News Release

Southeastern graduates more than 1,200

Contact: Christina Chapple


Order Fall 2007 Graduation video ...

Fall 2007 President's Medal for Academic Excellence recipients(1) SOUTHEASTERN MEDAL WINNERS -- Southeastern Louisiana University awarded the President's Medals for Academic Excellence to students with the highest cumulative grade point average in the university's academic colleges at commencement exercises Dec. 8.  The recipients are shown with Louisiana State Superintendent of Education, Paul Pastorek, far left, and Southeastern President Randy Moffett.  Recipients are, from left front, Rachel L. Carazo of Ponchatoula, Katie Lea Curet of Livingston, Erica R. Odgen of Albany, Lindsey Ann Marshall of LaPlace and Tiffany Lenee Whitehead of Central; back, left to right, Tyra Lynn Navarre of Slidell, Michealyn Brett Hernandez of Baton Rouge, Melany Josefina Brito of Mandeville, and John Kevin Fussell of Ponchatoula.  University of Louisiana System board members on hand for the occasion are Elsie Burkhalter and Andre Coudrain, far right. 

Louisiana State Superintendent of Education Paul Pastorek (2) PASTOREK ADDRESSES GRADUATES -- Louisiana State Superintendent of Education, Paul Pastorek addresses the graduates at Southeastern Louisiana University's eighty-third commencement ceremony Dec. 8.   

.J. Lavergne(3) EXCITED GRADUATE -- Southeastern graduate candidate, T.J. Lavergne, an education major from Ponchatoula, waves to loved ones in the audience at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Dec. 8.   

Christy Schexnayder(4) HERE I AM! -- Southeastern graduate candidate Christy Schexnayder, an accounting major from Clinton, was among more than 1,200 students to receive diplomas at Southeastern Louisiana University's commencement ceremony Dec. 8.  

     HAMMOND – Southeastern Louisiana University conferred degrees on approximately 1,200 graduates Saturday, Dec. 8, at the university's fall commencement exercises.

Louisiana State Superintendent of Education Paul G. Pastorek was the keynote speaker at the 10 a.m. ceremony in the University Center arena.

     The university presented President’s Medals for Academic Excellence to ­­­nine students with the highest cumulative grade point average in the university’s five colleges and Division of General Studies. In two colleges, multiple awards were presented to students with perfect 4.0 grade point averages.

     In the College of Business and Technology, two students received the medal – management major Katie Lea Curet of Livingston and finance major Tyra Lynn Navarre of Slidell. In the College of Arts, Humanities and Social Studies, three students were medal recipients – psychology major Melany Josefina Brito of Mandeville, history major Rachel L. Carazo of Ponchatoula and history major Lindsey Ann Marshall of LaPlace.

     Recipients in other colleges were middle school education major Tiffany Lenee Whitehead of Greenwell Springs, 4.0 grade point average, College of Education and Human Development; general studies major Erica R. Ogden of Albany, 3.977 grade point average, Division of General Studies; nursing major Michaelyn Brett Hernandez of Baton Rouge, 4.0 grade point average, College of Nursing and Health Sciences; and computer science major John Kevin Fussell of Ponchatoula, 3.958 grade point average, College of Science and Technology.

     Students receiving associate, bachelor’s and master’s degrees were:


Bachelor’s Degrees

     Rayne -- Colleen E. Fisher, General Studies;


Master’s Degrees

     Gonzales -- Julie M. Brewer, Health and Kinesiology;

     Prairieville -- Sharol A. Richard, Elementary Education; Jennifer L. Thibodeaux, Psychology;

     Saint Amant -- Jamie F. Rodriguez, Curriculum and Instruction;

     Sorrento -- Sean M. Guidry, Applied Sociology; Sharon M. Stephen, Administration and Supervision;

Bachelor’s Degrees

     Donaldsonville -- Teremine J. White, General Studies;

     Geismar -- Jonathan M. Brown, Management; Jamie J. Cox, Marketing; Lauren N. Gourgues, Social Studies Education; Anne J. Walker, Accounting;

     Gonzales -- Lacey M. Backes, General Business; Betsey R. Baldwin, Kinesiology; Mark M. Braxton Jr., Kinesiology; Paula R. Brooks, General Studies; Steven R. Clark, Industrial Technology; Trachelle L. Cornish, Family and Consumer Sciences; Mark R. Durgapersad, Criminal Justice; Elmar Friedrich, Music; Sandra T. Gautreaux, Kinesiology; Amber L. Gorham, Psychology; Jason L. Greaud, Nursing; Kayla Hebert, General Studies; Christopher P. Hudson, Nursing; Brett W. Hutchinson, General Business; Henry J. Kruse, General Studies; Jacie E. Lambert, Elementary Education Grades 1-5; Jeff D. LeBlanc, Accounting; Brentley J. Marchand, Management; Lawrence A. Olivier II, Marketing; Cory P. Powers, Industrial Technology; Jessica R. Sebren, Accounting; Brittany W. Smith, Nursing; Jonathan S. Wilson, General Business;

     Prairieville -- Benjamin P. Delatte, General Studies; Julia C. Dinkel, Accounting; Jonathan D. Ellis, Industrial Technology; Eric A. Neal, General Studies; Kasey L. Richardson, Management; Steven L. Smith, General Studies; Elise E. Tureau, Elementary Education Grades 1-5; Natalie L. Turner, General Studies; DeAnna O. Valentine, General Studies; Riann M. Weishaupt, General Business;

     Saint Amant -- Seth P. Arceneaux, Occupational Health, Safety, and Environment; Garett J. Baham, Social Studies Education; Rachel L. Creed, Management; Matthew P. Graham, Social Work; Ashley B. Meyers, General Business; Amy N. Odom, Kinesiology; Caress O. Tureau, Communication Sciences and Disorders; Brittanie I. Young, Management;

     Sorrento -- Candis B. Wilde, Nursing;

Associate Degrees

     Gonzales -- Kade M. Sheets, General Studies;


Master’s Degrees

     Napoleonville -- Michelle H. Russo, English;

Bachelor’s Degrees

     Napoleonville -- LaShawnda M. Jones, Kinesiology;


Bachelor’s Degrees

     Bossier City -- Christopher C. Musick, Management;


Master’s Degrees

     Lake Charles -- Jonathan R. Abraham, Business Administration;

Bachelor’s Degrees

     Lake Charles -- Maggie L. Marcantel, English;


Master’s Degrees

     Baton Rouge -- Bradley D. Bourgeois, Business Administration; Justin D. Browning, Business Administration; Kathrine D. Brumfield-Bickham, Administration and Supervision; Kyle K. Cook, Business Administration; Lesley G. Jeanpierré, Elementary Education; Dutsadee Kulpreyawat, Business Administration; Jeneé A. LeBlanc, Business Administration; Jordan M. Lewis, Business Administration; Laurie K. Lynch, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Troy M. McGehee, Business Administration; Kerri L. McGimsey, Business Administration; David S. Mullens II, Business Administration;

