NEWS & MEDIA

Mt. Carmel Academy, The Louisiana School for Math, Science and the Arts win annual Southeastern Foreign Language Festival


Thursday, April 2, 2015
by: Tonya Lowentritt

Natchitoches Parish winners

1) NATCHITOCHES PARISH WINNERS – Students from The Louisiana School for Math, Science and the Arts were among the winners at the Foreign Language Festival held at Southeastern Louisiana University in March. Front row, from left, are Isabella Walkin, Chrislyn Sterling, Jong-Ho Lee, Alexis Cambridge, Jordan Thibodeaux, Erica Chachere and Marika Buchholz. Back row, from left, are Marcos Cecchirri, Logan Osborn, Christopher Carter, Jack Sweeney, River Scrantz, Genesis Allen, and Josef Hoffman.


Orleans Parish winners2) ORLEANS PARISH WINNERS – Students from Mt. Carmel Academy were among the winners at the Foreign Language Festival held at Southeastern Louisiana University in March. From left, are Jordan Berry, Katie Kinchen, Caroline Nogues, Alexis DeSalvo, Madeline Eustis, Gabrielle Tomba, and Natalie Naquin.


St. Tammany Parish winners3) ST. TAMMANY PARISH PARTICIPANTS – Students from St. Tammany Parish were among the winners at the Foreign Language Festival held at Southeastern Louisiana University in March. From left are Aixa Crespo of Pope John Paul II, Alex Oliveri and Andrew Norlin of St. Paul's School, Hannah Watts, Courtney Mongrue, and Gave Sigl of Northlake Christian School, Emily Ruli of St. Scholastica Academy, and Christina Ryan of Fontainebleau Jr. High.


HAMMOND – Mount Carmel Academy of New Orleans and The Louisiana School for Math, Science and the Arts of Natchitoches took top honors at the 33rd annual Foreign Language Festival at Southeastern Louisiana University March 20.

The festival drew schools from across the state to compete in Spanish and French poetry, prose, and extemporaneous speaking categories and as groups in music and plays.

Mount Carmel took top honors in Tier 1, the division for magnet schools and schools with more than 600 students, while The Louisiana School for Math, Science and the Arts garnered the highest award for Tier 2, schools with fewer than 600 students.

Best School in Spanish was The Louisiana School for Math, Science and the Arts, and best school in French was Mount Carmel Academy.

In the French play category, winners were Mount Carmel Academy, first; and St. Scholastica Academy, second.

In the Spanish play category, Northlake Christian School was first; The Louisiana School for Math, Science and the Arts, second; and Pope John Paul II, third.

Two students received special festival awards. Blaze D'Amico of St. Scholastica Academy received the CODOFIL Award, a summer study abroad scholarship presented by the French community of Belgium. Erica Chachere of The Louisiana School for Math, Science and the Arts and the first place winner for Spanish Extemporaneous Speaking IV was awarded a trip to Mexico which will afford her Spanish immersion opportunities.

Individual winners, listed by parish, were:

JEFFERSON PARISH

Academy of Our Lady –Julie Enos, Spanish Prose I, third; and Alexis Ramirez, Spanish Music, third.

NATCHITOCHES PARISH

Louisiana School for Math, Science and the Arts – Jordan Thibodeaux, French Prose III, first; Josef Hofman, French Poetry I, first; Chrislyn Sterling, French Poetry II, first; Genesis Allen, French Poetry III, first; Logan Osborn, French Poetry IV, first; Alexis Cambridge, French Extemporaneous Speaking I, first; River Scrantz, French Extemporaneous Speaking III, first; Jack Sweeney, French Extemporaneous Speaking IV, first; Isabella Walkin, French Music, first; Alexis Louviere, French Prose I, second; Johnette Johnson, French Prose II, second; Ashlyn Anderson, French Prose IV, third; Marika Buchholz, Spanish Prose IV, first; Jong-Ho Lee, Spanish Poetry IV, first; Christopher Carter, Spanish Extemporaneous Speaking II, first; Erica Chachere, Spanish Extemporaneous Speaking-Native Speaker, first, Spanish Extemporaneous Speaking IV, first, and Spanish Prose I, second; Amir Shalabi, Spanish Poetry II, second; Josh Ballagh, Spanish Poetry III, second; Aliyah Newell, Spanish Extemporaneous Speaking I, second; Noah Gleason, Spanish Prose II, third; and Hannah Liv, Spanish Extemporaneous Speaking III, third.

