; Casey B. Ausman, Art; Kyle J. Berry, Biological Sciences; Michael P. Bishop, Management; Christie A. Blackwell, Social Work; Nicole S. Blondeau, Science Education Chemistry; Sarah E. Boyer, Special Education Mild/Moderate
Disabilities; Jenny E. Breaux, Marketing; Christopher M. Carriere, Criminal Justice; Jason A. Champagne, Mathematics Education; Danielle T. Cloern, Art; La Sheena N. Cooley, Biological Sciences; Amy M. DiGangi, Business Administration; George B. Dupuis, Sociology; Kenneth N. Eddlestone, Jr., Management; Thomas R. Fleig, Jr., Accounting; Stephen D. Ford, Middle School Education Grades 4-8; Brian Friel, Art; Elizabeth R. Gettle, Nursing; Sean J. Gowan, Criminal Justice; Andrew R. Gray, Computer Science;
   Also, Madeleine F. Gutekunst, General Studies; Christina M. Hursey, Health and Physical Educ K-12; Taylor N. Husa, Biological Sciences; Emilyn G. Ibaldez, General Studies; Treneka T. Jackson, Art; Megan A. Jobert, Marketing; Sean C. Kennel, General Studies; Danica G. Knight, Psychology; William H. Ladner, General Studies; Jordan M. Leggett, Music; Laurie A. Levan, Health Studies; Zachary G. McManus, Sociology; Megan E. McMurtry, Kinesiology; Gwyndolen C. Mendez, Management; Matthew P. Meyers, Nursing; Archibald S. Murray, Art; Sade M. Nellum, General Studies; Jamie N. Netto, Elementary Education Grades 1-5; Hailey N. Nichols, English; Joelle M. Null, Communication Sciences & Disorders; Bryan A. Perissutti, Social Studies Education; Brandon M. Perkins, Music Education; Jennifer A. Rhoto, Early/Childhood Education Grades PK-3; Joshua R. Richard, Marketing; Arlana L. Ruffin, Social Work; Sarah E. Ryals, Psychology; Kaylin M. Salles, Early/Childhood Education Grades PK-3; Cary J. Sprague, History; Branden K. St. Andre, Management; Braejhan J. Stampley, Industrial Technology; Ryan C. Sterling, Psychology; Kathryn D. Stewart, Psychology; Kristopher L. Thompson, Political Science; Alexis C. Wright, Speech Education Grades 6 - 12;
Associate Degrees
   Covington -- Frank S. Blou, General Studies;
    Madisonville -- Evan V. LaCombe, Industrial Technology;
    Mandeville -- James M. Kidder, General Studies; Laura C. Vasut, Industrial Technology; Garrett C. Whitten, General Studies;
    Slidell -- Amanda B. Graco, General Studies; Christopher W. Tranchina, General Studies;

ST JOHN THE BAPTIST PARISH
Masters Degrees
   LaPlace -- Amanda M. Bourgeois, Counselor Education; Warren J. Hachet, Executive MBA;
Bachelors Degrees
   Edgard -- Jonah A. Borne, Sociology; Julisa J. Louper, Criminal Justice; Thyron R. Pierre, Industrial Technology;
    LaPlace -- Kiara A. Bailey, Management; Jamie L. Barcelona, Social Work; Christopher O. Bland, General Studies; Lauren M. Bourgeois, Health Education & Promotion; Brooke E. Carmouche, Kinesiology; Chrissy M. Carter, Communication; Erica M. Catoire, Marketing;
Catherine E. Chrisope, General Studies; Damon P. Cutno, Communication; Ashley M. Givens, Management; Jeanne A. Loisel, Elementary Education Grades 1-5; Ashley M. Reed, English; Megan S. Robinson, Health Education & Promotion; Vincent J. Rollo II, Management; David A. Stell, Jr., Supply Chain Management; Carly A. Trepagnier, English;
    Reserve -- Ashley M. Trosclair, Health and Physical Educ K-12;
Associate Degrees
   LaPlace -- Loren A. Gonzalez, General Studies; Chloe M. Madere, General Studies;