     Also, Albert R. Patterson, History; Edward L. Roberts, Educational Leadership; Christopher S. Rouse, Business Administration; Robbi A. Simon, Elementary Education; Angela D. Smith, Curriculum and Instruction; LaToya M. Stewart, Business Administration; Pamela J. Taylor, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Travis D. Teague, Business Administration; Sanjay I. Thaker, Business Administration; Pamela M. Veillon, Curriculum and Instruction; Lydia V. Waite, Nursing; Kristen F. Willis, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Chad E. Woest, Business Administration; Sadie J. Zimmer, Curriculum and Instruction;

     Greenwell Springs -- Donna L. Kennedy, Administration and Supervision;

Bachelor’s Degrees

     Baker -- Jeremy L. Ashford, General Business; Daniel S. Campbell, Social Work; James A. Goolsby, Industrial Technology; Fatemah A. Ruth, General Studies; Tesseena T. Sims, Finance; Megan E. Sullivan, General Business;

     Baton Rouge -- Patrick L. Alexius, Nursing; Blair C. Allain, Nursing; Jessica K. Arnold, General Studies; Whitney R. Ballard, Nursing; Joseph P. Banks, Social Work; Kayla L. Bates, Mathematics; Bryan C. Belue, Management; Michelin M. Bertin, Middle School Education Grades 4-8; Anna M. Bieber, Biological Sciences; Kevin M. Boh, General Studies; Blaire M. Bolton, Management; Katherine J. Boston, Social Work; Aaron P. Bourgeois, Accounting; Katherine L. Bradshaw, Marketing; Daynie C. Brewer, Social Work; Catherine C. Broussard, General Studies; Megan C. Broussard, Communication; Brian F. Brown, Nursing;

     Also, Casey C. Calamia, Biological Sciences; Paola K. Carranza-Ching, Spanish; Justin P. Courrege, General Business; Karla E. Culbertson, Social Work; Jay W. Danburg, General Studies; Stacy R. Dauzat, Communication; Katherine K. Deason, General Business; Cory C. Debate, Art; Heather M. DiMaggio, Nursing; Bradley C. Dickey, Nursing; Adele M. Domingue, Accounting; Taneika L. Dukes, Nursing; Brandon W. Dunn, Criminal Justice; Jake I. Duos, Finance; Todd C. Durel, Nursing; Matthew J. Englade, General Business; Graciela A. Espinosa, General Studies; Sarah E. Falcon, Nursing; Valerie R. Ferguson, General Business; Nathan J. Folse Jr., Management; Lindsey A. Font, Middle School Education Grades 4-8; Michelle L. Fontaine, General Business; Amy Ford, General Studies; Amy E. Frey, Nursing;

     Also, Jared V. Gaines, Management; Jessica L. Galloway, Nursing; Nicole A. Garcia, General Business; Rachel E. Gardner, Nursing; Dennis E. Gee, Nursing; Carlos M. Gil, Psychology; Barrett W. Glaser, Industrial Technology; David A.Gravois Jr., Biological Sciences; Corey M. Guedry, Kinesiology; Peyton E. Guffey, Nursing; Jenny L. Guidry, Middle School Education Grades 4-8; Elizabeth L. Hall, General Studies; Joannell Haney, General Studies; Jennifer P. Hart, General Studies; LaToya N. Haynes, Communication Sciences and Disorders; Madelyn A. Hebert, Nursing; Michaelyn B. Hernandez, Nursing; Ashley M. Hidalgo, Communication; Sheena V. Horton, Kinesiology; Tucker J. Houston, Computer Science; Cassie E. Hughes, General Studies; Casey D. Humble, Accounting; Toyin N. Idewu, Criminal Justice; Matthew N. Ivy, General Business; John D. Jackson, Psychology; Amanda F. Judice, Nursing; Luke J. Juneau, Nursing; Melissa A. Klibert, Management;

     Also, William T. Lawhun, Criminal Justice; Benjamin K. LeBlanc, Accounting; Elandra L. Levinstone, Social Work; Brittney Marroy, General Studies; John J. McKeithen, General Studies; Antonio J. McCoy, Industrial Technology; Robert M. McCray, Communication; Harrison C. Miller, Management; Rebecca W. Miller, Nursing; Jeremy M. Mizell, Kinesiology; Heather M. Murphy, Communication; Shannon D. Murphy, General Studies; Ramonda S. Nash, Management; Orion C. Newman, Social Work; Trevonna L. Newman, Family and Consumer Sciences; Yen H. Nguyen, Management; Shawn M. O'Rourke, History; Annie E. Pecue, General Business; Lauren E. Peterson, Nursing; Cara M. Porter, General Business; Robert W. Price, Industrial Technology; Kristin A. Rando, General Business; Emit C. Redden, Management; Emathious K. Robinson, Nursing; Tyesha A. Russell, General Studies; Hillary E. Ryland, Nursing;

     Also, Alicia J. Sellers, Management; Kayla L. Simoneaux, General Studies; Joshua P. Smith, General Business; Latasha D. Smith, Management; Landon R. Snoddy, Communication; Janell D. Soileau, Nursing; Michelle M. Soileau, Nursing; Phaon K. Spurlock, Biological Sciences; Craig R. St. Amant, Management; Paul S. Strickland, Criminal Justice; Brian K. Thigpen, Management; Shannon L. Thomas, General Studies; Lyndsay D. Thompson, Nursing; Blake E. Torrence, Management; Matthew D. Trahan, Management; Nam T. Tran, Biological Sciences; Nathan J. Vaughn, Management; Amy R. Ventress, Horticulture; Tiffany J. Wall, General Studies; Ebony L. Wallace, Communication; Rebecca L. Wallace, Marketing; Domonique S. Washington, Communication; Katie R. Wesley, General Studies; Robert K. White, General Studies; Michelle L. Williams, Psychology; Allen T. Woodruff, Marketing;

     Central -- Tiffany L. Whitehead, Middle School Education Grades 4-8;

     Greenwell Springs -- Chloé M. Blanchard, Nursing; Jesse M. Brignac, General Business; Stefanie R. Chustz, Art; Garrett J. Corban, Management; Ashley M. Craft, Marketing; Brittnie G. Crumholt, Family and Consumer Sciences; Donald R. Hubert Jr., Management; Jason M. Kennedy, General Business; Randee B. Kidder, Nursing; Mary A. Phillips, General Studies; Jessica E. Snyder, Marketing; Laceé S. Sweezy, Nursing; Holly W. Travis, Nursing; Karen S. Walker, General Studies; Gloria C. White, General Business;

     Pride -- Darrell W. Atkinson Jr., Industrial Technology; Dana K. Caston, Accounting; Gerard C. Madison , Industrial Technology; Nicholas J. Perere, Art;

     Zachary -- Tiffiany L. Baker, Biological Sciences; Jamie L. Boyd, Elementary Education Grades 1-5; Lauren C. Brown, Management; Casey L. Carrier, Communication; Nikki M. Foster, Management; Jennifer M. Gremillion, Elementary Education Grades 1-5; Anna M. Lavergne, General Business; Julia W. Mott, General Business; Colby D. Tyler, Nursing; Jenna B. Williams, General Studies

Associate Degrees

     Baker -- Travis C. McGraw, Industrial Technology;


Master’s Degrees

     Ethel -- Sarah B. Hodas, Counselor Education;

