News Release

Southeastern confers degrees on more than 1,000 at spring commencement

Contact: Christina Chapple


Click on thumbnail for high resolution photo

(1) Lt. Gen. Russel Honore (2) Recipients of the President's Medal for Academic Excellence (3) Danielle Williams (4) Christian Schneider  (5) Lakisha Scott

Captions ...

(1) GENERALLY SPEAKING -- Lt. Gen. Russel Honore, the Louisiana native who commanded Joint Task Force Katrina, gave the keynote speech at Southeastern Louisiana University's commencement exercises Saturday. Honoree urged the 1,062 graduates to use their talents to correct the nation's and the world's environmental and social problems.


(2) TOP SOUTHEASTERN GRADUATES -- Southeastern Louisiana University awarded the President's Medals for Academic Excellence to students with the highest cumulative grade point average in the university's academic colleges at its 82nd commencement exercises Saturday, May 12. The recipients are shown with keynote speaker Lt. Gen. Russel Honore and Southeastern President Randy Moffett, far left, and University of Louisiana System board members Aron Walker III and Eunice Smith, far right. Recipients, who all had perfect 4.0 grade point averages, are, from left, front, Heather Marie Lambert of Pearl River,Brett Michael Bergeron of Slidell, Ashley N. Wozniak of Tickfaw, Judy A. Meidinger of Hammond, Breigh Danielle Rainey of Gonzales, Joseph E. Vandigo of Hammond; back, Betsy Ann Bordelon of LaPlace, Amanda Elise Murry of Albany, Lauren N. Stirling of Ponchatoula, Jason M. Rodriguez of Houma, Johan Deij Jurjevich of Baton Rouge, Kristen M. Rodrigue of Slidell, Haley L. Echlin of Clinton, Stephanie Rose Mayeaux of Ponchatoula.


(3) HERE I AM! -- Meghan M. Mitchell of Destrehan excitedly locates family and friends after processing into the University Center at Southeastern Louisiana University's spring commencement Saturday. Williams was receiving a bachelor's degree in English education.


(4) 1,000+ GRADUATES -- Christian Schneider of Slidell, who was receiving a Bachelor of Arts degree in history, was among the 1,062 graduates who received degrees at Southeastern Louisiana University's spring commencement Saturday.


(5) EXCITED GRADUATE -- Lakisha Scott of Baton Rouge waves to family and friends during Southeastern Louisiana University's spring commencement Saturday. Scott received a Bachelor of Arts degree in liberal arts.

     HAMMOND -- Southeastern Louisiana University conferred degrees on 1,062 graduates Saturday, May 12, at the university's spring commencement exercises.

Lt. Gen. Russel Honore, the U.S. Army commander and Louisiana native who led the post-Katrina task force charged with the New Orleans and Gulf coast recovery, was the keynote speaker at the 10 a.m. ceremony in the University Center arena.

     The university presented President’s Medals for Academic Excellence to 14 students with perfect 4.0 grade point averages. The medals are awarded to students with the highest cumulative grade point average in the university’s five colleges and Division of General Studies. In two colleges, multiple awards were presented.

     Medal recipients were:

     ▪ College of Arts, Humanities and Social Sciences – criminal justice major Kristen M. Rodrigue of Slidell.

     ▪ College of Business – finance major Brett Michael Bergeron of LaPlace; management major Johan Deij Jurjevich of Baton Rouge; accounting major Heather Marie Lambert of Pearl River; finance major Joseph E. Vandigo of Hammond; management major Ashley N. Wozniak of Tickfaw.

     ▪ College of Education and Human Development – special education major Betsy Ann Bordelon of LaPlace; early childhood education major Stephanie Rose Mayeaux of Ponchatoula; middle school education major Judy A. Meidinger of Hammond; elementary education major Breigh Danielle Rainey of Gonzales.

     ▪ College of Nursing and Health Sciences – athletic training major Jason M. Rodriguez of Houma.

     ▪ College of Science and Technology – biology major Haley L. Echlin of Clinton; biology major Lauren N. Stirling of Ponchatoula.

     ▪ Division of General Studies – general studies major Amanda Elise Murry of Albany.

     Students receiving associate, bachelor’s and master’s degrees were:


Master’s Degrees

     Geismar -- Mary L. Schexnaydre, Nursing;

     Gonzales -- Nicole V.Bono, Administration and Supervision; Jason E. McAllister, Executive MBA;

     Prairieville -- Sheree G. Martine, Special Education;

     Saint Amant -- Ashley M. Dupre, Health and Kinesiology; Tracy H. Gonzales, Administration and Supervision;

Bachelor’s Degrees

     Gonzales -- Callie M. Abrams, General Studies; Rachel R. Babin, General Studies; Seth J. Babin, Kinesiology; Micah C. Bourgeois, General Studies; Ernest W. Bueche II, Athletic Training; Winder E. Dunbar, Finance; Ashley A. Everett, Accounting; Sarah R. Fuselier, Psychology; Daniel W. Hogan, Management; Lauren E. Kelley, Psychology; Lindsey E. Kelley, Psychology; Michelle M. LeBlanc, General Studies; Anna C. Peters, Accounting; Breigh D. Rainey, Elementary Education Grades 1-5; Susan M. Waggenspack, Nursing;

     Prairieville -- Andrea E. Bode, English; Dominique E. Bowman, Nursing; Katie E. Hoover, Management; Maegan A. LaBorde, Elementary Education Grades 1-5; Roxanne B. Lambert, Early/Childhood Education Grades PK-3; Kaci N. Landry, Elementary Education; Jennifer L. Leblanc, Art; Ryan M. Leblanc, Computer Science; Scott R. Phillips, Marketing; Jolie M. Roussel, Speech Education Grades 6 - 12; Ruth A. Schwall, English Education; Terance L. Taylor, Computer Science;

     Saint Amant -- Natalie T. Albin, Elementary Education Grades 1-5; Lisa M. Bourgeois, Occupational Health, Safety, and Environment; Ashlee E. Denoux, Nursing; Andi J. Gautreau, Accounting; Ashley N. Kurtz, Social Work; Lisa M. Manning, Sociology; Nicole L. Sperandeo, Management; Amber B. Vizinat, Early/Childhood Education Grades PK-3;


Bachelor’s Degrees

     Cottonport -- Tiffany C. Rabalais, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     Shreveport -- Cassidy J. King, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     Lake Charles -- Braylon D. Braxton, Athletic Training;