TANGIPAHOA PARISH
Doctoral Degrees
   Ponchatoula -- Lisa L. Gros, Educational Leadership Ed.D.;
Masters Degrees
   Amite -- Tricia W. McCain, Educational Leadership; Bonnie S. Wilson, Educational Leadership;
    Hammond -- Akira Carter-Cowart, Educational Leadership; Jacques F. Comeaux, Executive MBA; Krystal D. Cox, History; Emily E. Gusew, Health & Kinesiology; David B. Hill, Business Administration; Kerrie L. Hill, Curriculum and Instruction; Carole D. Jordan, Educational Leadership; Yue Liu, Health & Kinesiology; Adam R. McAllister, English; Siltanise V. McCraney-Montgomery, Educational Leadership; Stephanie F. McNemar, Communication Sciences & Disorders; Bernard C. McPherson, Jr., Music; Andon M. Mitchell, Applied Sociology; Leon E. Moore, Jr., Music; Maile L. Mosley, Business Administration; Anna K. Pate, Communication Sciences & Disorders; Emily K. Ponzo, Communication Sciences & Disorders; William C. Pratt, Music; Alison M. Roubique, Communication Sciences & Disorders; Natalie A. Santana, Health & Kinesiology; Rachel E. Swords, English; Whitney L. Tisdale, Organizational Communications; Atnena L. Tucker, Executive MBA; Brandy M. Williams, Executive MBA;
    Independence -- Michelle J. Bernard, Counselor Education;
    Kentwood -- Jennifer F. Brister, Educational Leadership; Kathryn H. McElveen, Counselor Education; Elisabeth H. Sanders, Educational Leadership;
    Loranger -- Brandy C. Huguet, Educational Technology Leadership;
    Natalbany -- Emily G. Robertson, Communication Sciences & Disorders;
    Ponchatoula -- Richard D. Cooper, English; Brandy W. Daniels, Educational Leadership; Shelly L. Ernst, Educational Leadership; Elisa H. Himel, Nursing; Trion P. Horgan, Executive MBA; Kimberly J. James, Educational Leadership; Shaylene H. Matthews, Curriculum and
Instruction; Lauren B. Petrosky, Special Education; Casey H. Rivette, Curriculum and Instruction; Szabolcs Varga, History; Eureka L. Vernon, Curriculum and Instruction;
    Tickfaw -- Debra J. Fleming, Educational Leadership; Meranda C. Phinney, Educational Leadership; Stephen W. Weaver, Educational Leadership;
Bachelors Degrees
   Amite -- Omar B. Banos, Sport Management; Beau W. Beaver, English Education; Austin C. Edwards, History; Jessica N. Fekete, Health and Physical Educ K-12; Austin T. Flynn, Communication; Victoria K. Hammer-Crowe, Art Education K-12; Cristie L. Kent, Nursing; Emily D. May, General Studies; Katie A. Secott, History; Meagan E. Slaven Gill, Accounting; Katie L. Wainwright, Early/Childhood Education Grades PK-3;
    Fluker -- Sadrina R. Burton, Marketing;
    Hammond -- Abhishesh Acharya, Accounting; Ashish Acharya, Accounting; Yogesh Agrawal, Accounting; Darshan Amatya, Computer Science; Jasmine R. Ard, Management; Alana E. Atkins, Management; Rachel E. Barbour, General Studies; Evita Baylor, Psychology; Chelsea L. Benoit, Management; Sarah E. Bertrand, Music; Bijay T. Bhattarai, Chemistry;
Robert M. Blair, History; Jacqueline M. Bleakley, Supply Chain Management; Courtney M. Boucher, Art; Blair G. Boutté, Family & Consumer Sciences; C'Onda J. Bowman, Communication Sciences & Disorders; Claire E. Bresowar, Nursing; Isabel M. Brito, Psychology; Laura J. Brooks, Liberal Arts Studies; Breea A. Brown, Finance; Candy E. Caesar, Management; Richard A. Campbell, Jr., Finance; Matthew W. Carpenter, Political Science;
   Also, Victoria G. Chiri, General Studies; Lindsey P. Connelley, Biological Sciences; Garrett A. Crawford, Management; Casey N. Culbreath, Management; Ashley J. DeGray, Finance; Christina V. Dinvaut, Management; Subhanga M. Dixit, Computer Science; Landa G. Domangue, Management; Reshad D. Douglas, General Studies; Arthur R. Downing, Management; David J. Drake, Art; Amy M. Edwards, Sociology; Brandon C. Faust, General Studies; Jenna K. Fugarino, Business Administration; Renuka Gaire, Accounting; Bishwas Gautam, Computer Science; Abby G. Gautreaux, General Studies; Charli S. Gerkin, General Studies; Bishwas Ghimire, Physics; Benjamin M. Gioe, Health Education & Promotion; Brent A. Goodrich, Music; Brian L. Grant, Accounting; Aaron D. Griffin, Communication; Vitalie L. Gumeniuc, Music; Kathryn E. Henry, Business Administration; Travis P. Henthorn, Music; Ashton L. Herron, Sociology; Anthony P. Hume, Computer Science;
   Also, Jordan M. Hymel, Business Administration; LeighAnne E. Jackson, Elementary Education Grades 1-5; Jonathan M. Johnson, Management; Pramir K.C., Biological Sciences; Jenna M. Karcher, Kinesiology; Adam P. Kendrick, Criminal Justice; Bimal Kunwor, Mathematics; Sonam Lama, Mathematics; Rajesh Lamichhane, Chemistry; Kevin J. Laurent, Management; Sumit Libi, Physics; Courtney M. Lowe, History; Samantha A. McNally, Criminal Justice; David L. McQuade, Management; Parker J. Melech, Computer Science; Brett T. Morrison, General Studies; Miriam N. Mukasa, Psychology; Cassandra R. Northrup, Health and Physical Educ K-12; Mykira I. Norwood, Management; Katie E. Olah, Family & Consumer Sciences; Cameron G. Ollar, Kinesiology; Rachel A. Owen, Psychology; Arjun Pandey, Chemistry; Sapana Pandey, Accounting; Aditya Parajuli, Biological Sciences; Jack R. Pennington, Criminal Justice; Jim C. Perrilloux, Finance; Jan Petrovcic, General Studies; Camille Pilon, Marketing; Helen B. Plylar, Biological Sciences; Asish Poddar, Finance; Brooke S. Poirier, Business Administration; Jacob D. Quebedeaux, Health Education & Promotion;