Bachelor’s Degrees

     Clinton -- Floyd C. Davis, General Studies; Jason M. Harris, Industrial Technology; Danita K. Lillie, Criminal Justice; Brittany N. Morris, General Studies; Christy M. Schexnayder, Accounting; Latoya R. White, Social Work;

     Ethel -- Dana J. Brasseaux, Marketing; Jana L. Breaux, General Studies; Emily K. Castello, Industrial Technology; Adrienne M. Thompson, Accounting;


Master’s Degrees

     Plaquemine -- Leah A. Melsheimer, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Amy F. Stevens, Counselor Education;

     Sunshine -- Trenny T. Barbato, Counselor Education;

Bachelor’s Degrees

     Plaquemine -- Chantel L. Bumpurs, General Studies; Kristen M. Navarre, Nursing; Gardesha Washington, General Studies;

     Rosedale -- Brandy B. Langland, Nursing;


Master’s Degrees

     Kenner -- Kyle C. Muller, Secondary Education;

     Marrero -- James P. Monaghan, Administration and Supervision;

     Metairie -- Fatih Sen, Integrated Science and Technology;

Bachelor’s Degrees

     Gretna -- Jamie L. Richoux, Biological Sciences; Kevin M. Schleismann, Industrial Technology; Carrie A. Susor, General Business; Corie A. Tapie, Accounting;

     Harvey -- Jessica H. Darbonne, Criminal Justice; Lawrence J. Martin, Kinesiology; LaKeidra D. Taylor, Management;

     Kenner -- Sonthia C. Coleman, Family and Consumer Sciences; Casandra M. East- Wiley, Nursing; Mandy M. Haas, Art; Bennie M. Hookfin, Marketing; Carla M. Lavarine, General Studies; Thomas D. LeBlanc, Art; Paul J. Murphy Jr., Industrial Technology; Eric L. Smith, Management;

     Marrero -- Brittnie A. Craft, General Studies; Jackie M. Edwards, Management; Nicole S. Frickey, Elementary Education Grades 1-5; Eric P. Roby, History; Tremaine M. Williams, General Studies;

     Metairie -- Jeffrey J. Becker, Accounting; Chanell T. Bradford, Nursing; Stephanie P. Cadro, Kinesiology; Sean J. LeBlanc, Criminal Justice; John B. Matranga, General Studies; Christine M. Mills, General Studies; Lori H. Noble, Communication Sciences and Disorders; Justin M. Poche, General Studies; Richard R. Turlington, Biological Sciences; Lauren E. Villalobos, Psychology; Shane M. Villemarette, Management; Michael J. Wichers, Computer Science;

     New Orleans -- Courtney L. Gambino, Marketing; Brandi J. Hock, English Education; Nicole C. Lumpkin, Criminal Justice; Teresa M. Villarrubia, Social Work;

     Westwego -- Holly L. Breaux, Communication; Raynard A. Francois, Kinesiology; Keandra I. Ratcliff, Accounting;

Associate Degrees

     Gretna -- Hope M. Cambre, Office Administration;

     Kenner -- Barbara L. Brayden, Criminal Justice;

     Marrero -- Benjamin M. Jones, Criminal Justice;

     Westwego -- Brandi L. Guidry, Office Administration;


Master’s Degrees

     Lafayette -- Kimberley M. Helaire-Sylvas, English; Lindsey R. Prewitt, Business Administration;

Bachelor’s Degrees

     Duson -- Joshua B. Galjour, General Business; Christopher J. Seaux, General Business;

     Youngsville -- Scott R. Viator, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     Larose -- Robin R. Fournier, Liberal Arts Studies;

     Lockport -- Jenny M. Guillory, Psychology;


Master’s Degrees

     Albany -- Edith F. Durand, Nursing; Karen M. Hoyt, Administration and Supervision; Michael T. Stewart, Administration and Supervision;

     Denham Springs -- Mary C. Allen, Educational Leadership; Jamie B. Arnold, Administration and Supervision; Deborah C. Chutz, Administration and Supervision; JoAn K. Cook, Educational Leadership; Katherine S. Crawford, Curriculum and Instruction; Cheryl B. Hano, Administration and Supervision; William L. Hawkins III, Administration and Supervision; Brian D. Heine, Administration and Supervision; Caden N. Johnson, Business Administration; Amanda M. Jones, Administration and Supervision; Joanna M. Kennedy, Business Administration; Monica M. Kinney, Business Administration; Karla P. McLaurin, Curriculum and Instruction; Connie P. Mulina, Educational Leadership; Julie A. Norris, Special Education; Mildred B. Powell, Administration and Supervision; Stacy C. Robinson, Administration and Supervision;

     Livingston -- Dianne M. Craig, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education;

Maurepas -- Jason W. Fontenot, Business Administration; April H. Forbes, Curriculum and Instruction; Tracy M. Madere, Communication Sciences and Disorders;

     Walker -- Nancy H. Martin, Administration and Supervision; Blake M. Perkins, Biology

Bachelor’s Degrees

     Albany -- Kristina M. Friedman, Nursing; Brett A. Gill, Management; Kathleen M. Neal, Kinesiology; Erica R. Ogden, General Studies; Sue E. Olah, Marketing; Timothy Watson, General Studies;

     Denham Springs -- Kenneth G. Abadie, Management; Candice F. Adams, General Studies; Christopher A. Babin, Criminal Justice; Angelique N. Beadle, General Studies; Tammy V. Bihm, Nursing; Amber C. Bourgeois, Elementary Education Grades 1-5; Kyle J. Bourgeois, Accounting; Jeremy W. Brown, Social Studies Education; Rachael R. Bryant, Nursing; William P. Burtner, Management; Nicholas M. Butler, General Business; Ryan A. Camp, Accounting; Ryan D. Carlton, General Business; Hope W. Chapman, General Studies; Jamie L. Chustz, Finance; Thomas A. Clement, Elementary Education; Phillip B. Corona, Biological Sciences;

     Also, Amanda D. Davis, Nursing; Toby D. Davis, Management; Amy J. DeDeaux, Art; Karen J. Deel, Elementary Education Grades 1-5; Judd C. Delcambre, Marketing; Thomas M. Dodson, General Studies; Richard A. Doiron, General Studies; Rhonda M. Elbon, General Studies; John W. Flowers Jr., Biological Sciences; Autumn S. Gerald, General Studies; Robin S. Gumpert, Elementary Education Grades 1-5; John A. Gunn, Marketing; Jessica H. Hawkins, General Business; Julie L. Jackson, Communication; Dawn M. Jarreau, Marketing; Megan G. Jenkins, Nursing; Elizabeth A. Juan, Communication; Michael O. Kepper, Accounting; Alyssa D. Killebrew, General Studies; Alisha H. King, Biological Sciences; Lauren E. Lassiter, Nursing; Laura LeBlanc, Spanish; Allison K. Leblanc, Finance; Cody L. Lewis, Management;

