NEWS & MEDIA

Mt. Carmel Academy, Louisiana School for Math, Science and the Arts win annual Southeastern Foreign Language Festival

Tuesday, April 18, 2017
by: Tonya Lowentritt

Natchitoches winnersNATCHITOCHES PARISH WINNERS – Students from The Louisiana School for Math, Science and the Arts were among the winners at the Foreign Language Festival held at Southeastern Louisiana University March 31. Pictured are, front row, from left: Anne-Marie Higginbotham, Claire Lucas, Jaci Templet, Eunchae Seo, Bethany Jenkins, and Kathleen Barrios. Back row, from left, are Colt Crain, Elyse Duplantier, Mary Pace, Hannah Miller, Rachel Judson, and Kari Reine.

Orleans Parish winnersORLEANS PARISH WINNERS – Students from Orleans Parish were among the winners at the Foreign Language Festival held at Southeastern Louisiana University March 31. From left are Michelle Sevin, Claire Bourgeois, Natalie Naquin, Claudia Spring, Leia Boudreaux, Courtlyn Thornton, and Emily Reeks, all of Mount Carmel Academy.


     HAMMOND – Mount Carmel Academy of New Orleans and The Louisiana School for Math, Science and the Arts of Natchitoches took top honors at the 35th annual Foreign Language Festival at Southeastern Louisiana University March 31.
     The festival drew schools from across the state to compete in Spanish and French poetry, prose, and extemporaneous speaking categories and as groups in music and plays.
     Mount Carmel was named Best Overall School in Tier 1, the division for magnet schools and schools with more than 600 students, while The Louisiana School for Math, Science and the Arts in Natchitoches garnered Best Overall School for Tier 2, schools with fewer than 600 students.
Mount Carmel also claimed awards for Best School in Spanish and Best School in French.
     In group activities, Mount Carmel claimed first place in French Play and third place in Spanish Play. St. Scholastica took first place in French Music and second place in French Play; De La Salle High School was second in French Music; Pope John Paul II Catholic High School received third place in both French Play and French Music; Christ Episcopal School was first in Spanish Play and Cabrini High School was first in Spanish Music; Northlake Christian was second in Spanish Play, and Christ Episcopal School was second in Spanish Music. St. Mary’s Dominican High School was third in Spanish Music.
     Two students received special festival awards. Daniel Pinzon of De La Salle High School received a summer abroad scholarship to study during July at the Université de Mons in Belgium. Victoria Liu of St. Mary’s Dominican High School was awarded $1,000 for a trip to a Latin American country.
     Individual winners, listed by parish and school, were:

JEFFERSON PARISH
    Academy of Our Lady – Second Place: Madeline Boudreau, French Poetry II.

NATCHITOCHES PARISH
    Louisiana School for Math, Science and the Arts – First Place: Kathleen Barrios, French Prose I; Anne-Marie Higginbotham, French Poetry I; Colt Crain, French Prose II; Elyse Duplantier, French Poetry II; Hannah Miller, French Poetry III; Kari Reine, French Poetry IV; Claire Lucas, French Extemporaneous Speaking II; Rachel Judson, French Extemporaneous Speaking IV; Eunchae Seo, Spanish Prose III; Mary Pace, Spanish Poetry I; Bethany Jenkins, Spanish Poetry IV; Jaci Templet, Spanish Extemporaneous Speaking II. Second Place: Kennedy Ellender, French Prose III; Caroline Jin, French Prose IV; Grace Fields, French Extemporaneous Speaking I; Kat Frost, French Extemporaneous Speaking III; Rachel Schnadelback, Spanish Prose I; Emilyann St. Blanc, Spanish Extemporaneous Speaking IV; Veronica Jimenez, Spanish Extemporaneous Speaking – Native Speaker. Third Place: Casey Tonnies, Spanish Prose II; Gabriella Papillion, Spanish Extemporaneous Speaking I.

ORLEANS PARISH
    Cabrini High School – First Place: Amanda Santo de Oliveira, Spanish Extemporaneous Speaking III. Second Place: Marielle Scott, Spanish Poetry II.
De La Salle High School – First Place: Israel Fields, French Extemporaneous Speaking III. Second Place: Daniel Pinzon, French Extemporaneous Speaking IV. Third Place: Julia Smith, French Prose I; Maggie Roach, French Prose II.
    Mount Carmel Academy –  First Place: Michelle Sevin, French Prose III; Natalie Naquin, French Prose IV; Emily Reeks, French Extemporaneous Speaking I; Courtlyn Thornton, Spanish Prose I; Claudia Spring, Spanish Prose II; Claire Bourgeois, Spanish Prose IV; Leia Boudreaux, Spanish Poetry II.  Second Place: Madison Boudreaux, French Prose I; Adeline Chappuis, French Prose II; Isabella Wollfarth, French Poetry III; Gabriella Olsen, French Poetry IV; Jessica Duplantis, French Extemporaneous Speaking II; Juliana Gomez, Spanish Poetry – Native Speaker; Cassidi Chappuis, Spanish Extemporaneous Speaking I; Theresa Fakgoust, Spanish Extemporaneous Speaking II. Third Place: Camryn Hoolahan, French Poetry I; Chloe Roberts, French Poetry II; Alyssa Trahan, French Extemporaneous Speaking III; Sophie Brady, French Extemporaneous Speaking IV; Caroline Crisp, Spanish Prose III; Rae Comeaux, Spanish Extemporaneous Speaking IV.
    St. Mary’s Dominican High School – First Place: Victoria Liu, Spanish Extemporaneous Speaking IV; Third Place: Victoria Bordelon, Spanish Prose – Native Speaker; Tia Peck, Spanish Poetry IV; Clara Garcia, Spanish Poetry – Native Speaker; Maria Fernanda Bonet-Pineda, Spanish Extemporaneous Speaking – Native Speaker.

ST. TAMMANY PARISH
    Christ Episcopal School – First Place: Grace Lagarde, Spanish Poetry III; Lizette St. Paul, Spanish Extemporaneous Speaking I; Second Place: Hailey Magness, Spanish Poetry IV; Third Place: Kate Tournillon, Spanish Poetry II.
    First Baptist Christian School – First Place: Andrea Davie, Spanish Prose – Native Speaker.
Fontainebleau Jr. High – First Place: Christina Ryan, Spanish Poetry – Native Speaker; Third Place: Madison Soto, Spanish Extemporaneous Speaking III.
    Northlake Christian School – Second Place: Jessie Rhodes, Spanish Prose II; Joey Alcazar, Spanish Prose III; Gabe Sigl, Spanish Prose IV, Maegan Golenor, Spanish Poetry III; Third Place: Maicey Rooney, Spanish Prose I; Olivia Russell, Spanish Poetry I.
    Pope John Paul II Catholic School – Second Place: Jack Schott, French Poetry I; Third Place: Olivia Csaki, French Poetry III; Abigail Hartline, French Extemporaneous Speaking I; Brennan Maples, French Extemporaneous Speaking II; Bailey Ervin, Spanish Extemporaneous Speaking II.
    St. Paul’s School – First Place: Daniel Nunez, Spanish Extemporaneous Speaking – Native Speaker; Second Place: Santiago Villegas, Spanish Prose – Native Speaker; David Werner, Spanish Extemporaneous Speaking III; Third Place: William Heebe, Spanish Prose IV; Joshua Rovira, Spanish Poetry III.

 




More News...