Master’s Degrees

     Jonesville -- Barbara S. Moseley, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education;


Master’s Degrees

     Baton Rouge -- Jenny K. Bassford, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Kathryn L. Beach, Administration and Supervision; Denise T. Bearden, Executive MBA; Sherry D. Brown, Administration and Supervision; Ellen R. Bush, MAT Secondary Education; Gerardo Daza, Business Administration; Danyelle M. Dupre', Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Kimberly N. Gales, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Benjamin S. Hammatt, Executive MBA; Myra A. Jackson, Business Administration; Ramon R. Lopez, Counselor Education; Nakita A. Matthews, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Elena C. Panepinto, English; Sherilyn C. Paul, Nursing; Lori L. Pierce, Executive MBA; Brandi B. Putnam, Nursing; Sara J. Raiford, Counselor Education; King S. Robinson, History; Gretchen J. Steinhauer, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Angela J. Taylor, Business Administration; Mehmet E. Unlu, Business Administration; Rebekah B. Wallace, Biology; Cherlessia G. Williams, Executive MBA; Orrin M. Wilson, Music; Anne C. Zaloudek, Health and Kinesiology;

     Pride -- Marjorie D. Booty, Administration and Supervision;

     Zachary -- Carrie E. Bundick, Business Administration; Hope H. Taylor, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education;

Bachelor’s Degrees

     Baker -- Kacie L. Brummel, Family and Consumer Sciences; Sarah E. Landry, Psychology; Keri L. Runnels, Management;

     Baton Rouge -- Brittany M. Adams, General Studies; Quincy T. Adams, General Studies; Samantha L. Adams, Communication Sciences and Disorders; Adam B. Amoroso, Marketing; Hunter M. Andrews, Management; Molly C. Arbour, Nursing; Megan T. Barnett, Family and Consumer Sciences; Stacey S. Beck, Criminal Justice; Claudia G. Bement, Psychology; Jennifer L. Berendson, Marketing; Andrew B. Berthelot, Accounting; Joseph D. Bishop, General Business; Jonathan D. Bodin, Marketing; Kelli N. Campo, General Studies; Karen Chernetz, Elementary Education; Johnson S. Clawson, Communication; Christopher R. Cloy, Marketing; Judith M. Collins, Social Work; Blair N. Comoletti, Nursing; Megan E. Coulon, Nursing; Amon D. Craig, Kinesiology; Cherrie C. Crain, Athletic Training; Samuel A. Crifasi, General Business;

     Also, Delisia E. Davis, General Studies; Stacy J. Davis, Psychology; Marcus J. Day, Marketing; Nicole B. DePino, Management; Karen C. Dempsey, Nursing; Brittany D. Felton, Nursing; Lucas J. Fontenot, General Business; Victoria E. Frosch, Marketing; Karen E. George, Biological Sciences; David R. Gross, Management; Michael G. Hackler, Finance; David R. Harding, General Business; Elizabeth K. Hogstrom, Psychology; Erica L. Jackson, Nursing; Kevin H. Jackson, Kinesiology; James Jefferson III, Criminal Justice; Kimberly A. Jones, Family and Consumer Sciences; Tiffany G. Jukkola, Accounting; Johan D. Jurjevich, Management; Kristin N. Karam, Family and Consumer Sciences; Heather P. Kenaley, Marketing; Minita King-Miller, Psychology; Stephanie A. Kocher, Nursing; Ashley B. Kyle, Marketing; Percy L. Lacey Jr., General Studies; Emily D. Lambeth, Biological Sciences; Natasha A. Landry, Marketing; Catherine C. Lawrence, French; John D. Lee, History; Christie M. Lemoine, General Studies; Michael R. Lewis, General Studies; Christine J. Lobel, Communication; Lauren F. Losavio, General Business; Benjamin J. Louis, Criminal Justice;

     Also, Julie A. Magee, Accounting; Timothy S. Mars, Kinesiology; John E. Marshall III, Management; Amanda K. Martin, General Studies; Chenikica J. Martin, General Studies; Henry S. McCoy, General Studies; Lauren A. McDonner, Psychology; Cassidy L. McFarland, Finance; Traci A. McGloster, Spanish; Gregory F. Meng Jr., Management; Ashley N. Mooney, Family and Consumer Sciences; John T. Mundinger, Marketing; Rachel J. Newman, General Business; Yen H. Nguyen, Management; Keith M. Nobles, Kinesiology; Albert H. Obier, General Business; Brittany L. Pepe, Marketing; David . Perez, General Business; Nathaniel O. Pettitt, Marketing; Ashley D. Porche, Accounting; Terrell P. Rachal Jr., History; Jaclyn E. Raymond, Communication; Lindsay N. Reason, General Studies; Jeffrey D. Reda, Accounting; Bonnie J. Richard, Biological Sciences; Katie L. Roussel, Elementary Education;

     Also, Jaime L. Samrow, Nursing; Robert F. Scates III, General Studies; Kathryn G. Sceiczina, History; Altina R. Scott, Criminal Justice; Lakisha D. Scott, Liberal Arts Studies; Crystal A. Semien, Management; Desti N. Shepard, Psychology; Kevin D. Simoneaux, Industrial Technology; Kevin D. Smith Jr., Management; Aubrey J. Smith, Nursing; Leroyce P. Smith, Social Work; Raymond H. Starns, Management; Kathryn E. Steele, General Studies; Patrick B. Stuckey, Occupational Health, Safety, and Environment; Athen M. Sweet, Accounting; Sterling C. Thorne, General Business; Brian N. Thurman, Marketing; Lacy J. Townsend, General Business; Brittany B. Tricou, Nursing; Alan M. Watts, General Studies; Jamie V. Weaver, Criminal Justice; Brandi L. Wheat, General Studies; John W. Whitty, Accounting; Nikkiana S. Williams, Kinesiology; Jennifer E. Witty, General Studies;

     Greenwell Springs -- Rachel K. Bailey, General Business; Kenneth L. Blanchard Jr., Criminal Justice; Samantha L. Blanchard, Communication Sciences and Disorders; Shara N. Cain, Kinesiology; Edwin J. Carbo, Occupational Health, Safety, and Environment; Erika L. Chauser, Athletic Training; Nathan W. Dupuy, Management; Teddy L. Faust, Occupational Health, Safety, and Environment; Brad M. Gottschalck, Industrial Technology; Jamie L. LeBlanc, Kinesiology; James T. McGehee, Criminal Justice; Randi D. Meche, Biological Sciences; Leeann J. Milstead, Accounting; Ashley N. Nelson, Elementary Education Grades 1-5; Karen M. Patriquin, Communication;