     Also, Wendy K. Martin, Nursing; Stacy S. Mason, Elementary Education Grades 1-5; Britni N. McConnell, Nursing; Jamie L. Militello, General Studies; Whittany L. Mixon, Elementary Education Grades 1-5; Bridgette E. Parker, Marketing; Gary J. Plaisance II, Management; Ashley E. Provost, Elementary Education Grades 1-5; Tina R. Purvis, Psychology; Michelle C. Richard, Health Education and Promotion; Rebecca E. Robert, Nursing; Diana L. Roddy, Communication; Andrea P. Schober, General Studies; Jordan D. Teekel, Middle School Education Grades 4-8; Floyd L. Trascher III, General Studies; Nicole L. Vitale, General Studies; Dariush J. Vollenweider, Criminal Justice; Brady E. Watts, Management; Natasha S. Waugh, Management; Shonda M. Williams, Nursing; Kristin L. Willie, Finance;

     Holden -- Alyssa M. Fletcher, Accounting; Jason L. Hathorn, Management; Danielle N. Norris, Elementary Education; Brittany M. Simoneaux, Communication;

     Livingston -- Jennifer W. Berthelot, General Business; Katie L. Curet, Management; Monica B. Dawkins, Nursing; Dominic J. Dubois, Physics; Jessica L. Halker, Elementary Education Grades 1-5; Judge D. Lott, Kinesiology; Katherine L. Manno, Marketing; Jennifer L. Martin, Nursing; Allen K. Matherne Jr., Accounting; Mandy L. Salassi, General Studies; Holly A. Taylor, General Business; Lance D. Williams, Industrial Technology;

     Maurepas -- Christina L. Babin, Music;

     Springfield -- Amanda L. Hatfield, Accounting; Stacy A. Koch, Communication Sciences and Disorders; Jamie E. Laiche, Nursing; Kimberley N. Latil, Management; Brooks A. Ross, History; Cody R. Yawn, Management;

     Walker -- Kayla A. Bennett, Management; Christie L. Chavers, Psychology; Nathan D. Craig, Industrial Technology; Erica L. Cronin, Accounting; Matthew P. Duhe, Marketing; Elizabeth L. Herron, General Studies; Tara D. Hood, General Business; Rachael K. Lill, Psychology; Brandon M. Milligan, General Studies; Genni L. Nicholson, General Business; Katie R. Pourciau, Nursing; Jermaine O. Rushton, General Studies; Randelyn A. Sibley, Management; Meagan D. Smith, Psychology; Kristen L. White, Marketing;

     Watson -- Heather E. Hawkins, Accounting;

Associate Degrees

     Albany -- Stormie M. Bourgeois, General Studies;

     Denham Springs -- Bridgit T. Odom, General Studies; Johnette E. Strickland, General Studies;

     Livingston -- Venessa K. Allen, Office Administration; Paul M. Ratcliff, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     New Orleans -- Julia J. Arvie, General Business; Philip A. Novak, Criminal Justice; Lindsey E. Rathel, Nursing; Christian A. Smith, General Studies; Amanda M. Stallings, Communication;


Bachelor’s Degrees

     Port Sulphur -- Leigh A. Melancon, Sociology;


Bachelor’s Degrees

     Lakeland -- Megan E. Kimble, Nursing; Corey J. LeJeune, Accounting;

     New Roads -- Melissa C. Andersen, Nursing; Carrie A. Johnson, Nursing; Jeremy T. Johnson, Communication; Gentry M. Payne, Management;

     Ventress -- Caroline E. Hurme, Social Work;


Master’s Degrees

     Chalmette -- Stacey M. Duarte, Counselor Education;

Bachelor’s Degrees

     Chalmette -- Laura E. Carlin, Accounting;


Master’s Degrees

     Boutte -- Shonda N. Honor-Harris, Educational Leadership;

     Destrehan -- Jessica J. Donnaud, Special Education;

     Norco -- Tanya A. Bryant, Educational Leadership;

Bachelor’s Degrees

     Destrehan -- Lacie A. Corso, Communication Sciences and Disorders; Shannon H. Ehrmann, Speech Education Grades 6 - 12; Dawn P. Gill, Elementary Education; Jessica L. Irick, General Studies; Holley E. Johnson, English Education; Jason D. McCloud, Marketing; Tristin J. Pollet, History; Melissa L. Sarniguet, Art; Heidi A. Schindler, General Studies; Daniel R. Tate, Finance; Daniel T. Vitrano, History;

     Luling -- Emily R. Hackman, Art; Laura R. Horn, Management; Toni M. Lukes, Communication;

     Saint Rose -- Pelyr D. Ordoyne, Management;


Bachelor’s Degrees

     Greensburg -- Cheryl U. Hills, Occupational Health, Safety, and Environment; Marilyn C. Hughes, General Business; Sarah A. Lockwood, Nursing; Shananekia V. McClendon, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Dennis L. Stewart, General Studies;

     Pine Grove -- Beverly S. LeBlanc, General Business;

Associate Degrees

     Greensburg -- Mekasha M. Johnson, Office Administration; Perea R. Spears, General Studies;


Master’s Degrees

     Lutcher -- Chance M. Millet, Business Administration;

Bachelor’s Degrees

     Hester -- Laurie B. Luersen, Communication Sciences and Disorders;

     Lutcher -- Ryan C. St. Germain, Industrial Technology;


Master’s Degrees

     LaPlace -- Robert S. Abba Jr., Business Administration; Ashley C. Elliot, Communication Sciences and Disorders; Jeffrey S. Giardina, Organizational Communications; Jill S. Greene, English; Dana C. Perilloux, Curriculum and Instruction; Lanette J. Perrin, Educational Leadership; Toni L. Ruiz, Educational Leadership; Randy S. Vicknair, Business Administration;

     Reserve -- Jennifer L. Brock, Elementary Education;

Bachelor’s Degrees

     Garyville -- Maria E. Monica, Psychology; Cody M. Roussel, Art;

     LaPlace -- Kimberly A. Bleakley, Marketing; Brandon T. Boylan, Accounting; Adam B. Bugay, General Business; Wayne D. Campiere II, General Business; Donna C. Chauvin, Cultural Resource Management; Stephanie M. Del Giudice, Social Work; Noelle’ J. Duhe, Early/Childhood Education Grades PK-3; Michelle A. Duhe, Political Science; Deanna Edwards, Management; Dariana D. Ellis, General Business; Brittany B. Fallon, Accounting; Kaley M. Labat, Family and Consumer Sciences; Thomas J. LeBoeuf, Accounting; John D. Livings, Art; Lindsey A. Marshall, History; Bennie McGhee III, Management; Jessica L. Oncale, General Studies; Jenna L. Sonnier-Braud, Management; Lindsay N. St. Pierre, Accounting; Lindsay M. Trepagnier, Communication Sciences and Disorders; Jared A. Washington, Marketing; Gerald E. Wilson Jr., Communication; Quintin G. Wilson, Management; Jennifer J. Yarbrough, Family and Consumer Sciences; Morgan K. Zeringue, Social Work;

     Reserve -- Christen A. James, Psychology; Michael J. Mabile, History; Rod E. Remondet, Management; DeAnne E. Wolfe, Elementary Education Grades 1-5;

Associate Degrees

     LaPlace -- Shane A. Nichols, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     Morgan City -- Melanie R. DeHart, Management;


Master’s Degrees

     Abita Springs -- Ryan C. Englehart, Business Administration;