   Also, Jenna M. Quinn, Nursing; Johnel Reams, History; Jeanette M. Riser, Nursing; Preston J. Roberts, Accounting; Melissa J. Robertson, General Studies; Heather E. Rolfsen, General Studies; Brandon S. Romito, Biological Sciences; Chad R. Ross, Computer Science; Zachary L. Schreiber, Computer Science; Pradish J. Shahi, Biological Sciences; Arjun Sharma, Computer Science; Amy M. Shelton, General Studies; Jenesh Shrestha, Supply Chain Management; Rajendra Shrestha, Biological Sciences; Ramesh Shrestha, Physics; Saroj Simkhada, Biological Sciences; Brandi L. Simmons, General Studies; Olivia M. Simpson, Communication; Tawnya L. Smith, Elementary Education Grades 1-5; Marissa L. St.Pé, Athletic Training; Roslyn A. Stewart, Management; Wesley A. Swank, General Studies; Joshua M. Taylor, Accounting; Charles R. Terry, General Studies; Dipika Timilsina, Business Administration; Paul D. Todd, Art; Jessica T. Torres, Management; Dalton H. Tribou, Athletic Training; Anne B. Valenti, Early/Childhood Education Grades PK-3; Austin K. Vidrine, Art; Heather E. Wahl, General Studies; Shane E. Waite, Social Work; Leah A. Ward, Political Science; Rhys L. West, Finance; Mariah E. White, Biological Sciences; Brittany N. Woods, Nursing; Brandon J. Zanders, Criminal Justice;
    Husser -- Alexi S. Ingraffia, Marketing;
    Independence -- Jeni M. Abrams, Communication Sciences & Disorders; Cassandra A. Anthony, Elementary Education Grades 1-5; Ashley R. Bankston, Communication Sciences & Disorders; Golda K. Barrilleaux, General Studies; Kayla M. Beaubouef, Management; Jennifer L. Beauvais, Criminal Justice; Antranetta D. Brown, Criminal Justice; Tracie L. Faust, Kinesiology; Donnetta S. Flowers-Johnson, Family & Consumer Sciences; William D. Hutson, Engineering Technology; Grant W. Lacour, Art; Laura J. McCombs, Art; Amy J. Peco, General Studies; Clarence E. Robertson, Kinesiology; Megan M. Stevens, Nursing; Brinette A. Thompson, Nursing;
    Kentwood -- Juanita C. Ballard, Early/Childhood Education Grades PK-3; William J. Brabham, General Studies; Rodric L. Dykes, Occupational Health, Safety, and Environment; Carlton S. Faller, M.D., Biological Sciences; Camry L. Gill, Management; Zachary T. Kellem, General Studies; Jón C. King, Biological Sciences; Sarah R. Konzelman, General Studies; Ashley K. Rohner, Psychology; Laura V. Thompson, Sociology;
    Loranger -- Christina P. Frught, Criminal Justice; Daryl L. Ippolito, Nursing; Jessica M. Thomas, Spec Educ M/MOD Grades 1-5;
    Natalbany -- Elsie R. Baum, Family & Consumer Sciences;
    Ponchatoula -- Daniel K. Allen, Kinesiology; Matthew J. Bruhn, Biological Sciences; Amanda S. Buddy, Nursing; Courtney L. Byers, Nursing; Ariel K. Candies, Nursing; Lauren E. Catalanatto, Psychology; Mychol N. Counce, Management; Scott M. Doescher, Accounting; Brittany L. Dominguez, Marketing; Aimee E. Dufreche, Communication Sciences & Disorders; Jennifer L. Foster DeBlanc, Health and Physical Educ K-12; David M. Gatlin, Occupational Health, Safety, and Environment; Catherine E. Habenicht, Management; Lindsey E. Hines, History; Elizabeth A. Hornick Ward, Nursing; Amanda K. Howard, Business Administration; Kimberly E. Kinchen, General Studies; Chelsee E. LaMarca, Kinesiology; Danielle Ledet, Biological Sciences; Anteaus D. Lewis, Business Administration; James T. McIntyre, Art; Lane M. Miller, Elementary Education Grades 1-5; Miranda N. Moore, English; Katlin E. Morse, Communication; Tyler R. Mullins, Biological Sciences; Ethan G. Murray, Biological Sciences; Dakota A. Naramore, Industrial Technology; Lindsey M. Ott, Management; Jennifer M. Shockley, Cultural Resource Management; Jordan H. Threadgill, Nursing; Monica M. Velasquez, Art; Megan E. Wiggins, Sociology; Samantha A. Zitzmann, English;
    Robert -- Kristina A. Bennett, Nursing;
    Roseland -- Maryanne E. Tisdale, Elementary Education Grades 1-5;
    Tickfaw -- Justin S. Alaniz, Biological Sciences; Jaime L. Blamble, Accounting; Kacie B. Burkhalter, General Studies; Brittany C. Gillis, Marketing; Emmie M. Guidry, Biological Sciences; James R. Russo, Computer Science; Thomas C. Speer, Engineering Technology;
Associate Degrees
   Amite -- Richard J. Sahuque, Industrial Technology;
    Hammond -- Rachel V. Bass, General Studies; Dominick R. Jones, General Studies;
    Natalbany -- Alex D. Gerarve, General Studies;
    Tickfaw -- Sarah A. Dunn, General Studies;