     Pride -- Carroll G. Breeden Jr., General Studies; Timothy R. Jenkins, General Studies; Ryan D. Phillips, General Studies; Vanessa R. Powers, Early/Childhood Education Grades PK-3;

     Zachary -- Megan E. Aucoin, General Studies; Tamron M. Belle, Criminal Justice; Monisha N. Hopkins, Management; Catherine E. Morris, General Studies; Molly L. Sanders, Marketing;

Associate Degrees

     Baton Rouge -- Alison M. Brandt, General Studies; Rhosheca L. Drewery, General Studies; Jordan P. Kaiser, General Studies;


Master’s Degrees

     Slaughter -- Bret R. Sullivan, Administration and Supervision;

Bachelor’s Degrees

     Clinton -- Eugene R. Cazedessus IV, General Studies; Haley L. Echlin, Biological Sciences; Billie B. Pace, Nursing;

     Ethel -- Katie K. Cox, Accounting;

     Norwood -- Angel F. Payne, Nursing;

     Slaughter -- Justin L. Cox, Marketing; Alisha S. Spencer, Nursing;


Bachelor’s Degrees

     Chataignier -- Trevor A. Thompson, Biological Sciences;


Bachelor’s Degrees

     Carville -- Julie G. Rodriguez, History;

     Plaquemine -- Regina L. Dupree, History;


Master’s Degrees

     Harvey -- Andrea G. Barrios, Administration and Supervision; Y'vonne Walker, MAT Secondary Education;

     Kenner -- Matthew M. Moline, Executive MBA; Ann M. Poche, Administration and Supervision;

     Marrero -- Felicia S. McCall, Business Administration;

     Metairie -- Tamsin N. Cyprian, Administration and Supervision; Michael E. Preston, Executive MBA;

     New Orleans -- Deborah A. Barrette, Administration and Supervision;

Bachelor’s Degrees

     Gretna -- Amy B. McKinney, Accounting; Jason M. Rees, Management; Eva D. Ruppenicker, Communication Sciences and Disorders;

     Harvey -- Kasey N. Chiasson, General Studies;

     Kenner -- Richard L. Briseno, Marketing; Robert J. Camp Jr., Computer Science; Kristen A. Hockenberry, General Studies; Coneka R. Nettles, Communication; Tierney N. Ricker, Psychology; April K. Samuels, Marketing; Melina M. Todesco, Athletic Training;

     Lafitte -- Andia M. Arcement, Family and Consumer Sciences;

     Marrero -- Jessica N. Carter, Criminal Justice; Michael B. Regan, Management; Kevin A. Wedge Jr., Management;

     Metairie -- Dana M. Adams, Psychology; Bradley J. Bauer, General Business; Melissa K. Bondi, Accounting; Laceyann K. Budenski, Communication Sciences and Disorders; Jessica L. Colbenson, English Education; Christopher L. Develle, Management; Joycelynn M. DiVincent, Elementary Education Grades 1-5; Charles R. Ellis III, Criminal Justice; Michael H. Guillory, Athletic Training; Elizabeth A. Hudson, History; Kenneth F. Raymond Jr., Marketing; Anthony J. Revelle, Criminal Justice; Charles D. Ross, Marketing; Bryan J. Sentilles, Athletic Training; Carly A. Siedel, Kinesiology; Kendal M. Sigur, Biological Sciences; Shane J. Soignier, Criminal Justice; Katherine P. Victor, Marketing; Danielle M. Williams, Special Education Mild/Moderate Disabilities;

     New Orleans -- Arden N. Ballard, Athletic Training; Anthony T. Eaton, Finance; Lauren A. Lecron, General Business; Theresa M. Mauer, Early/Childhood Education Grades PK-3;

     Westwego -- Shandria M. Bailey, Management; Zubiadah S. Lofton, Finance; Delvin L. Robinson, Kinesiology;

Associate Degrees

     Metairie -- Amanda E. Carr, General Studies;

     New Orleans -- Cindy B. Coffey, General Studies;


Master’s Degrees

     Thibodaux -- Carol B. Hession, Nursing;

Bachelor’s Degrees

     Cut Off -- Jacques C. Pitre, General Studies;


Master’s Degrees

     Denham Springs -- Elizabeth M. Carney, MAT Secondary Education; Dustin W. Cotton, History; Brittany R. Dipuma, Business Administration; Jonathan K. Mattear, MAT Secondary Education; Leonard E. McCauley, Biology; Melanie B. Norwood, Applied Sociology;

     Livingston -- April R. Blanchard, Administration and Supervision; Heather M. Harris, Nursing; Shanea C. Meyers, Organizational Communications;

     Springfield -- Rebecca L. Forbes, Administration and Supervision;

     Walker -- Shana L. White, Administration and Supervision;

Bachelor’s Degrees

     Albany -- Heath S. Barnes, Management; Kedric D. Beachem, General Studies; Amanda J. Durapau, Spanish; Rachel C. Gill, Communication; Judith M. Hermann, Criminal Justice; Jennifer D. Lavigne, Criminal Justice; Jaime N. Maklary, Biological Sciences; Amanda E. Murry, General Studies; Kristen M. Wagner, Accounting;

     Denham Springs -- Ronnie D. Amorello, Industrial Technology; Kristen N. Bassett, Nursing; Eric A. Billips, Criminal Justice; Jessica S.Boudreaux, General Studies; Aja' D. Brown, Marketing; William A. Burke, Management; Heather M. Calmes, Family and Consumer Sciences; Stephanie L. Cloy, Communication; Ashley A. Courtney, Speech Education Grades 6 - 12; Shaine M. Darbonne, Marketing; Adrian L. Davis, English Education; Susan E. Estes, Criminal Justice; Tamara M. Gates, General Studies; Karey A. Gleason, Nursing; Michael C. Hogan, Nursing; Lena A. Hooper, Nursing; Marsha R. Hutchinson, Management; Patricia M. Jernigan, Criminal Justice; Trina B. Johnson, General Business; Brett L. Kabel, Management; Heather N. Kenworthy, Accounting; Jeremy M. Langlois, Nursing; Eric J. LeBlanc, Science Education Chemistry; Eric W. Longmire, Criminal Justice; Tanya D. Manka, Elementary Education Grades 1-5;