     Bush -- Nichole W. Dupre, Curriculum and Instruction; James I. Johannesen Jr., Business Administration; Jennifer L. VeZain, Business Administration;

     Covington -- Karl W. Baumann, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Henri Dugue de Livaudais Daigle, Business Administration; Sandra Flad, Business Administration; Linda K. Fussell, Educational Leadership; Zhe Hu, Business Administration; David M. Hyman, Business Administration; Erin M. Lemons, Business Administration; Susan A. Munster, Administration and Supervision; Robin K. Pringle, History; Heidi L. Scharfenstein, Organizational Communications; Suzanne M. Thomas, Business Administration; Vicki R. Walls, Curriculum and Instruction;

     Folsom -- Sheila R. Willie, Curriculum and Instruction;

     Lacombe -- Kristie H. Guidry, Business Administration;

     Madisonville -- Nicholas P. Burns, Business Administration; Jeff A. Dragg, Secondary Education; Ann L. Geiger, Curriculum and Instruction;

     Mandeville -- Kathleen S. Browne, Curriculum and Instruction; Jennifer A. Burtch, Nursing; Rokas Butanavicius, Business Administration; Paula G. Gomila, Communication Sciences and Disorders; Patricia A. Hawkins, Administration and Supervision; Scott J. Naquin, Business Administration; Mary D. Vigueira, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education;

     Slidell -- Kelli T. Busbee, Curriculum and Instruction; Eric B. Ciko, Business Administration; Linda C. Cook, Educational Leadership; Jennifer C. Hudmon, MAT Secondary Education; Shaylá V. Joiner, Curriculum and Instruction; Bridget A. Moss, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Jeremy D. Wrobel, Business Administration;

     Talisheek -- Laura L. Aysen, Secondary Education;

Bachelor’s Degrees

     Abita Springs -- Tracy Kendrick, Management; Christine B. Kerry, Criminal Justice; Stefan R. Sundeen, Physics;

     Bush -- Megan G. Hagood, Nursing; Dale R. Stogner, Nursing;

     Covington -- Lawrence B. Barkerding, Finance; Travis M. Biggs, General Business; Heather N. Billson, Social Work; Timothy P. Bradbury Jr., Industrial Technology; Emily R. Brady, Horticulture; Mercy S. Callahan, Psychology; Michael B. Casey, Art; Jennifer M. Chatham, General Studies; Krista A. Conner, General Studies; Peter B. Copping, Liberal Arts Studies; Monica L. Cruz, Social Work; Aaron Duplantier, English; Michael S. Eddy, Art; Rebecca A. Fisher, Management; Carl J. Foto, Accounting; Cary A. Froeba, Elementary Education; Amanda E. Gaspard, Marketing; Lacey R. Gonzalez, General Business;

     Also, Adam J. Johnsen, Management; Trudy P. Juneau, Management; Brad D. Kramer, Management; Chantry Land, General Studies; Dana L. Marks, Nursing; Shelly L. Mayon, Psychology; Christopher L. Meece, General Business; Emily R. Moise, Psychology; Jeffrey B. Montalbano II, General Business; Edward A. Montreuil Jr., Management; Kathleen M. Ogden, Spanish; Sarah T. Orlik, Biological Sciences; John C. Pousson, Computer Science; Katherine N. Price, English Education; Ryan P. Reilly, Industrial Technology; Joel V. Ronzello, Political Science; Aundrinetta M. Rumley, Criminal Justice;

     Also, Antonio D. Sabatini, General Business; Corey J. Scott, Political Science; Lisa S. Sharp, Nursing; Michele R. Sharp, English Education; Neal B. Sharp, Industrial Technology; Jeffrey A. Sigmon, General Business; Michelle S. Singer, Nursing; Karen R. Sitzman, General Business; Brett J. Smith, General Studies; Luanne L. Styron, General Studies; Paul J. Swett, Marketing; Elizabeth M. Talley, Communication Sciences and Disorders; Lindsay M. Taormina, Nursing; Annette L. Thomas, Accounting; Rebecca J. Thorne, Early/Childhood Education Grades PK-3; Michael E. Van Huss Jr., Criminal Justice; Brandon M. Vicknair, General Studies; Jamie K. White, Elementary Education; Lisa B. Zeringue, General Studies;

     Folsom -- Charity B. Barber, Finance; Brian J. Bensen, Management; Traci D. Foxworth, General Studies; Patrick N. Gaines, Marketing; Tiffany M. Kieffer, Elementary Education Grades 1-5; Jennette B. Killeen, General Studies; Whittney S. Mizell, General Business; Jennifer K. Richaud, General Studies; Alexander P. Richerand, Kinesiology; Jonathon G. Rogers, Criminal Justice;

     Lacombe -- Christina M. Burdett, Art; David M. Commander, Management; Jennifer E. Grillier, General Studies; Scott C. Hueschen, Industrial Technology; Jeremy E. Pinner, Management; Brandon K. Province, Biological Sciences; Lisá Sandifer-Richard, Social Work;

     Madisonville -- Ashley L. Austin, Biological Sciences; Casey D. Brandt, Biological Sciences; Donovan S. Cooper, Physics; William B. Dennis, Computer Science; Steven A. Green, General Business; Charlene C. Guilbéau, Middle School Education Grades 4-8; Chantee B. Horning, Elementary Education Grades 1-5; Alysha A. Jones, Kinesiology; Michelle M. Lamanette, General Studies; Pamela J. Percle, Marketing; Brian M. Quarterman, Management; Nicole D. Songy, Biological Sciences;

     Mandeville -- Evelyn P. Abrams, General Business; Anthony J. Adams, Criminal Justice; Max A. Albert, Accounting; Lizette C. Alvarado, Biological Sciences; Brant H. Ashley, General Studies; Stephanie S. Baudot, Cultural Resource Management; Melany J. Brito, Psychology; Blakely L. Brown, General Studies; Thomas W. Bunce Jr., Management; Maija A. Ceips, General Business; James M. Cole, Communication; Julie E. Constant, Marketing; Ryan N. Dupont, Management; Erin E. Freeman, Family and Consumer Sciences; Edward J. Gianelloni, General Business; Tammy F. Gilmore, Biological Sciences; Aidan B. Guillot, Management; John P. Hackett, General Studies; Kurt A. Hanks, Management; Paul J. Harpham, Accounting; Matthew D. Hernandez, Communication; Rhonda L. Hoyt, Marketing;

     Also, Lindsey M. Johnson, Elementary Education Grades 1-5; Suzanne M. Kelley, Psychology; Stephen D. Krohn, Criminal Justice; Michael R. Liberto, Sr., Marketing; Dustin T. Merrill, Management; Emily E. Noto, English; Jamie M. Phillips, Health Education and Promotion; Shanna L. Poche, Nursing; Robin E. Pratt, Elementary Education Grades 1-5; Jordan M. Price , Management; Catherine L. Richoux, Nursing; Ashley A. Schenck, Early/Childhood Education Grades PK-3; Claire M. Schenck, General Business; Justin G. Thomas, Art; Elsie S. Wall, Art; Donna Jean B. Weiss, Psychology;