ORLEANS PARISH

De La Salle High School – Liam McMahan, French Extemporaneous Speaking II, second; Kane Cook, French Poetry II, third; Raquel Nunez, Spanish Poetry – Native Speaker, second; Alexis Hatzgionidi, Spanish Extemporaneous Speaking – Native Speaker, second; Alex Boudlock, Spanish Music, second; and Regan Borinitzki, Spanish Prose III, third.

Mt. Carmel Academy – Gabrielle Tomba, French Prose I, first; Natalie Naquin, French Prose II, first; Madeline Eustis, French Prose IV, first; Caroline Nogues, French Extemporaneous Speaking II, first; Allee Lamy, French Prose III, second; Emily Schneider, French Poetry II, second; Sabrina Langlois, French Poetry IV, second; Shyla Slater, French Extemporaneous Speaking III, second; Shelby Dwyer, French Music, second; Isabelle Dugas, French Poetry I, third; Vanessa Barrios, French Poetry III, third; Meredith Noonan, French Extemporaneous Speaking I, third; Jessica Smith, French Extemporaneous Speaking IV, third; Alexis DeSalvo, Spanish Prose III, first; Jordan Berry, Spanish Extemporaneous Speaking I, first; Claire Bourgeois, Spanish Prose II, second; Alexis Aviles, Spanish Poetry III, third; Rae Comeaux, Spanish Extemporaneous Speaking II, third; and Hannah Dheming, Spanish Extemporaneous Speaking IV, third.

ST. TAMMANY PARISH

Christ Episcopal School – Eleonor Miles, Spanish Prose III, second; Martha Ann Croxton, Spanish Prose IV, second; Cove Geary, Spanish Poetry IV, second; and Emmett McComiskey, Spanish Extemporaneous Speaking III; second.

Fontainebleau Jr. High – Christina Ryan, Spanish Poetry – Native Speaker, first.

Northlake Christian School – Courtney Mongrue, Spanish Prose I, first; Gabe Sigl, Spanish Prose II, first; Hannah Watts, Spanish Poetry II, first; Andrea Davie, Spanish Prose – Native Speaker, second; and Maegan Golenor, Spanish Poetry I, third.

Pope John Paul II –Hope Bruster, French Music, third; Aixa Crespo, Spanish Prose – Native Speaker, first and Spanish Poetry I, first.

St. Paul's School – Alexander Oliveri, Spanish Poetry III, first; Andrew Norlin, Spanish Extemporaneous Speaking III, first; Nicholas Woodman, Spanish Poetry I, second; Matthew Borgatti, Spanish Extemporaneous Speaking II, second; Ethan Desforges, Spanish Extemporaneous Speaking IV, second; Stephan Van Zant, Spanish Prose IV, third; Ealon Boudreaux, Spanish Poetry II, third; Patrick Stewart, Spanish Poetry IV, third; Adrian Miller, Spanish Extemporaneous Speaking – Native Speaker, third.

St. Scholastica Academy – Sara Breaux, French Prose IV, second; Grace Dumdaw, French Poetry I, second; Morgan Ducorbier, French Poetry III, second; Veronica Jimenez, French Extemporaneous Speaking I, second; Blaze D'Amico, French Extemporaneous Speaking IV, second; Emily Gaffney, French Prose I, third; Alexa McMullen, French Prose II, third; Isabelle Pellegrini, French Prose III, third; Samantha Vogt, French Poetry IV, third; Alison Curl, French Extemporaneous Speaking II, third; Grace Galeziewski, French Extemporaneous Speaking III, third; Emily Ruli, Spanish Music, first; Alex Amadeo, Spanish Prose – Native Speaker, third; and Mary Margaret Crawford, Spanish Extemporaneous Speaking I, third.




More News...




*** Broken a:122 www: RSS - news article display ***