     Also, Mindy N. Mayon, Biological Sciences; Shilo B. McLaughlin, Marketing; Kathryn L. McLin, Marketing; Amanda R. Miller, Psychology; Matthew S. Milton, Communication; Jessica L. Mitchell, Nursing; Joshua T. Ott, Management; Patrick K. Pierce, Nursing; James C. Rish, Criminal Justice; Nikki L. Roussel, General Studies; Travis P. Shepherd, Marketing; Kalyn D. Shilling, Marketing; Christopher R. Simms, Criminal Justice; John A. Smith, Management; Christopher S. Stroud, Management; Amanda L. Sutton, English; Cindy L. Thomas, Accounting; John H. Tillman, Marketing; Jonathan E. Tullier, Computer Science; Blanca L. Vallejo, Spanish; Andrea T. Varnado, Cultural Resource Management; Kimberly M. Varnado, Communication Sciences and Disorders; Candice M. Watts, Management; Virginia K. Wyles, Social Work; Toni L. Zieto-Calvin, Communication;

     Holden -- Krystal L. Battaglia, Elementary Education Grades 1-5; Kelli E. Gordon, Early/Childhood Education Grades PK-3; Erin M. Hampton, Early/Childhood Education Grades PK-3; Trish E. Phillips, General Studies; Amber P. Richardson, Communication; William E. Stephens Jr., Management; Kyle L. Stewart, General Studies; Lisa M. Surrency, General Studies;

     Livingston -- Acacia C. Lucas, Biological Sciences; Amy D. Mitchell, History; Michael W. Murry, General Studies; LaWan A. Raddler, Political Science; Kristin S. Salmon, Accounting;

     Maurepas -- Tanya A. Guitrau, Accounting; Ashley E. Hanna, Chemistry; Alanda M. Viger, Accounting;

     Springfield -- Undrie Norman, Elementary Education; Leah Smith, General Business;

     Walker -- Reba C. Agard-Case, English Education; Mindy Bennett, General Studies; Lindsey M. Bolton, History; Megan W. Donnelly, Accounting; Jennifer L. E’uwer, Biological Sciences; Brooke S. Hand, Elementary Education Grades 1-5; Laura R. Hicks, Management; Kayce L. Hunt, Nursing; Shelly O. Magee, Nursing; Emily A. McManus, Health Education and Promotion; Jermaine O. Rushton, General Studies; Christopher W. Savant, General Studies; Holly G. Schiele, Nursing; Jennifer L. Segura, Criminal Justice; Jeuri M. Silk, English Education; Michele L. Snodgrass, Nursing; Angela B. Wascom, Communication Sciences and Disorders;

     Watson -- Erica L. Paline, Marketing;

Associate Degrees

     Holden -- Tawanna A. Goynes, General Studies;

     Livingston -- Stanton W. Taylor, Industrial Technology;


Master’s Degrees

     New Orleans -- Cathy C. Gambel, Administration and Supervision; Frederick C. Melancon, MAT Secondary Education;

Bachelor’s Degrees

     New Orleans -- Cynthia M. Bourgeois, General Studies; Shantrell M. Charles, Social Work; Edgar M. Kightlinger, Psychology; Arianne Rumley-Moore, Social Work;


Bachelor’s Degrees

     Belle Chasse -- Jenna A. Barrois, Nursing; Stephanie A. Lee, English;

     Empire -- Josephe J. Gasquet, Criminal Justice;

     Port Sulphur -- Gabrielle C. DeColette, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     New Roads -- Casey V. Johnson, General Business; Andrea M. Miller, Nursing;

     Ventress -- Mary K. Bello, General Studies;


Master’s Degrees

     Pineville -- Benjamin K. Cooper, Business Administration;

Bachelor’s Degrees

     DeVille -- Laurie E. Miller, Social Work;


Bachelor’s Degrees

     Coushatta -- Zechariah J. Brewer, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     St. Bernard -- Alexis N. Vise, Nursing;

     Violet -- Michelle M. Shamah, Marketing;

Associate Degrees

     Chalmette -- Bradley M. Lacoste, General Studies;


Master’s Degrees

     Des Allemands -- Heather A. Gaudet, Communication Sciences and Disorders;

     Luling -- Ronald W. Seal, Administration and Supervision;

     Norco -- Lenore H. Martinez, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Bachelor’s Degrees

     Boutte -- Jerren M. Pierce, Kinesiology;

     Destrehan -- Lauren E. Eiserloh, Marketing; Blake M. Hebert, General Studies; Mary K. Hug, Marketing; Meghan M. Mitchell, English Education; Richard L. Owens Jr., Marketing; La Shandra A. Smothers, Family and Consumer Sciences; Michael K. Stevenson Jr., Computer Science;

     Hahnville -- Bionca M. Dent, Kinesiology; Jessica M. Thomas, Elementary Education;

     Luling -- Stephanie L. Dugas, Special Education Mild/Moderate Disabilities;

     Norco -- Danielle P. Faherty, Marketing; Monica A. McNamara, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Brant J. Mire, Marketing; Frankie E. Trosclair, Finance;


Bachelor’s Degrees

     Greensburg -- Roddy E. Karl, Industrial Technology;

     Pine Grove -- Nathan R. Snoddy, General Business;


Master’s Degrees

     Paulina -- Emily B. Lambert, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Heidi L. Richard, Curriculum and Instruction;

     Vacherie -- Tiwanaha C. Washington, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education;

Bachelor’s Degrees

     Gramercy -- Lindsay J. Stringer, Nursing;

     Lutcher -- Andrew N. Louque, Kinesiology;

     Paulina -- Erika L. Metge, Social Work;


Master’s Degrees

     Garyville -- Purnell D. Brewer Jr., Business Administration;

     LaPlace -- Heidi D. Detillier, Communication Sciences and Disorders;

     Reserve -- Anita K. Rodriguez, Administration and Supervision;

Bachelor’s Degrees

     Edgard -- Karen M. Pierce-Bean, Management;

     Garyville -- Melissa L. Heltz, Management;