TERREBONNE PARISH
Doctoral Degrees
   Houma -- Myra M. Austin, Educational Leadership Ed.D.;
Masters Degrees
   Houma -- Genese M. Spencer, Counselor Education;
Bachelors Degrees
   Gray -- Sean M. Mire, Communication;
    Houma -- Lauren A. Breaux, General Studies; Danae M. Coleman, History; Kenneesha A. Johnson, Psychology; Jasmine N. Theriot, Spec Educ M/MOD Grades 1-5; Kelly R. Todd, Music Education;

WASHINGTON PARISH
Masters Degrees
   Bogalusa -- Julia E. DeCoursey, MAT SPED Erly Interven Birth-5; Kelli B. Robertson, Nursing;
    Franklinton -- Kewanda M. August, Educational Leadership; Katherine A. Beach, Psychology; Amanda M. Deas, Health & Kinesiology; Samantha E. Jenkins, History; Kristina D. Knight, Executive MBA;
Bachelors Degrees
   Angie -- Chad M. Champagne, Nursing;
    Bogalusa -- Tonishia P. Johnson, Social Work; Sarah A. Mathis, Biological Sciences; Melissa K. Mayfield, Social Work; Blandon E. Sorrell II, Nursing; Courtney S. Stewart, Kinesiology; Jeffrey D. Wilson, Psychology;
    Franklinton -- Courtney A. Bond, Biological Sciences; Kristen E. Casanova, Early/Childhood Education Grades PK-3; Amber M. Crosswhite, Middle School Education Grades 4-8; Timothy J. Dugas, Psychology; George A. Jenkins, Industrial
Technology; Jacob E. Logan, Communication; Timothy W. Martin, General Studies; Kasey A. McNeese, Psychology; Sara B. Reine, Early/Childhood Education Grades PK-3; Heidi K. Revere, General Studies; Blake J. Ruffino, General Studies; Scynder L. Skay, History; Sierra L. Slade, English Education; Cynthia J. Smith, Family & Consumer Sciences; Rene A. Toomer, Health Education & Promotion; Cindy L. Wade Waguespack, General Studies; Candace B. Warren, Marketing; Joshua E. Williams, Social Studies Education; Karlton D. Yates, Management;
Associate Degrees
   Bogalusa -- Brian D. Toomer, Industrial Technology;
    Franklinton -- James A. Waguespack, General Studies;