     Pearl River -- Deborah d. Cook, Art; Christine G. Faciane, Elementary Education; Jessica J. Fotsch, General Studies; Kevin D. Parker, Industrial Technology; Michelle L. Ragas, Psychology; Angelus G. Romo, Marketing;

     Slidell -- Michael J. Alexander, Marketing; Joshua A. Almeida, Art; Jacqueline A. Bennett, Psychology; Kristen Marie L. Brunell, General Studies; James M. Burns, Finance; Christopher E. Carrell, Biological Sciences; Shirleen H. Carter, General Studies; Marice A. Collins, Criminal Justice; Kristin A. Crawford, General Studies; Stephanie T. Crawford, Accounting; Glenn J. Creppel Jr., Finance; Renee G. Cryer, Psychology; Karen A. Evans, General Studies; Charles H. Ferman, Management; Kristen P. Garcia, Cultural Resource Management; Jill C. Helm, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Adam C. Joiner, History; Patrick S. Kelley, General Business; Daniel G. Kirk, Art; Celeste N. Klein-Pertuit, Marketing; Dena L. Knight, History; Lena A. Lorino, Nursing; Daniel E. Luneau, History;

     Also, Matthew R. Mayeux, Criminal Justice; Scott E. McDonough, Music; Rebecca M. Mueller, General Business; Tyra L. Navarre, Finance; Lenier J. O'Neal, Marketing; Brandi L. Paternostro, Accounting; Amanda R. Perkins, General Studies; Kathleen C. Pitre, General Business; Nicholas A. Randazzo, Marketing; Joshua S. Russell, Finance; Gretchen L. Schmitt, General Studies; John L. Scholtens, Nursing; John P. Serrano, General Business; Kristen A. Smith, Marketing; Amber L. Spillman, General Studies; Cornelius "Cory" A. Stafford, Management; Andrew M. Street, General Studies; Roxanne M. Sundberg, General Studies; Shawn M. Torres, Marketing; Simon P. Tresch, Criminal Justice; Monica R. Veeramony, Communication Sciences and Disorders; Mary M. Walsh, Elementary Education Grades 1-5; Luke A. Westphal, History; Christopher C. Wiley, Psychology; Ashton E. Wilson, Management;

Associate Degrees

     Abita Springs -- Brian E. Wetzel, Criminal Justice;

     Covington -- Kathy M. Baham, General Studies; Andrea C. Groover, General Studies; Lawrence K. Ludwigsen, Industrial Technology;

     Madisonville -- Mary C. Koppenol, Office Administration;

     Mandeville -- Holly G. Howard, General Studies; Erika L. Quinlan, General Studies;

     Slidell -- Julie Alley, General Studies; Paige D. Delancey, General Studies; Frankie S. Melhado, General Studies; Toni L. Smith, General Studies;


Master’s Degrees

     Amite -- Mary E. Coburn, Special Education; Ashley R. Gill, Administration and Supervision; Shannon A. Hougland, Curriculum and Instruction; Todd W. Lawson, Business Administration;

     Hammond -- Marwan K. Abukhurma, Integrated Science and Technology; Bridget L. Acosta, Curriculum and Instruction; Louvenia H. Askew, Health and Kinesiology; April L. Bagwill, Biology ; Jenna V. Bellina, Educational Leadership; Sean M. Chick, History; Petcharat Chongsakoolchai, Business Administration; Demetra K. Dantzler, Health and Kinesiology; Danielle L. DeLisle, English; Yavuz Dokmetas, Business Administration; Hayley A. Fellows, Business Administration; Anacletus Z. Gyinia, Business Administration; Shelli H. Hagan, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Jonathan B. Holland, Business Administration; Biyu Hu, Business Administration; Stephen L. Labbe, Administration and Supervision; Cliff R. Lloyd, Business Administration; Janina T. Palm, Business Administration; Melissa M. Ryan, Educational Leadership; Scarlett O. Sigrest, Business Administration; Laura E. Tircuit, Communication Sciences and Disorders; Kelly S. Wittie, History; Yen-Ju Yang, Business Administration;

     Husser -- Glenda B. Husser, Educational Leadership;

     Independence -- Pamela R. Brown, Health and Kinesiology; Ian A. MacKinnon, Biology

     Kentwood -- Jessica M. Lee, Secondary Education; Phillip M. Strickland, Business Administration;

     Loranger -- Christy B. Ard, Curriculum and Instruction; Theresa C. Ingraffia, Curriculum and Instruction;

     Ponchatoula -- Brandon A. Baiamonte, Psychology; Stephanie H. Ciresi, Curriculum and Instruction; Randy J. Martinez, Business Administration; Betty M. Mount, Curriculum and Instruction; Angel G. Perilloux, Biology ; Mishelle L. Sticker, Educational Leadership;

     Tickfaw -- Jodi L. Rogers, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Tracee A. Spring, Educational Leadership;

Bachelor’s Degrees

     Amite -- Jennifer R. Bagby, Mathematics; Brodie C. Brumfield, Finance; Amy L. Dees, Accounting; Katie J. Dyer, Cultural Resource Management; Angelique N. Falcone, Elementary Education Grades 1-5; April R. Field, General Business; Melissa M. Hebert, Psychology; Hope S. Jones, Family and Consumer Sciences; Roderick C. Knox, Management; Mia P. Lewis, General Studies; Megan P. McClendon, Nursing; Samuel L. Morgan, Psychology; Noha Roundtree-Self, Biological Sciences; Bryan C. Saint, Management; Jo A. Schneider, Social Work; Kelly D. Schwartz, Accounting; Sarah J. Schwartz, Criminal Justice; Meghan N. Sharkey, Criminal Justice; Michael J. Smith, Criminal Justice; Matthew L. Storey, History; Marcus B. Thompson, General Studies; Erin R. Wheeler, Biological Sciences;

     Hammond -- Nicole N. Abed, Family and Consumer Sciences; Melanie L. Achord, Political Science; Mark S. Adams, Criminal Justice; Kristin K. Alack, Accounting; Jonathan P. Andrews, Marketing; Adam C. Arnold, General Studies; Anquinetta M. Baylor, Health Education and Promotion; Valerie A. Boudy, Nursing; Melanie D. Bouterie, English; Maja Bradonjic, Management; Mureal R. Bridges, Criminal Justice; Rebekah J. Bridges, Nursing; Stacie M. Brown, Marketing; Nakiea S. Buckner, Accounting; Brandy L. Burch, General Studies; Pamela Camelo, General Studies; Ivory B. Carr, Accounting; Timothy A. Case, General Business; Maria G. Castro, General Business; Cate F. Causey, Biological Sciences; Alden J. Cheatham, Accounting; Skipper D. Church, Nursing; Rick D. Clements, Industrial Technology; Nekisha D. Cobb, Accounting; Ya'Quina M. Cobbs, Criminal Justice; Arthelia D. Coleman, Management; Michelle M. Coleman, Management; Kevin J. Collins, Kinesiology; Cynthia M. Colona, General Studies; Sherry A. Craig, History; Justin J. Crossie, General Studies;