     LaPlace -- Daniel P. Babin, Criminal Justice; Brett M. Bergeron, Finance; Betsy A. Bordelon, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Kristen C. Clement, Accounting; Bridget C. Digirolamo, Accounting; Kalonda R. Gordon, Criminal Justice; John H. Howard, Communication; Melissa K. Lang, General Studies; Misty E. McTopy, General Studies; Geoffrey M. Michel, General Business; Jade E. Migliore, Nursing; Myeaka D. Rousseau, Psychology; Kasi A. Sellars, Nursing; Christopher D. Williams, Management;

     Reserve -- Neka L. Kendrick, Criminal Justice; Jessica M. Labiche, Accounting; Sara M. LeBlanc, Nursing; Kimberly E. Parent, Marketing; Mindy A. Richard, Accounting;

Associate Degrees

     LaPlace -- Joseph C. Mastainich, General Studies; Antonio J. Ojeda Jr., Industrial Technology;


Master’s Degrees

     Berwick -- Lauren E. LeBlanc, Communication Sciences and Disorders;

     Morgan City -- Thomas C. Arthur Jr., Business Administration;


Master’s Degrees

     Abita Springs -- Nicole L. Sayyad, Communication Sciences and Disorders;

     Bush -- Kristin A. Leto, Business Administration;

     Covington -- Alicia M. Fussell, Special Education; Angelia J. Holloway, Curriculum and Instruction; India Jones, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Lisa R. Kindler, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Justin L. King, Business Administration; Elena M. Marina, MAT Secondary Education; Dana B. McKinney, Communication Sciences and Disorders; Shelly N. Morris, Administration and Supervision; Folsom -- Wendy N. Petrus, Communication Sciences and Disorders; Kristen H. Porter, Executive MBA;

     Lacombe -- Jana K. Gainey, MAT Secondary Education; Jennifer A. Masters, Curriculum and Instruction;

     Madisonville -- Melinda H. Carter, Counselor Education; Karen E. Groce, Health and Kinesiology; Sara P. Jambon, Counselor Education;

     Mandeville -- Paul A. Aguilar, Executive MBA; Celeste Brookshire, Elementary Education; Amanda M. Cleveland, Business Administration; Angela R. Cronin, MAT Secondary Education; Craig T. Doyle, Executive MBA; Lauri T. Drouant, Administration and Supervision; Carrie M. Edwards, Health and Kinesiology; Darlene L. Ferran, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Casey D. Fradella, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Carmen P. Harold, Executive MBA; Cynthia D. Naka, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Pennie B. Petrie, Administration and Supervision; Shawn Piazza, Executive MBA; Shanna R. Touchstone, Administration and Supervision;

     Pearl River -- Terri L. Dundar, Teacher Education-Grades 1-6/Special Education; Andrea H. Jeansonne, Special Education;

     Slidell -- Lesprance D. Batiste III, Counselor Education; Katherine W. Boudet, Special Education; Debra H. Lannes, Special Education; Stephanie A. Montgomery, Communication Sciences and Disorders; Jessica L. Posecai-Flores, Administration and Supervision; Chris P. Whitlock, Business Administration;

Bachelor’s Degrees

     Abita Springs -- Tchad T. Bailey, Art; Jenny B. Foster, Family and Consumer Sciences; Emma C. Hecker, Social Work;

     Bush -- Kory A. Krista, Occupational Health, Safety, and Environment; John P. Upshaw, General Business;

     Covington -- Ashley M. Adams, Nursing; Cory J. Anderson, Industrial Technology; David J. Barandes, Marketing; Kerri M. Bateman, General Business; Holly A. Black, Criminal Justice; Jason R. Bowden, Management; Sarah E. Broussard, Accounting; Zachary A. Caramonta, General Studies; Mackenzie L. Carter, Marketing; Danielle N. Coyne, Social Work; Jolie N. Dauterive, Criminal Justice; Peter L. Fraser, Psychology; Lynn M. Frisard, General Business; Jonathan P. Ganucheau, Management; Angela C. Gottschalk, Nursing; Trisha A. Holden, General Studies; Tiffany N. Hollowell, General Business; Jennifer P. Huckaby, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Jason S. Jarrell, Accounting; Adam M. Jenkins, Social Studies Education; Colleen C. Johnson, Criminal Justice; Angela J. Kaichen, Social Work; Sarabeth T. Koepp, Political Science; Emilie A. Kustenmacher, Kinesiology; Reve’ L. Link , Early/Childhood Education Grades PK-3; Brandi L. Lobello, Nursing; Jason A. Lorino, Computer Science; Von A. Magee, Biological Sciences; Melissa A. McCoy, Communication; Amy M. Menendez, Psychology; Aimee M. Simoneaux, Finance; Pamela Y. Smith, Criminal Justice; Emily Stokes, Music; Desiree V. Torres, General Studies; Holly A. Wood Tyrney, Management;

     Folsom -- Ashley M. Feske, Biological Sciences; Yolanda M. McClain, Social Work; Ansley V. Murphree, Elementary Education; Gretchen W. Richert, General Studies; Jory T. Vidrine, Finance; John M. Werner, General Studies;

     Lacombe -- Brenda C. Laurent, Psychology; Jessica R. Sanger, Finance; Russell A. Sartin, Psychology; Rachel L. Silvestri, Biological Sciences; Rebecca R. Turner, General Studies; Scarlett C. Vallaire, Biological Sciences; Christopher M. Wallace, Art;

     Madisonville -- Anthony M. Adams, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Brian C. Boudreaux, General Business; Jason T. Demelo, Kinesiology; Chad A. Dufrene, Athletic Training; Cyndi M. Hart, Liberal Arts Studies; Theresa M. Layerle, Finance; Kyle S. Matthews, General Business; Kellie J. O'Brien, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Carly J. Oliveri, Management; Ashley M. Schexnaydre-Chatellier, Psychology; John C. Smith, Criminal Justice; Karen L. Stout, Management; Cassie A. Trahan, Family and Consumer Sciences; Brandon S. Weales, Management;