WEST BATON ROUGE PARISH
Bachelors Degrees
   Brusly -- Devan W. Hariford, History; Kayla A. Prejean, Early/Childhood Education Grades PK-3;
    Port Allen -- Renee M. Bujol, Nursing; Claire E. Chenevert, Management; Meagan E. Hotard, Psychology; Phillip M. Hubble, Criminal Justice, Political Science, and Sociology; Corey J. Robillard, Biological Sciences; Melissa N. Rumfola, Psychology;

WEST FELICIANA PARISH
Bachelors Degrees
   Angola -- Kristin R. Barr, Management;
    Saint Francisville -- Bradley A. Heath, Psychology; Jo A. Savage, Biological Sciences;

 

OUT OF STATE
CALIFORNIA
Masters Degrees
   Chula Vista -- Cristian Carrasco, Communication Sciences & Disorders;

Bachelors Degrees
   San Leandro -- Larissa R. Bockhaus, Kinesiology;
   Los Angeles -- Maiya R. Cooper, Marketing;
   Manhattan Beach -- Katherine L. Stillians, Criminal Justice;

COLORADO
Bachelors Degrees
   Castle Rock -- Megan W. Miller, Communication Sciences & Disorders;

FLORIDA
Bachelors Degrees
   Miami -- Susan A. Gomez, Management; Irma L. Zambrano, Management;

GEORGIA
Bachelors Degrees
   Columbus -- Taylor N. Buckner, History;

ILLINOIS
Bachelors Degrees
    Chicago -- Cierra P. Morris, General Studies;
    Lake In The Hills -- Shneeka K. Armstrong, Art;

MASSACHUSETTS
Masters Degrees
   Salisbury -- Timothy J. Mroz, Health & Kinesiology;

MARYLAND
Bachelors Degrees
   Columbia -- Danielle A. Houser, Middle School Education Grades 4-8;
    Windsor Mill -- Harry M. Slade, General Studies;

MISSISSIPPI
Masters Degrees
    Brookhaven -- Amanda N. Blair, Integrated Science & Technology;
    Petal -- Wesley L. James, Executive MBA; Ashlie S. West, Counselor Education;

Bachelors Degrees
   Biloxi -- Ladd R. Rhodes, General Studies;
   Centreville -- Erik R. Noland, Criminal Justice;
    Laurel -- Stephanie L. Powe, General Studies;
    McComb -- Caitlin R. Davis, Early/Childhood Education Grades PK-3; Donnie C. Hodges, Management; William K. King, Occupational Health, Safety, and Environment;
    Ocean Springs -- Mairo N. Stovall, General Studies;
    Pass Christian – Phillippé Raphael A. Moore, Criminal Justice;
    Petal -- Brandon M. Bernard, General Studies;
    Poplarville -- Richard C. Imhoff II, General Studies;
    Smithdale -- Brandy N. Chambers, History;
    Summit -- Katie B. Simpson, Middle School Education Grades 4-8;

OKLAHOMA
Bachelors Degrees
   Owasso -- Jordan C. Moore, Nursing;

PENNSYLVANIA
Masters Degrees
   Robesonia -- Melissa H. Scubelek, Biology (Thesis);

TEXAS
Masters Degrees
    Magnolia -- Alyssa M. Brown, Biology (Thesis);

Bachelors Degrees
    Allen -- Chris C. Ogbuehi, Jr., Business Administration;
    Alvin -- Kelsey R. Nichols, Family & Consumer Sciences;
    Baytown -- Kenna Terry, English;
    League City -- Kimberly M. Stephens, General Studies;
    Tomball -- Courtney S. Donald, Management;

VIRGINIA
Bachelors Degrees
    Spotsylvania -- Patrick W. Breaux, History;

 

OUT OF COUNTRY
Canada
Bachelors Degrees
    Oakville -- Karly Fraser-Dagys, Biological Sciences;

 

Philippines
Masters Degrees
    Quezon -- Marnelli Italyn V. Asiatico, Communication Sciences & Disorders;

 

 

More News...



Warning: include(/usr2/httpou/_resources/includes/quicklinks.inc): failed to open stream: No such file or directory in /usr2/httpou/news_media/news_releases/2013/may/spring_commencement.html on line 661

Warning: include(): Failed opening '/usr2/httpou/_resources/includes/quicklinks.inc' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php-pear/PEAR') in /usr2/httpou/news_media/news_releases/2013/may/spring_commencement.html on line 661

Warning: include(/usr2/httpou/_resources/includes/bottomnav.inc): failed to open stream: No such file or directory in /usr2/httpou/news_media/news_releases/2013/may/spring_commencement.html on line 662

Warning: include(): Failed opening '/usr2/httpou/_resources/includes/bottomnav.inc' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php-pear/PEAR') in /usr2/httpou/news_media/news_releases/2013/may/spring_commencement.html on line 662