     Also, Sherman L. Daigs Jr., Management; Gerren J. Davis, Kinesiology; Keylam J. Davis, General Studies; Salvadore J. Demarco, Political Science; Dwayne D. Dimm, Finance; Jennifer M. Dixon, Family and Consumer Sciences; Sherry M. Douzart, Elementary Education; Bridget A. Ernest, Psychology; Nathan K. Evans, Accounting; Damilola B. Falowo, General Business; Femi M. Falowo, Finance; Zera S. Flores, Accounting; Cory J. Fontenot, Management; Kimberly L. Franklin, Management; Rachael T. Frazer, Social Studies Education; Tammy L. Freeman, General Studies; Bryan P. Frichter II, General Studies; Jennifer S. Fuller, General Studies; George Gardner IV, History; Christopher W. Garrett, Management; Craig L. Geer, Accounting; Rebekah G. George, Spanish; Cyresia J. Gibson, General Studies; Michelle M. Gill, Management; Lauren A. Gray, Marketing; Eric S. Guess, General Studies;

     Also, Randi E. Hamilton, Marketing; Jamie T. Harrington, Psychology; Sara A. Harris, Chemistry; Zachary T. Hawkins, English; Crystal J. Heller, Management; Brian C. Hillman, Political Science; Daron D. Hines, Liberal Arts Studies; Jeffery R. Hoffmann, Communication; Michelle M. Holland, General Business; Bret M. Hoover, Management; Carl D. Hurst Jr., General Studies; Alejandrá Iglesias Gonzalez , Marketing; Terri Jo W. Ilgen, General Studies; Tara C. Jackson, Family and Consumer Sciences; Brooke M. Johnson, Elementary Education Grades 1-5; Jerrell L. Johnson, Management; Rachel G. Johnson, Art; Brandon C. Jones, Finance; Bridgette L. Jones, Health Education and Promotion; Christina D. Karajman, Art; Melanie A. Kimble, General Business; Meghan E. Kropog, Family and Consumer Sciences; Shalisha C. Labat, Nursing; Mark T. Lawrence, Horticulture; Eryn M. LeBlanc, General Studies; Wendy B. Lester, Kinesiology; Kathryn F. Littell, Nursing; Robert N. Locascio, Accounting; Kelly D. Love, General Studies;

     Also, April L. Mancuso, General Studies; Bertha-Fabianna Matheu, History; Phaedra W. Matthews, General Studies; Romaliz D. Mayo, Management; Lyndie L. McClelland, Art; Mandi L. Melerine, Criminal Justice; Gabriel Monge Maffioli, Industrial Technology; Glenn E. Moore Jr., General Studies; Jennifer S. Morgan, General Studies; Brenda M. Nabawanguzi, Nursing; Grace L. Namubiru, Nursing; Eleanor F. Nershi, Cultural Resource Management; Benjamin J. Netterville, Art; Starr R. Newcomb, General Studies; Huyen Karen T. Nguyen, Accounting; Bethany G. Noto, General Studies; Jennifer M. O'Neil, Marketing; Crystal L. Parker, Psychology; Donald E. Pendas III, Management; JoLyn J. Perret, Early/Childhood Education Grades PK-3; Elisha T. Perry, Elementary Education Grades 1-5; Kimberly D. Pitcher, Management; Shalon A. Polite, Biological Sciences; Jason M. Porrazzo, Finance; Perneita T. Price-Sylve, Management;

     Also, Jaime C. Quave, General Studies; Dustane B. Reed, General Studies; Jernail R. Reeves, Social Work; Alicia D. Regan, General Studies; Jorge R. Reyes, Management; Melissa B. Richard, Health Education and Promotion; Jennifer L. Rivere, Elementary Education Grades 1-5; Terry D. Robinson, General Studies; Melissa R. Rogers, Communication Sciences and Disorders; René R. Ruiz , General Business; William R. Sage, Marketing; Rebecca L. Schayot, Psychology; Ashley R. Sias, Criminal Justice; Gieno T. Smith, Communication; Bryanne B. Swicegood-Mader, Social Studies Education; Reneé W. Thompson , Nursing; Erin N. Toney, Communication;

     Also, Carlos J. Valdiviezo Sosa, General Business; Danyelle M. Verrett, Criminal Justice; Tyler S. Vial, Management; Amy N. Wales, Accounting; Justin A. White, Management; Lynsie A. White, Management; Lorne M. Wiggins, Communication; June A. Willis, Early/Childhood Education Grades PK-3; Trevor M. Wilson, General Studies; Du Bois D. Winford, Psychology; Heidi M. Wolfe, General Studies; Jacob J. Wolff, General Business; Raymond K. Wolsefer Jr., Industrial Technology; Crista C. Wood, General Studies; Catherine L. Woodall, Art; LaToyia N. Wright, General Studies; Melanie J. d'Fonseca, Nursing;

     Husser -- Donald J. Usry, Criminal Justice;

     Independence -- Josalyn D. Brown, English; Salvador N. Costa Jr., General Business; Paulette L. Denson, Biological Sciences; Tammy L. Di Mattia, Criminal Justice; Amy D. Folks, General Studies; Valesha R. Kelly, Nursing; Daniel F. Mackinnon, History; Leon R. Marshall, Industrial Technology; Natalie N. Owens, Marketing; James E. Pechon, Social Studies Education; Erika L. Pecoraro, Elementary Education Grades 1-5; Whitney L. Rose, Sociology; Randal M. Roth Jr., General Studies; Julie K. White, Speech Education Grades 6 - 12;

     Kentwood -- Landon W. Blades, Nursing; Daron V. Brabham, Nursing; Serena M. Dyson, Political Science; Denise D. Gill, General Studies; Erica N. Henton, General Business; Amanda M. Hyde, Elementary Education; Valarie B. Miller, General Studies; Crystal S. Morgan, Elementary Education Grades 1-5; Joshua D. Pelous, Management; Byron O. Ross, Management;

     Loranger -- Matthew Baham, Accounting; Treva N. Bankston, Nursing; Craig A. Byers, Music Education; Joana L. Castay, Sociology; Ginger M. Castell, General Studies; Carlie J. Duke, Social Work; Whitney N. Girard, Nursing; Jamie W. Jennings, Communication Sciences and Disorders; Anthony P. LaMarca, Kinesiology; Nichelle L. Lee, Family and Consumer Sciences; Erin N. Rode, General Studies; Denise M. Savoy, Early/Childhood Education Grades PK-3; Demask G. Tate, Marketing; Melanie L. Verdin, Biological Sciences;

     Natalbany -- Erica A. Brumfield, General Studies; Karen B. Harrington, Family and Consumer Sciences; Yolanda N. Haynes, General Studies; Shaun C. Tycer, Industrial Technology; Tiangela L. Williams, General Studies;

     Ponchatoula -- Simone M. Alexander, Social Work; Adam A. Arteaga, Communication; Lauren A. Arteaga, Nursing; Christina Y. Baker, Health Education and Promotion; Jessica R. Bender, Art Education K-12; Michael G. Benefield, General Business; Charlotte E. Benfield, Elementary Education; Ashley E. Boé, Marketing; Jamie M. Boh, Accounting; Rachel G. Brennan, Nursing; Edmond B. Brescher III, Marketing; Tiffany D. Brown, Finance; Rachel L. Carazo, History; John L. Cheatham, General Business; Chelsea A. Chiro, Family and Consumer Sciences; Chelsea A. Clouatre, Health Education and Promotion;