     Mandeville -- Andrew F. Barr, History; Michelle M. Baze, History; Deborah A. Brown, Marketing; Sarabeth DeLaune, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Katheryn M. Fasola, Nursing; Todd A. Garner, General Studies; Stephanie E. Gauthreaux, Management; Ryan M. Guilford, General Business; Michelle E. Harris, Marketing; Gwendolyn S. Hart, General Studies; Terri L. Higdon, Management; Garrett R. Hines, English; Jeffrey P. Hoffmann, Social Studies Education; Belinda A. Jenkins, Accounting; Michael J. LaFauci, Occupational Health, Safety, and Environment; Tessa A. Lee, Horticulture; Elizabeth C. Lemoine, Nursing; Tiffany N. Lemus, Marketing; Salvadore A. Mortillaro II, Political Science; Lance J. Olivier, Nursing; James B. Oubre III, Finance; Tara R. Oxner, Family and Consumer Sciences; Angela S. Pizzella, Early/Childhood Education Grades PK-3; Kristel A. Schwartz, Nursing; Tyler A. Simpson, Criminal Justice; Sarah L. Teal, English;

     Pearl River -- Melissa L. Entrekin, Elementary Education; Jonathan A. Ezell, Communication; Heather M. Lambert, Accounting; Caprice A. Lee, General Studies; Julia R. Miller, Nursing; Erika R. Polk, Kinesiology; Thomas N. Silbernagel Jr., Marketing; Jacqueline V. Singletary, General Studies; Jordan B. Smith, Political Science; Matthew W. Steed, Industrial Technology; Richard D. Trowbridge, Management; Fred Zoller, General Studies;

     Slidell -- Kristen L. Abney, Athletic Training; Bridget Virginia L. Adams, Communication; Matthew S. Adams, General Studies; Stephanie L. Adams, Communication; Elizabeth K. Adkins, History; Jolie D. Authement, Special Education Mild/Moderate Disabilities; Amanda L. Baker, Management; Bradley J. Boos, Criminal Justice; Travis R. Bourgeois, Accounting; Michelle E. Brannon, Management; Casey M. Calderone, Social Studies Education; Alaina R. Champagne, General Studies; David M. Champagne, Management; Sean P. Draga, General Studies; Aaron A. Dudenhefer, Political Science; Courtney B. Dudenhefer, Communication; Jared D. Elliott, Accounting; Danielle M. Evans, Communication; Heather M. Fayard, General Studies; Judy S. Gazave, Elementary Education; Jason M. Hufft, Special Education Mild/Moderate Disabilities;

     Also, Nathan D. Ince, General Studies; Trece L. Jordan-Larsen, English Education; Christopher L. Kottemann, Marketing; Terry Lee B. La Chute, General Studies; Gregory J. Lamulle, Industrial Technology; Tiffanie A. Lee, Communication; Angela C. Locke, Nursing; Michelle M. Lockwood, Psychology; Jessica L. Malinski, Communication; Jeffrey D. Miller, Criminal Justice; Matthew S. Morales, Computer Science; Jennifer L. Ormsby, Marketing; Rachel E. Owens, Biological Sciences; Breanne Pendergraft, General Business; Staci E. Picone, Sociology; Debra Pittman, Social Work; Dale W. Rhodes, Music Education; Kristen M. Rodrigue, Criminal Justice; Erica H. Sandrock, General Business; Christian L. Schneider, History; Daniel E. Scogin, Industrial Technology; Lindsay M. Sellers, Marketing; Lauren E. Sykes, Political Science; Melanie A. Tisdale, Psychology; Shannon L. Vogt, Nursing; Brian P. Waterwall, Management; Jeffrey C. Wood Jr., Kinesiology; James A. Wyle, Management;

     Talisheek -- Owen J. Hyman, History;

Associate Degrees

     Covington -- Jayme M. Delatte, Industrial Technology; Tiana L. Walker, General Studies;

     Lacombe -- Meredith M. Boyd, General Studies;

     Mandeville -- Charles E. Bayer, Office Administration;

     Slidell -- Tiffany M. Amedeo, General Studies;


Master’s Degrees

     Amite -- Alden T. Foster, MAT Secondary Education; Jeremy K. Gueldner, MAT Secondary Education; Tryphaena D. Lewis, Administration and Supervision;

     Hammond -- Rachel A. Baio, Business Administration; Pamela K. Cambre, Executive MBA; Melanie F. Goodner, Communication Sciences and Disorders; Alissa W. Guidry, Business Administration; Jennifer D. Henry, Communication Sciences and Disorders; James Keith, Administration and Supervision; Adnan A. Khan, Business Administration; Bradley E. Matthews, Executive MBA; Michael J. Nettles, History; Heather A. Orgeron, Communication Sciences and Disorders; Armin Osmanovic, Business Administration; William R. Parkinson, Business Administration; Shannon F. Rushing, Applied Sociology; Amy L. Terranova, Communication Sciences and Disorders; Sladjana Vasiljevic, Business Administration; Tao Zhang, Business Administration;

     Kentwood -- Jesse D. Linder, Integrated Science and Technology;

     Loranger -- Erin M. Stark, Administration and Supervision;

     Ponchatoula -- Crystal B. Bennett, Communication Sciences and Disorders; Devin D. Bloom, Biology; Angelle V. Camus, Biology; Renee' M. Hebert, Applied Sociology; Lakisha R. Hills, Applied Sociology; Robert J. Landry, Business Administration; Denise A. Latour, Counselor Education; Michael B. Melancon, Business Administration; Pamela D. Newman, Elementary Education; Tiffany A. Schriever, Biology;

     Tickfaw -- Amber L. Anthony, Administration and Supervision; Denise C. Donlan, Applied Sociology;

Bachelor’s Degrees

     Amite -- Uronolda E. Davis, Family and Consumer Sciences; Paul C. Genco II, Marketing; Danielle M. Graves, General Studies; Shannon D. Hill, Elementary Education Grades 1-5; Samantha C. Oliver, Psychology; Catherine A. Reynolds, Early/Childhood Education Grades PK-3; Daniel R. Sibley, Biological Sciences; Terri O. Thibodaux, Psychology; Crystal A. Thompson, Special Education Mild/Moderate Disabilities;

     Hammond -- Jassim A. Al-Zaabi, Management; Chelsea D. Albares, Accounting; Kayla J. Alberty, General Studies; Brett M. Allen, Finance; Sha-Reka S. Alridge, General Business; Kathryn E. Andres, Management; Mark S. Armour II, Athletic Training; Fabian F. Austin, Health Education and Promotion; Jacob Z. Barger, Computer Science; Wendy N. Barker, Middle School Education Grades 4-8; Alicia N. Barrios, Management; Kayla M. Basso, Accounting; Michelle E. Berlier, Art; Jennefer R. Beyl, History; Elizabeth W. Black-Monteleone, Biological Sciences; Charles E. Blackwell, General Studies; Amanda F. Blakeney, Psychology; Rebekah G. Bowdish, Science Education Biology; Rachelle E. Bowman, Communication; Matthew T. Britt, Biological Sciences; Benjamin C. Brofman, Nursing; Matthew C. Brown, Communication; Alvon E. Brumfield, General Business; Erica R. Burch, Middle School Education Grades 4-8;

