Scholarships & Awards


Each Spring semester, the College of Nursing and Health Sciences hosts an Honors Convocation. At this event, the Department of Kinesiology and Health Studies: 

  • honors an outstanding graduate of each academic program

  • recognizes a significant community partner

  • names an outstanding alumnus

  

Harvey A. Theriot, Jr. Memorial Endowed Scholarship

Eligible students are full time juniors or seniors pursuing the BS in Health and Physical Education (K-12) degree with a minimum cumulative GPA of 3.0.

  • Rosalind Flowers (Spring 2000)

  • Beverly Galatas (Fall 2000)

  • Tiffany Rauschkolb (Fall 2001)

  • Billy Gueldner (Fall 2004)

  • Amy Faust Willie (Fall 2005)

  • Ross Currier (Fall 2006)

  • Rebecca delaGarza (Fall 2008)

  • Brad Didier (Fall 2009)

  • Candace Johnson (Spring 2010)

  • Grace Stiegler (Fall 2012)

 

Arthur and Esther deVries Endowed Scholarship

This scholarship is available to undergraduate and graduate students. Undergraduates must be full-time, junior standing, and have a minimum cumulative 3.0 GPA. Graduate students must be full time and have a minimum 3.0 GPA. Applicants must demonstrate interest and experience in special needs of the aging and aged.

  • Ollie Markens (Fall 1994)

  • Lisa Johnson (Fall 1996)

  • Andrea Albert (Spring 1997)

  • Robin Wright (Fall 1997)

  • Crag Callihan (Spring 1998)

  • Andrea Toups (Fall 1998)

  • Robin Wright (Fall 1998)

  • Stacy Meyn (Spring 1999)

  • Sherri Adler (Spring 1999)

  • Sheila Hughes (Fall 1999)

  • Beverly Galatas (Fall 1999)

  • Denis Dominique (Spring 2000)

  • Janie Hatcher (Fall 2000)

  • Wendy McCrimon (Fall 2000)

  • Denise Dominique (Spring 2001)

  • Robert Kelly (Spring 2001)

  • Janie Hatcher (Fall 2001)

  • Wendy McCrimon (Fall 2001)

  • Sarah White (Fall 2002)

  • Melanie Bartmess (Spring 2003)

  • Elizabeth Smiley (Fall 2004)

  • Dawn Bassett (Fall 2005)

  • Craig Thomas (Fall 2006)

  • Jim Hall (Fall 2008)

  • Chelsie Russell (Spring 2009)

  • Brielle Kluka (Spring 2010)

  • Hernilda Davis (Fall 2011)

  • Leslie Guillory (Fall 2012)

 

Walter L. Russell Scholarship

Eligible students are full-time undergraduate junior or senior students pursuing a major in the Kinesiology and Health Studies Department with a cumulative GPA of 3.0 or higher.

  • Kristi Bergeron (Fall 1993-Spring 1994)

  • Joseph Didier (Fall 1993-Spring 1994)

  • Pamela Bettis (Fall 1994-Spring 1995)

  • Richard Warner (Fall 1994-Spring 1995)

  • Mark Cochran (Fall 1996)

  • Letitia Tooraen (Spring 1997)

  • Donna Hardy (Fall 1997)

  • Helena Polokava (Spring 1998)

  • Lisa Billingsley (Spring 1998)

  • Stacy Meyn (Spring 1998)

  • Alicia Zabala (Fall 1998)

  • Brian Bizette (Spring 1999)

  • Jacob Thompson (Spring 1999)

  • Eric Richard (Fall 1999-Spring 2000)

  • Robert Kelly (Fall 2000)

  • Brian Hirstius (Spring 2001)

  • Robert Kelly (Fall 2001)

  • Jeannie Dufrene (Spring 2002)

  • Sean Stanton (Fall 2002)

  • Emilie Kelley (Spring 2003)

  • Justine Vosloo (Fall 2004-Spring 2005)

  • Jennifer Culotta (Fall 2005)

  • Arden Ballard (Fall 2006)

  • Jasmine Ealy (Fall 2008)

  • Shawn Bedo (Spring 2009)

  • Miguel Larrea (Fall 2010)

  • Kyle Macintosh (Fall 2011)

  • Tabitha McReynolds (Fall 2012)


John Philip Templet Endowed Scholarship

This scholarship is given in memory of a former undergraduate student, John Templet. John graduated from East Ascension High School in 2005, where he was a very good student and football player. He attended Southeastern for 2 years pursuing a BS in Kinesiology, commuting daily from his hometown of Gonzales. He died in a car accident early one morning in 2008 on his way to Southeastern to exercise at the student health center then attend classes. The scholarship is sqarded to a junior or senior level undergraduate student pursuing a major in the KHS Department, who has a cumulative GPA of 3.0 or higher. Past recipients include:

  • Chelsea Barr (Fall 2011)

  • Abbey Smith (Fall 2012)

 

Outstanding Graduates

Outstanding Graduate in Athletic Training
  • Vanessa Taromina (2004-2005)

  • Scott Giardina (2005-2006)

  • Chad Dufrene (2006-2007)

  • Nicole Finch (2007-2008)

  • Melaina Pirie (2008-2009)

  • Phillip White (2009-2010)

  • Amanda Palazola (2010-2011)

  • Nicole Phegley (2011-2012) 

 
Outstanding Graduate in Health Education & Promotion
  • Yulanda Dyson (2004-2005)

  • Kimberly Hauer (2005-2006)

  • Fabian Austin (2006-2007)

  • Chelsea Clouatre (2007-2008)

  • Sarah Bennett (2008-2009)

  • Harper Wray (2009-2010)

  • Katie Lemoine (2010-2011)

  • Henry Rop (2011-2012) 

 

Outstanding Graduate in Health and Physical Education Teacher Education
  • Emile Flanagan (1992)

  • Joseph Didier (1994)

  • Richard Warner (1995)

  • Shane Smith (1996)

  • Cary Berthelot (1997)

  • Kim Thompson (1998)

  • Jason Aucoin (2000)

  • Brandon Paille (2003)

  • Seth Foster (2003)

  • Evan Balfantz (2004)

  • Leon Hebert (2004-2005)

  • Kimberly Jones Stern (2005-2006)

  • Ross Currier (2006-2007)

  • Sandra Richardson (2007-2008)

  • Lindsey Russell (2008-2009)

  • Samantha Wilkinson (2009-2010)

  • Scott Gaines (2010-2011)

  • Joey Roberts (2011-2012) 

 

Outstanding Graduate in Exercise Science
  • Justine Vosloo (2004-2005)

  • Courtney Hope (2005-2006)

  • Dana Castjohn (2006-2007)

  • Alex Richerand (2007-2008)

  • Emily McMillan (2008-2009)

  • Abby Meehan (2009-2010)

  • Christy Hutchison (2010-2011)

  • Ryan Bermudez (2011-2012)

 

Outstanding Graduate in Sport Management
  • Janelle Grovey (2004-2005)

  • Lauren Fitzmorris (2005-2006)

  • Shara Cain (2006-2007)

  • Jeremy Barrios (2007-2008)

  • Jasmine Ealy (2008-2009)

  • Samone Cammon (2009-2010)

  • Claressa Farrow (2010-2011)

  • Chase Lawson (2011-2012)

 

Outstanding Graduate in Fitness and Human Performance
  • Brenna Faulk (2004-2005)

  • Kacie Thompson (2005-2006)

  • Tim Mars (2006-2007)

  • Wendy Lester (2007-2008)

  • James Whitener (2008-2009)

  • Jill Leblanc (2009-2010)

  • Jason Schexnayder (2010-2011)

  • Claire Ford (2011-2012) 

 

Outstanding Graduate Student
  • Sheri Reynolds (2003)

  • Jason Aucoin (2004)

  • Tiffany Rauschkolb (2004)

  • Elliott Pauli (2004-2005)

  • Vanessa West (2004-2005)

  • Ashlee Loboguerrero (2005-2006)

  • Gregory Reeves (2005-2006)

  • Ashley Dupre (2006-2007)

  • Anne Zaloudek (2006-2007)

  • Louvenia Askew (2007-2008)

  • Angelique Ortego (2007-2008)

  • Kirin Sehgal (2008-2009)

  • Katie Keen (2009-2010)

  • Brian Williams (2009-2010)

  • Brielle Kluka (2010-2011)

  • Jenny Ricks (2010-2011)

  • Nancy Dardis (2011-2012)

 

Partnership Award
  • Strawberry Fields, Inc. (2002)

  • Tangipahoa Alcohol and Drug Abuse Council (2003)

  • Covington Orthopedics (2004)

  • Denham Springs High School (2005)

  • North Oaks Community Education (2006)

  • Covington High School (2007)

  • Baton Rouge Area Sports Foundation (2008)

  • St. Tammany Parish Hospital Cardiac Rehabilitation (2009)

  • Jeff Schnitt, North Oaks Sports Medicine (2010)

  • Andrew Bechac, Southeastern Louisiana University Athletics (2011)

  • Gayle Hatch, Spectrum Fitness (2012)

 

Department of Kinesiology and Health Studies Alumnus of the Year
  • Leroy Fanning (2002)

  • Michael Berry (2003)

  • Tammy Louk Swindle (2005)

  • Al Link (2006)

  • Dee Jacobsen (2007)

  • Lisa Johnson (2008)

  • Mary Martin Nordness (2009)

  • Reggie Stone (2010)

  • Ken Jenkins (2011)

  • Valerie Altazin (2012)