     Also, Joseph L. Daigle, Management; Haydee D. Daniels, Health Education and Promotion; Kim L. Davis, Elementary Education; Hannah R. Dennis, Social Work; Paul M. Fontenot, History; Dawn M. Foster, General Studies; John K. Fussell, Computer Science; Holli E. Green-Digby, Nursing; Kathryn L. Guagliardo, Management; Kathryn M. Gueringer, Accounting; Charlette B. Henderson, Social Work; Donielle M. Hetrick, Accounting; Jennifer E. Howes, Health and Physical Educ K-12; Carey J. Keller, Computer Science; Markeshia D. Labee, Social Work; Thea S. Laurent, General Studies; Theodore J. Lavergne IV, Middle School Education Grades 4-8; Cara B. Lee, General Studies; Kristen N. Locicero, Kinesiology; Shaqweta Maryland-Addison, Criminal Justice; Garrett E. McGovern, Health Education and Promotion; Lynn D. Meades, Industrial Technology; Joy M. Monnerjahn, Family and Consumer Sciences;

     Also, Amy E. Overheu, General Business; Jessica F. Palmer, Biological Sciences; Rebecca L. Pevey, General Studies; Savanna C. Ragan, History; Richina M. Robert, Management; Lucy K. Rogers, Biological Sciences; Amber M. Rohner, Nursing; Heather A. Salemi, Management; Garrett A. Sciortino, General Business; Ashleigh C. Stagg, Early/Childhood Education Grades PK-3; Amanda F. Sterken, Family and Consumer Sciences; Naomi N. Sutton, Middle School Education Grades 4-8; Heather R. Threadgill, Nursing; Meridith J. Tucker, Family and Consumer Sciences; Charlene A. Wade, General Business; Jennifer M. Zander, Management;

     Robert -- Jessica L. Cook, English;

     Roseland -- Brian R. Brown, History;

     Tickfaw -- Cody W. Anthony, Management; Gregory M. Arnone, General Studies; Debra Beauvais, Family and Consumer Sciences; Rhoda D. Bridges, Social Work; Stacey A. Clancy, Management; Kasey L. Crawford, Elementary Education Grades 1-5; Tossalyn C. Freeman, General Studies; Wendy B. Kinchen, General Business; Stephony Mark, General Studies; Kimberly R. McDonald, Communication; Nicole K. Parent, Sociology; Sharon L. Reeves, General Business; Joni A. Smith, General Studies;

Associate Degrees

     Amite -- Brian L. Mattei, Industrial Technology;

     Hammond -- Jason B. Jefcoat, Criminal Justice; Constance S. Johnson, Office Administration; Robby B. King, Industrial Technology; Wayne L. Lassere Jr., General Studies; Doris C. Sellers, Industrial Technology; Lakinia M. Stewart, General Studies;

     Ponchatoula -- Lacey D. Best, General Studies; Shannan D. Brown, General Studies; Cody D. Cieutat, Industrial Technology; Chad R. Ghersanich, General Studies; Candace N. McLin, General Studies; John P. Ricks, General Studies;

     Robert -- Jean M. Troxler, General Studies;


Master’s Degrees

     Bogalusa -- Karen L. Ballard, Educational Leadership; Christopher L. Harris, Biology

     Franklinton -- Jean R. Carpenter, Educational Leadership; Jackie W. Jenkins, Educational Leadership; Kelly J. Martin, Business Administration; Rita H. Mulina, Educational Leadership; Helen T. Ruffino, Educational Leadership; Rose H. Sanford, Educational Leadership;

     Mount Hermon -- Stacey L. Breaud, Curriculum and Instruction;

Bachelor’s Degrees

     Angie -- Bethany A. Steele, Nursing;

     Bogalusa -- Robert D. Allen, General Business; Derek D. Dewald, Management; Donald W. Frazier II, General Studies; Kattie L. Hollen, Nursing; Shannon L. Mizell, General Business;

     Franklinton -- Bianca T. Bickham Davis, Elementary Education; James L. Billingsley, Art; Wendy D. Bott, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Melissa G. Brumfield, General Business; Rebecca W. Dugas, English; La Toya D. Garrett, Psychology; Barbara K. Gerald, Elementary Education Grades 1-5; Richard C. Newman, Criminal Justice; Latonyette M. Thompson, Sociology; Barbara A. Williams, Elementary Education;

     Mount Hermon -- Brandi E. McElveen, Nursing; David M. Stewart, Criminal Justice;


Bachelor’s Degrees

     Brusly -- Leslie A. Millard, General Studies; Emily M. Stelly, Nursing;

     Port Allen -- Joseph A. Hubble, Criminal Justice; Brennan T. Rock, General Business; Gina M. Theriot, Communication; Danielle N. Viger, Nursing;

Associate Degrees

     Port Allen -- Joyce A. Hunt, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     Saint Francisville -- Jessica M. Farmer, Political Science;


Master’s Degrees

     Orlando, Fla.-- Michelle Zoll, Psychology;

     Osyka, Miss. -- Angela F. Benefield, Special Education;

     King, N.C. -- Crystal M. Vinyard, Curriculum and Instruction;

     Highland Park, N.J. -- Roxanne C. Siegrist, Biology ;

     Buffalo, N.Y. -- Love A. Slating, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education;

     Newark, Ohio -- Dustin S. Siegel, Biology ;

     Sugar Land, Texax -- Angela Tallo-Carlin, Counselor Education;

Bachelor’s Degrees

     Mobile, Ala. -- Erica L. Delatte, Social Work;

     Peoria, Ariz. -- Michelle Lemons, General Business;

     Byron, Calif. -- Kathryn M. Isola, Criminal Justice;

     Folsom, Calif. -- Carolann Wenisch, General Studies;

     Stockton, Calif.-- Anthony D. Garibaldi, General Studies;

     Stockbridge, Ga. -- Ilana M. Poitier, Communication;

     Silver Spring, Md. -- Christiana L. Iheadindu, Music;

     Minneapolis, Minn. -- Whitnee S. Miller, Marketing; Sarah A. Mullen, Social Work;

     Ruth, Miss. -- Sheva D. Bell, General Studies;

     Madison, Miss. -- Dillon W. Sudduth, General Business;

     Carriere, Miss. -- Loryn R. Culver, Nursing;

     Picayune, Miss. -- Krista J. LaHaye, General Studies;

     McComb, Miss. -- Jennifer D. Goodwin, Middle School Education Grades 4-8; Amy D. Herring, Elementary Education Grades 1-5;

     Summit, Miss. -- Robert M. Belote, Management; Kayla P. White, Art;

     Tylertown, Miss. -- Kyle R. Ginn, General Business; Dedra L. Rushing, General Business;

     Centreville, Miss. -- Carley Jenkins, General Studies; Samantha E. McCartney, Family and Consumer Sciences; David R. Vanderford, Accounting;

     Bound Brook, N.J. -- Christopher H. Robichaux, Finance;

     Dayton, Ohio -- Dallon T. Hamilton, General Studies;

More News...