     Also, Diana B. Canatella, Accounting; Dana M. Castjohn, Kinesiology; Nicole A. Cefalu, Kinesiology; Adanma I. Chew, General Business; Bianca Chumley, Art; Quan E. Clark, General Studies; Amber L. Coates, Accounting; Adam S. Cole, Art; Wesley P. Courtney, Marketing; Elena J. Dejoie, Marketing; Paul W. Donaldson, Marketing; Paul C. Donnell, Marketing; Lance J. Dufrene, Nursing; Kara M. Dumas, Liberal Arts Studies; Kartisia C. Esco, Athletic Training; Daniela D. Escobar, Spanish; Olaiya K. Felder, General Business; Michael A. Gant, Psychology; Ralph G. Glaub III, Management; Malchiel B. Green, Social Work; Giselle P. Grisoli, Social Work; Calhoun B. Hamilton IV, Industrial Technology; Erin E. Harding, General Studies; Danielle M. Hill, Social Work; Elizabeth S. Himel, Nursing; Aimee M. Holcomb, Communication; Daniel S. Holmes, Music; Gillian R. Howes, General Studies;

     Also, Christopher L. Johnson, Marketing; Kendall C. Johnson, Criminal Justice; Kimberly A. Jones, Family and Consumer Sciences; Shannon D. Jurado, Art; Brandon M. Kern, Sociology; Benjamin W. Kerr, General Studies; Candece T. Kilbride, Nursing; Eric D. Kinchen, Psychology; Victoria B. Kinchen, Management; Amanda J. King, Management; Matthew S. King, Occupational Health, Safety, and Environment; Shiloh H. Klein, General Studies; Nina Knavs, General Business; Mary B. Kopfler, Horticulture; Pankaj G. Kothare, Finance; Breda Kovac, General Business; Ondrej Krivka, Management; Larry J. Lachney, Social Studies Education; Charles M. Lato, Psychology; Hugo Leon, Management; Danielle D. Leonard, Athletic Training; Patrick A. Lites, Management; Kimberly L. Lowry, Psychology; Katie E. Lynn, Health Education and Promotion; Vincent J. Maggiore, Accounting; Alan M. Mahen, General Studies; Torey J. Mahen, Management; Milton E. Martin, Management; Jimmie McFarland, General Business; Judy A. Meidinger, Middle School Education Grades 4-8; Joshua M. Meyers, Marketing; Jacob D. Milton, Accounting; Henry J. Mosley, History; Marie R. Ostinato, General Studies;

     Also, Chad M. Panepinto, Marketing; Anya R. Perreault, Cultural Resource Management; Brandon J. Pettis, General Studies; Kaycee L. Piediscalzo, Health Education and Promotion; David A. Prince, Marketing; Jennifer R. Reyes, General Business; Jorge R. Reyes, Marketing; Gloria I. Rivera, General Business; Sarah M. Robertson, General Studies; Ana C. Sanchez Castro, Management; Nicole M. Sanchez, Psychology; Lindsey A. Scherer, Finance; Steven C. Schum, General Business; Amanda E. Scobel, History; Jarrell D. Short, General Business; Vicki N. Sirisophon, Criminal Justice; Japheth K. Skidmore, General Studies; Ashanti C. Smith, Management; Victoria E. Spence, Communication; Joshua G. Surette, Management;

     Also, Carla M. Terrell, Management; Philip A. Territo, Marketing; Kendall K. Thomas, Criminal Justice; Shane M. Thomas, Nursing; Elizabeth B. Turner, Music; Jacqueline V. Twillie, Marketing; Joseph E. Vandigo, Finance; Justin M. Vermeulen, Nursing; Wyatt K. Vial, Accounting; Zachary R. Wagner, Communication; Aron Walker III, Management; Nicole L. Wells-McCray, Early/Childhood Education Grades PK-3; Ernest C. Wilkes Jr., Criminal Justice; Marinique N. Williams-Banks, General Business; Monica T. Winford, Psychology; Barbara R. Worley, General Studies; Karianne R. Yost, Finance; Olivier Zieleniecki, General Business; Ruth M. Zimmerman, Music;

     Independence -- Danielle D. August, Spanish; Tiffany R. Chavers , Criminal Justice; Katoya L. Gill, General Business; Angelina L. Labruzzo, Art; David A. Landry, General Studies; Dustin W. Purvis, General Business; Christine H. Ragas, Nursing; Laura S. Reeves, Nursing; Candice S. Roman, Nursing; Rebecca B. Springstead, English; Christopher S. Viola, Psychology;

     Kentwood -- Jesse R. Blades, Social Studies Education; Ratih M. Harun, Accounting; Brooklyn B. Huber, Management; Bracy L. Willson, Nursing;

     Loranger -- Jennifer R. Duarte, General Studies; Kelly L. Landry, Elementary Education; Warren J. Livaudais Jr., General Studies; Dawn M. Moss, Elementary Education; Schleta M. Norman, Social Work; Michael J. Roy, Accounting; Bethany C. Simpson, General Studies; Laramie S. Stevens, Spanish; Lataisha A. Tate, Social Work;

     Natalbany -- Thomas T. Anthony, History; Kandace M. Formaggio, Communication; Patricia D. Jacobsen, General Studies; Jared E. Moore, General Business; Laura G. Richardson, Elementary Education;

     Ponchatoula -- William M. Anderson, General Studies; Matthew E. Arnold, General Studies; April R. Aylor, General Studies; Angela H. Breaux, Social Studies Education; Jennifer S. Burgo, Management; Brittney A. Byers, Elementary Education Grades 1-5; Casey D. Cambre, Management; John R. Cothern, Management; John C. DeGruy, General Studies; Jason P. Dupree, Elementary Education; Erica J. Edwards, General Studies; Melissa A. Grippo, Accounting; Antonia M. Guagliardo, English Education; Brittany N. Jenkins, Marketing; Christopher S. Johnson, Accounting; Seth P. Johnson, Management; Krista H. Marchinko, Finance; Stephanie R. Mayeaux, Early/Childhood Education Grades PK-3; Shanna B. Mitchell, Nursing; Kellie R. Morse, Finance;

     Also, John T. Newland, General Studies; Brandy L. Perret, Criminal Justice; Leah M. Poche, Biological Sciences; Robert F. Schaff, Political Science; Marsha M. Scott, General Studies; Margaret A. Sexton, General Business; Talancia R. Shelvin, Communication; Angela D. Smith, Nursing; Melissa D. Stanga, Accounting; Kristen E. Stevens, Communication Sciences and Disorders; Lauren N. Stirling, Biological Sciences; Sheila M. Tate, General Studies; Caycee Terrell-Vining, Social Work; Patrick A. Touchard Jr., Accounting; Brielle N. Turpin, Psychology; Christie R. Varnado, English Education; Cassie L. Vining, Art Education K-12; Allen G. Waddell, Communication; Angele K. Walker, Early/Childhood Education Grades PK-3;

     Robert -- Victor M. Bernier IV, Marketing; Kelly A. Bratton, Accounting;

     Roseland -- Sabrina A. James, Management;

     Tickfaw -- Claire J. Beauvais, Management; Maria E. Burkett, Music; Whitni B. Candiotto, Marketing; Ashleigh K. DeViney, Psychology; Bridget M. Hester, Political Science; Brad L. Johnson, Industrial Technology; Ashley N. Meyer, English Education; Nicole L. Meyers, Sociology; Kimberly D. Montgomery, Elementary Education; Tiffany R. Slocum, Spanish; Quentin L. Weatherford, Management; Dylan P. Williams, Accounting; Ashley N. Wozniak, Management;

Associate Degrees

     Hammond -- Lynette W. Brumfield, General Studies; Marcia A. Buggage-Joseph, General Studies; Whitney S. Cooper, General Studies; Leslie D. Douglas, General Studies; Laquanda M. Hollins, General Studies; Crystal G. Hyde, Office Administration;

     Independence -- Elizabeth A. Irby, General Studies;

     Loranger -- D. K. Tallo, General Studies;

     Ponchatoula -- Tara K. Dugas, Criminal Justice; Aisha A. Gibbs, General Studies;

     Tickfaw -- Cassie M. Rogers, Office Administration;


Bachelor’s Degrees

     Houma -- Jena M. Ocker, Communication Sciences and Disorders; Jason M. Rodriguez, Athletic Training;


Master’s Degrees

     Bogalusa -- Kathryn B. Stark, MAT Secondary Education; Marsha K. Thibodeaux, Curriculum and Instruction;

     Franklinton -- Jolie A. Gerald, Curriculum and Instruction; Connie S. Magee, Curriculum and Instruction;

Bachelor’s Degrees

     Angie -- Marsha D. Branch, Marketing; Bryan S. Warner, Social Work;

     Bogalusa -- Tekeisha J. Ard, Social Work; Kela S. Bickham, Nursing; Bobby E. Broadway Jr., Accounting; Christopher S. Brown, General Studies; Joshua S. Dillman, Management; Verneda T. Fland, Family and Consumer Sciences; Luke A. Jenkins, Accounting; Catherine A. Leggitt, English; Aaron R. Moran, Management; Marsha B. Moran, Elementary Education; Danaty C. Moses, Criminal Justice; Darius L. Moses, General Studies; Jessica L. Parker, Political Science; Gretchen H. Witkowski, Elementary Education;

     Franklinton -- Kayla J. Allen, Management; Catherine R. Davis, General Studies; James R. Fortenberry, General Studies; Elizabeth A. Haynes, Early/Childhood Education Grades PK-3; Brandon W. Jenkins, Chemistry; Malinda D. Larsen, Political Science; Matthew C. Nielson, Psychology; Lucinda A. Parker, Communication; Terri L. Walsh, Marketing;

     Mt. Hermon -- Ashley N. Schilling, Science Education Biology;

Associate Degrees

     Bogalusa -- Morgan B. Smith, Criminal Justice;

     Franklinton -- Darlene C. Creel, Industrial Technology; Alice P. Seal, General Studies;


Bachelor’s Degrees

     Port Allen -- Jeanne M. Babin, Accounting; Justin D. Baucum, General Business; Travis J. Denicola, Criminal Justice; Jenna W. Rainey, Social Studies Education; Tyler J. Rock, Marketing; Brian C. Whitlow, Industrial Technology;


Bachelor’s Degrees

     Saint Francisville -- Jacques A. Vignes, Psychology;



Master’s Degrees

     Wynne--Kathryn B. Pearson, Elementary Education;



Bachelor’s Degrees

     Temecula--Kenyatta S. Parker, Health Education and Promotion;



Bachelor’s Degrees

     Cardinal--Amanda D. Wallace, General Studies;



Associate Degrees

     Trumbull--Robert K. Humphries, Criminal Justice;



Master’s Degrees

     Valdosta--Laura C. Shelton, Health and Kinesiology;



Master’s Degrees

     Murray--Fulton K. Hart, Health and Kinesiology;

Bachelor’s Degrees

     Fort Thomas -- Jeffrey D. Guidugli, General Business;



Master’s Degrees

     Stephen M. Goodly, Sr., Administration and Supervision;



Bachelor’s Degrees

     Theodore T. Morrison, General Business;



Master’s Degrees

     Osyka -- Kristin C. Lea, Nursing;

Bachelor’s Degrees

     Bay Saint Louis -- Brandy R. Adam, Communication;

     Bogue Chitto -- Natalie A. Sasser, Nursing;

     Brookhaven -- Mary J. Bowman, Finance;

     Flora -- Calvin D. Greenwood, General Studies;

     Picayune -- Daniel W. Goynes, Criminal Justice;

     Smithdale--Neal G. Smith III, Kinesiology;

     Southaven -- Terrell E. Howard, Criminal Justice;

     Summit -- Joshua Q. Bradberry, Accounting; Sarah E. Carter, Accounting; Lazedrick A. Cowart, Industrial Technology;


South Carolina

Bachelor’s Degrees

     Mount Pleasant -- Diana M. Hamilton, Elementary Education;



Bachelor’s Degrees

     Austin -- Erin R. Miles, Communication; Brenita S. Williams, Management;

     Frisco -- Calleen M. Domino, Communication;

More News...